Siyaset enstitüsünde İbn Haldun konuşuldu

GESİDER ‘Siyaset Enstitüsü’ 6 hafta sürdü. Programdaki seminerlerde Mehmet Akif Kayapınar da İbn Haldun’u anlattı..

Siyaset enstitüsünde İbn Haldun konuşuldu

 

Gençlik, ömrün her devresinde ayrıca ele alınıp üzerinde konuşulması düşünülmesi gereken mühim bir mevzû. Gençlik, dinamik yapısı, atılgan tavrı, kinetik enerjisiyle insanlık nazarında her dâim ehemmiyetini koruyacak bir zaman dilimi. “Gençliğin nasıl sahih bir yol üzerinde devam ettiği takdirde toplumun o şekilde yön alacağı” sorusuna kafa yormuş bir grup arkadaşla yollarımız kesişti.

Siyaset Enstitüsü’nde kimler ders verdi?

Kendi aralarında yaptıkları çalışmaları, programları öncelikle gençlik olmak üzere daha geniş tabana ulaştırmak için Genç Siyasetçiler ve Girişimciler Derneği (GESİDER)’ni kurmuş bu arkadaş grubu.GESİDER seminer izleyici Kuruluşları Şubat 2010. 2011 yılı ise yapmak istedikleri programın hazırlığıyla geçmiş. Nihayet ilk programları, “Temiz Siyaset, Temiz Toplum” manşetiyle 2012 Nisan-Mayıs aylarında 6 haftalık bir “Siyaset Enstitüsü” seminer dizisi oldu.

Bu 6 haftalık süreçte sırayla Yrd. Doç. Dr. Halil Ersin Avcı, ‘Ermeni Sorunu Nedir?’; Nevzat Yalçıntaş, ‘Türkiye Ekonomisi’; Yrd. Doç. Dr. Mehmet Akif Kayapınar, ‘İbn Haldun’; avukat yazar Fikri Akyüz, ‘Yeni Anayasa’; stratejist Mesut Ülker, ‘Demokratikleşme Sürecinde Sivil ve Asker İlişkileri’; Doç. Dr. Teyfur Erdoğdu, ‘Türkiye Cumhuriyetinin Kuruluş İlkeleri’ başlıklı seminerler verdi.

Mukaddime sadece bilgi aktarmıyor, yaklaşım tarzı da aktarıyor

Takip ettiğim ‘İbn Haldun’ seminerinde M. Akif Kayapınar kısaca şunlardan bahsetti: “1258 Abbasi hilafetinin sonu, Bağdat’ın düşmesi ve Moğollar tarafından kültüre ve ilim ortamına darbe indirilmesi. Bundan sonra dünya Müslümanları bütünlüğünü kaybediyor. İbn Haldun’un yaşadığı dönem böyle bir dönem. Sorunsuz soru, sorusuz cevap, cevapsız düşünce olmaz. Sorusuz düşünce aslında sıkıntılı bir durumdur. Büyük sorunlara büyük cevaplar verilmesi gereken bir dönemdir yaşadığı dönem.

İbn Haldun Osmanlı devletinde de oldukça etkili olmuştur. Taşköprülüzade’den itibaren Osmanlı düşünürleri üzerinde derin etkileri var. 19. yüzyılda ise Avrupa’da bir İbn Haldun fenomeni başlıyor. Müslüman düşünürler arasında hakkında en fazla eser kaleme alınan kişi İbn Haldun. Neden fenomen oluyor? 19. yüzyıl Avrupasında halk, her türlü sosyolojik, tarihî ve ekonomik olayın merkezini Avrupa kabul eder. Burda tarih ilerlemeci ve çizgi halinde akar. İbn Haldun ise bunu deliyor. Çünkü Avrupalıların o dönemde ulaştığı fikri ilerlemeye, ibn Haldun 14. yy’da ulaşmıştır. Çizgi halinde akan fikrî ve tarihî duruma aykırı bir vaziyettir. “İbn Haldun’un bir aslı yoktur, takipçisi de olmamıştır.” şeklinde düşünmektedirler. Bunların karşıtları da çıkmış, İbn Haldun’un bu kadar abartılmaması gerektiğini söyleyenler olmuştur.

Mehmet Akif KayapınarBizde (Osmanlıda) İbn Haldun’a karşı büyük bir teveccüh vardı. Fakat 19. yy.’ın sonlarında unutulmaya başlandı. Herkes gibi. Ancak 20. yüzyılda özellikle sosyalist kesim İbn Haldun’u tekrar hatırladı. Sebebi ise İbn Haldun’un Marx’ı andıran görüşleri. (“Mala değerini iş gücü katar” görüşü, hem İbn Haldun’da hem de Marx’ta var.) Müslüman aydınlar arasında ise 1970’lerin sonundan itibaren ilgi görmeye başlar İbn Haldun. Mukaddime’nin ise şu an 6 adet tercümesi var fakat yeni bir tercümeye ihtiyaç duyulmakta.”

M. Akif Kayapınar, Mukaddime’nin en sağlıklı tercümesinin Süleyman Uludağ’ın hazırladığı tercüme olduğunu da belirttikten sonra İbn Haldun’un bir sözünü aktararak seminerine son verdi: “Büyük kitapların özetlerini okumayın, büyük kitaplar sadece bilgi aktarmazlar. Yaklaşım tarzı aktarırlar. Özetler ise bunu aktaramazlar.”

Seminer hocaları konuşmalarına hazırlanıp gelmişlerdi

GESİDER’deki bu seminerlerde program sonlarında konuklar dinleyicilerin sorularını da cevaplandırdılar. Konuşmacı olarak gelen konukların büyük bir dikkatle ve titizce hazırlanarak gelmeleri dikkatimi çeken en güzel şeylerden biriydi. Öyle ki günümüzde düzenlenen etkinliklerde, birçoğu hazırlanmadan geldikleri için fıkra anlatarak, aklına o an gelen konuyla ilgisiz şeyleri konuşarak âdeta zaman öldüren konukları da çok gördük. Neyseki burada böyle bir görüntüyle karşılaşmadım.

GESİDER’in İstanbul-Fatih’teki merkezinde düzenlenecek programlardan haberdar olmak için şu adresi takip edebilirsiniz: //www.gesi-der.org

Serkan Sevinç, “gelecek gençlerdedir” diyerek haber verdi

Yayın Tarihi: 23 Mayıs 2012 Çarşamba 16:39 Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2012, 02:24
YORUM EKLE

banner19

banner36