Sınırlar sizin ümmet bizim olsun

Zulümlerle yüzleşilmedikçe, mazlumların ve mağdurların iade-i itibarı gerçekleşmeyecektir.

Sınırlar sizin ümmet bizim olsun


16 Temmuz Gençlik Hareketi, Suriye direnişçilerinin derdini dert edindiği, Müslüman kardeşlerimize destek için Suriye sınırında “Sınırları kaldırın!” dediği 16 Temmuz gününden beri zulme karşı haykırmakta. Endülüs’te, Romanya’da, Somali’de, Mısır’da, Patani’de kısacası ümmetin kalbi nerde atıyorsa orda kalbi atan gençler oldukça umut hep var olacak. Dalları köklerden ayıran, zihinlerimize geçirilen, bizi bizden ayrı düşüren sun’i sınırlar kalkacak.İskilipli Atıf Hoca

İskilipli Âtıf Hoca’ya iade-i itibar programlarının birisi de 16 Temmuz Gençlik Hareketi ile İHH’da gerçekleştirildi. Zamanın önemli görevlerini üstlenmiş, ışık saçmış âlimin, idamına sebep olan siyasal süreçlerin aslını Haksöz Dergisi yazarı Bahadır Kurbanoğlu’ndan dinledik. Kurbanoğlu şunları anlattı:

Teali İslam Cemiyeti ve Şapka Risalesi

“İskilipli Âtıf Hoca, 2. Meşrutiyet’ten kısa süre sonra yazdığı eserde Arnavutluk ordusunun isyanlarını ‘zulme karşı isyan’ addedip meşru göstermiş, Frenk Mukallidliği ve Şapka eserinde yalnızca şapkadan değil medeniyetler derinliğinden, dış ilmi cereyanlardan bahsetmiştir.

İskilipli, Mahmut Şevket Paşa’ya yapılan suikasttan sorumlu tutulup sürgüne gönderilir. Ancak pek anlatılmayan kısmı sürgünden özür dilenerek çağırılmasıdır. Mebus olmasının önü çeşit çeşit iftirayla kesilir. İskilipli Âtıf Hoca, Teali İslam Cemiyetine dönüşen Cemiyet-i Müderris’in de kurucusudur. İtilafçıların Milli Mücadele’ye karşı kullanmak istediği Teali İslam, Yunan işgalini ilk kınayan cemiyettir. Teali İslam’ın adının Milli Mücadele döneminde Yunan uçaklarından atılan beyannameyle kötüye çıkması, İskilipli Âtıf Hoca’nın sözde hainliğine yıllarca delil gösterildi. İşin aslı ise cemiyete gelen beyannameyi İskilipli Âtıf Hoca’nın reddetmesi, belgenin mühürsüz yayımlanmasıdır. Buna rağmen Hoca, Milli Mücadelenin Vakit gazetesinde iki gün sonra tekzip yayımlatır. Yıllar sonra İstiklâl Mahkemesinde, olanlar basit bir niyet okumayla idama delil gösterilir. Gerekçeli kararda yargılanma sebebi bir buçuk yıl önce yazdığı şapka risalesinin yazılış amacı beyan edilir. 1924’te Maarif Vekaleti’nce takdir verilen risale yaklaşık iki yıl sonra mahkemede kötü niyete kanıt sayılır. İhtimaller üzerine kurulan bir iddianamenin delilleri için Ergün Aybars’ın İstiklâl Mahkemeleri çalışmasından haberdar olmak gerekir.

Arşivler açılmalı

İskilipli Âtıf Hoca’nın savunması, tanıklarla yüzleştirilmesi ortaya çıkarılmalıdır. Bunların ortaya çıkmamasının sorumluları, belgeleri kaybedenler, zamanın İstiklâl Mahkemeleri değil, tarihi sonradan çarpıtan, saklayanlardır. Arşivlerin üzerinde durulması lazımdır ancak kimliğimizin ortaya çıkması açısından ille de arşivlere ihtiyaç yoktur çünkü yapılanlar ortada, tarih ortadadır.Mikail

Olağanüstü durumlar bahane edilerek gerçekleşen kimlik dayatması kurbanlar açısından fark etmez. Olağanüstü durumlar, zulümler yüzünden yaşanmıştır. Şevket Süreyya Aydemir’in anılarında bahsettiği gibi bu insanlar tepeden yerleştirilen rejimin kurbanlarıydı.

Kanun çıkmazdan evvel

İstiklâl Mahkemelerinin en fazla adam asma kararını vermiş adamı: Ali Çetinkaya nam-ı diğer Kel Ali. Kanun çıkmadan bir hafta önce Vakit gazetesi adliye muhabiri Hikmet Şevki’yi şapka taktığı için hakaretlerle tartaklayan Kel Ali, bir hafta sonra şapka bulamadığı için içeri attığı bir adamın şapkasını istetir.”

“İstiklâl Mahkemelerinin delilsiz, ispatsız, mesnetsiz; kimilerince yüzlerce kimilerince binlerce kıyıma yol açan yargılamaları bilinmedikçe, zulümlerle yüzleşilmedikçe, mazlumların ve mağdurların iade-i itibarı gerçekleşmeyecektir.” sözleriyle program yerini Mikail ağabeyin dinletisine ardından da film gösterimine bıraktı.

 

Ceylan Ergin haber verdi

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2012, 22:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
Musa
Musa - 7 yıl Önce

Güzel bir programdı. Hem öğrendik hem bilgilerimizi tazeledik hem de duygulandık, etkilendik.Kardeşlerimizden Allah razı olsun.

Murat AYOĞDU
Murat AYOĞDU - 7 yıl Önce

Ümmet takıntısı olan bütün kardeşlerime.Kalbizin en nadide köşesine taktık, birlikteliğimizi.Ve gelmiş, geçmiş ve gelecek bütün takıntılı kardeşlerimizle birlikte... :)

banner19

banner13