Sivas'ta NFK'e yoğun ilgi vardı!

Dil ve Edebiyat Derneği Sivas Şubesi, Necip Fazıl Kısakürek'i anma programı düzenledi.

Sivas'ta NFK'e yoğun ilgi vardı!

Üstad Necip Fazıl’ın vefatının 27. yıldönümü dolayısıyla bir program düzenleyen Dil ve Necip Fazıl KısakürekEdebiyat Derneği Sivas Şubesi, üstadı sevenlerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Prof. Dr. Hüseyin Akkaya'nın konuşmacı olarak katıldığı ve Necip Fazıl'ın şiirinin anlatıldığı gecede katılımcılar güzel anlar yaşadılar. Şube başkanı Bilal Tırnakçı'nın açış konuşmasının ardından kürsüye gelen Akaya, üstadın hayatından ve şiirinden kesitler sundu.

Son şiirleri ‘ölüm’ temalıydı

Necip Fazıl Kısakürek, 1977 yılında Sivas'a konferans için geldiğinde mihmandarlığını da yapan Hüseyin Akkaya, üstad ila olan hatıralarını, edebî üslûbunu, şiirini ve şiirindeki süreçleri anlattı. Otuzlu yaşlarında Abdülhakim Arvasî Hz.leri ile tanışmasıyla başlayan süreçte, bazılarının ‘kendisine yazık etti’ derken, onun bu durumu; “Anladım işi, sanat meğer Allah'ı aramakmış/ marifet bu; gerisi yalnız çelik-çomakmış” diye özetlediğini söyledi. Hüseyin Akkaya ayrıca, üstadın bir süre –siyasî yazılarının yoğun olduğu dönemlerde- şiirden uzaklaştığını ama ömrünün sonuna kadar şiir yazdığını; son şiirlerinin ölüm temalı olduğunu ve Türk Edebiyatı dergisinde yayınlandığını” da aktardı.

Altı yaşında bir çocuğun “Sakarya” şiirini ezberden okuması ile devam eden programda ayrıca üstadın hatıraları ve TRT tarafından 1977 yılında çekilen görüntüleri de sahneye yansıtıldı.

 

Pınar Ulaş bildirdi

15473

Yayın Tarihi: 28 Mayıs 2010 Cuma 16:13 Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2010, 14:01
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Dilara Güzeralp
Dilara Güzeralp - 11 yıl Önce

Çok güzel bir etkinlik oldu. Necip Fazıl Kısakürek sanırım o küçük çocuğun okuduğu şiir görse çok duygulanırdı.

banner26