'Sınır Yazıları' da Taraf'a veda etti

Kendini lağvetti Taraf. Yazarlar bir bir gazeteden ayrılıyor. Cihan Aktaş gazeteden son ayrılan isim oldu.

'Sınır Yazıları' da Taraf'a veda etti

 

Her şey hiç olmadığı gibiydi. Türkiye’de daha evvel böyle bir süreç yaşanmamıştı, böyle bir gazete de çıkmamıştı. Daha 20 yaşına basmamış bir genç olarak, ilklerin tomurcuklandığı bir vakte şahitlik etmek heyecanlandırıyordu beni. Taraf’ın 1 lira olduğu zamanlar, iki günde bir Taraf alarak başlamıştım işte, ayda 30 lira gazete masrafı bir öğrenci için lüks her bakımdan.

Cihan Aktaş’ın gazetede yazmaya başlaması hem en büyük şevkim, hem de en büyük dayanağım oldu sonraki vakitlerde. Türkiye’de sol ve sağ siyasetin üzerine yapışmış olan komplocu düşünme biçimi Taraf için de bir kenara bırakılmadı, Taraf’a karşı son şahlanışlarını yaşadı diye umut ediyorum. Cahit Koytak’ın ve Cihan Aktaş’ın Taraf’ta yazıyor olmasını anlamlandırmak biraz uzun sürdü bazıları için. Hâlâ aymayanlar da vardır muhakkak.c

Egoların galip geldiği bir arena

Gelgelelim Taraf, Ahmet Altan’ın yer yer egosunun iniş çıkışlarına yenildiği, yer yer eski hesapların defterlerini dürdüğü izlenimi bıraktığı bir üsluba evrildiğinden bu yana benim için bir daha eski rayına oturmadı. Ülkenin hükümetini, siyasetini eleştirebilirsiniz, eleştireceksiniz eğer entelektüelseniz. Her ne olursa olsun onunla aranızda belli bir mesafeyi korumak entelektüel olmanın şiarındandır. Tüm bu önkoşulları aşar bir şekilde bir yayına oturmasıyla birlikte, elbette askerî vesayetin geri çekilmesinin sonlarına gelindiğinin düşünüldüğü zamanlarda, bu garip tahakküm dili ortaya çıkmış bulundu.

Sonrasında Ahmet Altan ve Yasemin Çongar’ın istifasıyla devam eden süreç Oral Çalışlar’ın gazetenin başını getirilmesiyle son buldu. Kürt meselesinin bir barışa bağlanması uğraşının yapıldığı vakitlerde Taraf’ın Genel Yayın Yönetmeni Çalışlar da akil adamlar arasındaydı ve tam bu esnada Kurtuluş Tayiz, Çalışlar’ın bilgisi olmadan gazetedeki görevinden alındı. Sonrasındaysa Genel Yayın Koordinatörü Markar Esayan aynı muameleye maruz kaldı. Tüm bunlar olurken Cihan Aktaş’la Ankara’daydık, İhtiyar Kitabevi’ndeki sohbet ve imza günü için.

Kendini lağvetti Taraf

İstanbul’a giderken kesin kararını vermek üzere yola çıkan Aktaş’ın 29 Nisan 2013 Pazartesi günü veda yazısını okudum. Bu ani netliği beklemiyordum, Taraf’la okur bağım her ne kadar kopuk olursa olsun Cihan Aktaş’ı okuyordum gazetede, beş yılı aşkın bir süredir. Her pazartesi Cihan Aktaş ve Cahit Koytak günüydü. Tahran’da olması hasebiyle Cihan Abla’yla sık görüşme imkânımız olmuyordu, birer mektuptu “Sınır Yazıları”, bazılarını sırf kendime gelmiş kabul ettiğim. Son yazısında söylediği gibi, Cihan Aktaş içinse bu köşe bir “vatanına açılan pencere”ydi Tahran günlerinde. Nasibin ne türlüsüdür ki, tam da İstanbul’a kesin dönüş yaptığı günlerde Taraf’tan ayrılmış oldu.

Herkesten Kazancakis’in soyundan olmasını bekleyemeyiz!

Tüm Taraf yazıları hikâyelerimi coşkuyla yazmayı düşünmüştüm bir zaman, nasip olmadı. Taraf o coşkunun süreğenliğini bekleyemedi. Açık bir siyasî hareketti bence Taraf, lağvedilmiş oldu böylece. Yola, kendisine “yük olmuş” iyi insanları bir kenara bırakarak devam ediyor Taraf.

Bu süreçte onlarca tartışmada Taraf’ın durduğu yeri kendimle bütünleştirerek olmasa da, mantıklı gerekçelerle savundukça, karşılık olarak “vatan haini”, “liboş”, “düzenbaz”, “işbirlikçi”, “maksatlı şeyler” cevaplarını aldığım tüm insanlara hakkımı helal ediyorum. Onlar, bir Müslüman genç olarak ülkesinin dönüşümünü cansiperane her yanıyla savunmanın coşkusunu tadamayacak, herkesten Kazancakis’in soyundan olmasını bekleyemeyiz ne de olsa. Ne diyordu Seyit Rıza, “bu da size dert olsun.”

 

M. Fatih Kutan Cihan Aktaş’ı selamladı

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2013, 18:36
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Coşkun
Ahmet Coşkun - 6 yıl Önce

Fatih kardeşim, Aktaş'ın Taraf'ta yazmasına hala ayamadık, kusura bakmayacaksın artık.

m. fatih kutan
m. fatih kutan - 6 yıl Önce

Komploculuğu atamamışsınızdır belki Ahmet bey, "sizin adınıza" üzgünüm. Aktaş'ın bu konuda yazdığı yazılar da ortadayken hâlâ oradaysanız...

banner19

banner13