Şiirin kalbine 'müslüman'ı dikti!

Özgür Yazarlar Birliği, vefatının 2. yıldönümünde şair Erdem Bayazıt'ı şiirleriyle andı.

Şiirin kalbine 'müslüman'ı dikti!

Özgür Yazarlar Birliği, vefatının ikinci yıldönümü vesilesiyle şair Erdem Bayazıt’ı, TOKAD dernek salonunda, şiir ve düşünceleriyle andığı bir program gerçekleştirdi.

Bayazıt’ın şiiri her şeyden önce ‘müslüman şiir’dirErdem Bayazıt

Özhan Uçan, programın açılışında Bayazıt’ın hayatını anlatan ve sanatsal perspektifini ortaya koyan bir konuşma yaptı. Uçan, konuşmasında Erdem Bayazıt’ın sanatını “coşkulu bir ırmak”a benzetti. Daha sonra slaytlar eşliğinde Ahmet Örs, Mustafa Özeke ve Emre Karaca, Bayazıt’ın şiirlerini okudular. Programa katılanlar Erdem Bayazıt’ın kendi sesinden şiirlerini dinleme imkânı da buldular.

Programda Ahmet Örs, “Sürüp Gelen Çağlardan” şiiri üzerinden Erdem Bayazıt’ın sanat/şiir anlayışını tahlil eden bir konuşma yaptı. Ahmet Örs, Erdem Bayazıt’ın şiirinin herşeyden önce “müslüman şiir” olarak tanımlanması gerektiğini ifade ederek şöyle konuştu:

İnsan barışa dursun selama dursun zaman

“Erdem Bayazıt, şiirlerinde ‘savaşçı’ kavramını sıklıkla kullanır. Peygamberimiz’in risaleti süreciyle ilgili yazdığı şiirlerinde, Afgan cihadını anlattığı şiirlerinde, tahlil ettiğimiz bu şiirinde ‘savaşçı’ kavramıyla sık sık karşılaşırız. Bu ve buna benzer kelimeler Bayazıt’ın şiirine yüksek perdeli bir ses, söylemine avantaj sağlayan kuşatıcı bir devingenlik kazandırmıştır.

Özgür Yazarlar BirliğiŞiirin bu son bölümünde dünyanın değişik coğrafyalarından İslam dünyasının başka taraflarına uzanan direniş hikâyeleriyle bağ kurar aynı zamanda şair. Cezayir’e, Senegal’e varır sesi; oradan kendi yaşadığı bölgeyle irtibatlandırır bütün süreci: Boğaziçi’dir demirlediği liman. Hepsini avucunun içine alır ve bir büyük doğumu bütün insanlıkla beraber beklemeye koyulur: ‘Dünyanın kalbini dinle geliyor adım adım/ Dallar meyvaya dursun toprak tohuma dursun/ İnsan barışa dursun selama dursun zaman’ mısraları devrimci bir doğuşu müjdelemez mi?

Şiirin kalbine ‘müslüman’ sıfatını dikmesi, arkadan gelenler için büyük rehberliktir

Çağlayanın suları onlarca metreden aşağılara dökülürken nasıl tüyleri diken diken ediyorsa Erdem Bayazıt’ın şiiri de yürekleri kabartan böyle bir etkiye sahiptir. Şairin bütün şiir serüveni ve bu şiirinin sonunda geldiği muhteşem ‘Sabır savaş zafer. Adım: MÜSLÜMAN’ mısraı da final bölümünün finalidir. Erdem Bayazıt’ın şiirinde açık kimlik izharı olarak okunabilecek bu cesur mısraı için kendisine müteşekkiriz doğrusu.

Konuşmanın başında onun şiirini ‘Müslüman şiir’ olarak tanımlamanın ne kadar haklı bir tanımlama olduğunu bu vesileyle bir kez daha görmüş oluyoruz aslında. İslamî bir kavram ve kulluk ödevi olarak seçtiği ‘sabır’ı ‘savaş’la, oradan da ‘zafer’le birleştirip bunların hepsini kendi kimliğinin adı yapan şair büyük şairdir. Edebiyatın ortasına, şiirin kalbine -bütün hesapları bir kenara atarak- ‘müslüman’ sıfatını dikmesi arkadan gelenler için en büyük rehberliktir.”

 

Beytullah Önce Tokat’tan bildirdi

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2010, 16:21
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
vita brevis
vita brevis - 10 yıl Önce

Allah mekanını cennet eylesin Erdem Baba...
Ölümsüzlüğü tattık bize ne yapsın ölüm... eyvallah!

Yeter Demir Ekinci
Yeter Demir Ekinci - 10 yıl Önce

Rabbim mekanini cennet eylesin...Ne güzel bir sairdi...iyiki tanimisim ve kendinden siirler dinlemisim...Ruhun sad olsun Güzel Sair...

Selami Erden
Selami Erden - 10 yıl Önce

‘Dünyanın kalbini dinle geliyor adım adım/ Dallar meyvaya dursun toprak tohuma dursun/ İnsan barışa dursun selama dursun zaman’

Betül YILMAZ
Betül YILMAZ - 10 yıl Önce

Her adını duyduğumda kendi dilinden bir cümlesini dinleyemediğimi ve elini öpemediğimi hatırladığım, hatırlayınca yerle yeksan olduğum insan...

Seni anmak yetmez, bizzat seni yaşatmalı...

banner19

banner13

banner26