Sinek küçük ama mide bulandırıyor

Gündemi takip edenler için malumdur. Yakınlarda sağı SOL’u pek belli olmayan bir gazete, Hüseyin Akın’la ilgili bir haber yayınladı. Sinek küçük lakin ısırmaya çalıştığı isim ve ifade ettiği anlam büyük. Adem Özbay yazdı.

Sinek küçük ama mide bulandırıyor

 

 

Gündemi takip edenler için malumdur. Yakınlarda sağı SOL’u pek belli olmayan bir gazete, Hüseyin Akın’la ilgili bir haber yayınladı.

Bilmeyenler için söyleyelim öncelikle: Hüseyin Akın, şair yazarlığının yanında öğretmenlik mesleğini de icra eden bir eğitimci. Nişantaşı Nuri Akın Anadolu Lisesi’nde öğretmen. Okulun adına bakıp da “Vay be babasının yaptığı okulda çalışıyor!” demeyin; Nuri Akın, onunla alakası olmayan başka bir hayırsever.

SOL’dan gelen yalanlar

Efendim, olayın özeti şu: SOL gazetesinin haberine göre Hüseyin Akın, Nişantaşı Nuri Akın Anadolu Lisesi’nde 12. sınıfları Malkoçoğlu edasıyla tartaklamış, koca sınıfın hepsini sopalamış. Sonra da Derviş Vahdeti vakasından (!) ilham alarak, “Sınıfı boşaltmazsanız din düşmanısınız!” demiş. Tabi bu haberi Zaytung yapsa güler geçeriz de, böyle siyasi bir kimliği olan gazete yapınca ortada bir sürü kirli çorabın varlığından bahsedebiliriz.

Doğrusu, 28 Şubat sürecinde bu tip haberlerle tavan yapan abilerinin izinden gitmeye çalışan SOL’daki arkadaşlar fena çuvallamışlar. Azıcık Google hizmetlerinden faydalansalar Akın’ın ne kadar iyi bir eğitimci olduğunu ve öğrencileri tarafından çok sevildiğini görebilirlerdi. Tüm sosyal medya öğrencilerinin Akın’a yazdıkları övgülerle dolu. Ya da okulu bir arasalar, bir idareciyle konuşsalar muhtemelen şöyle bir cevap alabilirlerdi: “Ne öğrenci dövmesi kardeşim, Hüseyin hocamız şiir gibi öğretmenlik yapan birisidir!”

Nişantaşı’nda şiir gecesi

Yıllar önce O’nun okulda düzenlediği şiir gecesine katılmıştım. Nişantaşı’nda ilk kez şiirler okunuyordu. Necip Fazıl’dan, Sezai Karakoç’tan bahsediliyordu. Bizim kuşağımızın genç şairleri Nişantaşılı dinleyicilerinin karşısında şiir okuyordu. Bu onun okulunda yapmaya çalıştığını zaten herkese gösteriyor. Şimdi bu program geleneksel hale geldi ve her sene birçok şair arkadaş katılıp şiirle, Nişantaşılılarla buluşuyor.

Sinek küçük lakin ısırmaya çalıştığı isim ve ifade ettiği anlam büyük. Hüseyin Akın davasının peşinde koşmuş, iyiyi söylemiş yazmış, edebiyat dünyasına terini akıtmıştır. Yaptıkları kadar daha yapacağı nice güzel işler vardır. O’nun karalanmasına, üzerine boyalar dökülmesine izin vermeyiz, vermemeliyiz. Son günlerin popüler ifadelerinden biri ile, SOL’un solak salvolarının karşısında durup “YEDİRMEYİZ!” diyoruz.

Hüseyin Akın’a geçmiş olsun diyor, haklı ve güzel mücadelesinde yanında olduğumuzu bilmesini/bilinmesini istiyorum.

Son sözümüz de şudur: Devam, devam, devam…

 

Adem Özbay yazdı

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2013, 12:18
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Selva Görkem
Selva Görkem - 6 yıl Önce

Sol gazetesinin mottosuna ne demeli: 'Halka yalan söylemek suçtur'. Demek ki bu haberi yapmak suç üstü yakalanmak sayılabilir. Öğretmenine sahip çıkan öğrencileri tebrik ediyorum. Sol görüşlü şair arkadaşlar neden susuyor bu haber karşısında?

banner19

banner13