Sinemada yerelin ayak sesleri duyuluyor

28. Endülüs Buluşmasında yönetmen Cem Gençoğlu ve Yard. Doç. Dursun Ali Tökel sinema üzerine konuştu.

Sinemada yerelin ayak sesleri duyuluyor

 

Saathanenin Tiktakları”  ve “Zamansız Hayatlar” kısa filmlerinin metinleri Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Uygulamalı Yaratıcı Yazarlık Okulu Atölye Çalışması Öğrencileri tarafından hazırlanmıştı. Geçtiğimiz yıl içinde çekilen “Saathanenin Tiktakları” belgesel tadındaydı. Bu çalışmanın en sevindirici tarafı ise, 60 öğrencinin yazmış olduğu çalışma içerisinden 10 öykünün seçilerek çekilmiş olmasıydı. Bu vesile ile yerel ölçekte filmlerin yaygınlaşması ümidindeyiz. Yakın zamanda hazırlıkları tamamlanan “Zamansız Hayatlar” kısa filminin galası ise Mayıs ayı içerisinde Ondokuz Mayıs  Üniversitesi’nde yapılmıştı. Endülüs Buluşmaları’nda ise bu haftanın konuğu bu iki filmin yönetmeni Cem Gençoğlu ve Dursun Ali Tökel idi.Cem Gençoğlu, Endülüs Buluşmaları Samsun

Sinemanın Anadolu’ya yayılması noktasında umut verici gelişmeler

“Saathanenin Tiktakları”ndaki saathane ve “Zamansız Hayatlar”daki üç farklı hikayenin üzerine yüklediği anlam ağırlığı, Samsun’da hemen hemen her çocuğun ortak noktası Bedesten, kent tarihi ve kültürü açısından sinemada yerelliğin önemini ortaya koymaktadır. Her çocuğun ortak noktası olan misket vurgusu ise, çocukluk açısından çalışmaya özel bir anlam yüklemiş.

Gençoğlu’nun ifadesiyle, “Sinemanın yerele doğru yayılması ve sadece belli bölgelerin değil de, tüm Anadolu’da hareketliğin olması umudu bizi ayakta tutuyor. Önceden film sektörü denilince akla ilk gelen isim Yeşilçam ve Beyoğlu’ydu. Şimdilerde ise, film çekilen alanlar Çanakkale’den Karadeniz’e, Bursa’dan Nevşehir’e kadar uzanmakta ve bu çeşitlilik sinemanın Anadolu’ya yayılması konusunda bizi umutlandırmaktadır.” dedi.

Gençoğlu, “film esnasında görüntünün sesle uyumlu ve net olması çok önemlidir” derken, aynı zamanda rengin ve ışığın da göz estetiği açısından önemine değindi. Gençoğlu, konuşmasında bize sinemayı “ses, renk ve ışık” diye kısa bir tanımla özetledi.

Gençoğlu, “dünya sinemasında genellikle kültürü görebiliyoruz. Peki bizim filmlerimizde kültürümüzün yeri nerede” deyip devam etti konuşmasına… Senaryoda detaylar ve gerçekçiliğin önemini de vurgulayan Gençoğlu, “Zamansız Hayatlar’ı çekerken bedesteni merkeze almıştık. Film çekimlerinden sonra gördük ki, film sahnesinde yeraldığı gibi Samsun’da bazı çocuklar bedestene bakıp geçiyormuş. Tespitimizde isabet olmuş. Bu sevincimizi bir kat daha arttırdı.” Gençoğlu kısaca, yazarlar ve senaryocuların tartışmalarına da değinerek konuşmasına son verdi.Dursun Ali Tökel, Endülüs Buluşmaları Samsun

Kelimeler ve kavramlar masumdur

Yard. Doç. Dursun Ali Tökel ise, sinema üzerine konuşurken, sinemada günah algısı, sinema merkezli deyimlere de kısaca değindi. Tökel şunları söyledi: “Sinemanın öncelikle ne olarak algılandığına bakmak lazım. Eğlence sektörünün bir aracı mı, yoksa sosyal meselelere değinen bir araç mı? Bunun yanında ‘artistlik yapmak’ deyiminin de niçin kötü anlamda kullanıldığına bakmak gerekir. Kelimeler ve kavramlar masumdur. Peki kelime ve kavramları bu denli aslından kaydıran nedir? Mesela, konuyla ilgili film çevirmek kavramının zihnimizde ilk neyi çağrıştırdığına bakmamız lazım. Bu arada Leyla ile Mecnun, Kerem ile Aslı, niçin gerçek anlamda film olamıyor, bunu da düşünmemiz lazım.”

Dursun Ali Tökel, Endülüs Buluşmaları SamsunOscar ödülü gerçek sahibini buldu

Söyleşi sonrası hoş anlar da yaşandı. “Zamansız Hayatlar”ın en küçük oyuncusu Mustafa Tökel, Oscar sahibi oldu. Mütevazı delikanlı, film içerisinde emeği geçen herkesin sözcüsü oldu. Ödülünü yönetmenin elinden alan Mustafa’nın mesajı ise netti. “Benim filmde oynayıp oynamam benim için o kadar önemli değil. Ünlü olup olmasam ne farkeder. Hayatta ünlü olup olmamak bir şey değiştirmez. Bu hayatta zaten herkes başrolde, herkes istediğini yapabiliyor. Önemli olan sevdiğin kişilerin yanında olması.” diyerek, programa son noktayı koydu.

 

İdris Soylu Samsun’dan dünyaya duyurdu

Yayın Tarihi: 19 Haziran 2012 Salı 11:31 Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2012, 14:21
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26