Sihler yakında gerçekten Müslüman olacaklar

İslamofobi’den kaynaklı cinayetler işleyen grupların Sihleri de sakalları ve giyim tarzları sebebi ile Müslüman zannedebildikleri belirtiliyor.

Sihler yakında gerçekten Müslüman olacaklar

 

Amerika’da bilhassa 11 Eylül’ün ardından hızla tırmanan bir İslamofobi olduğu zaman zaman haberlerde kendine yer bulsa da, bu durumun Amerika’da ya da Avrupa’da yaşamayan Müslümanlar tarafından pek önemsendiği söylenemez. Türkiye’de konuyla ilgili haberlere çok nadiren rastladığımız gibi bu nadir haberler de durumun vahametini ortaya koymakta oldukça zayıf kalıyor.

İslamofobi denildiği zaman Türkiye’de yaşayan bir Müslümanın zihninde oluşan şey kuvvetle muhtemel siyasî ve sosyal baskılar olacaktır. Ancak olayın boyutları bununla sınırlı kalmıyor, sözlü ve fizikî tacizler, ölüm tehditlerine ve hatta cinayetlere dönüşebiliyor. Öyle ki bu cinayetler yalnızca Müslümanları kapsamıyor. İslamofobiyi şiddete dönüştüren grupların eğitim seviyelerinin düşük olduğundan ve bu yüzden Müslümanlar hakkında yeterince bilgiye sahip olmadıklarından Sihleri de sakalları ve giyim tarzları sebebi ile Müslüman zannedebildikleri belirtiliyor. Geçen yıl iki Sih böyle bir “karışıklık” sebebi ile vurularak öldürülmüştü.Sih

‘Biz Müslüman değiliz’ demek zorunda kalmışlar ama…

Amerika’da yaşayan bir Sih geçtiğimiz ay bir yazısında Sihlerin Müslümanlarla karıştırılıp ırkçı saldırılara maruz kaldıkları için "Biz Müslüman değiliz" diyerek Müslüman olmadıklarını beyan etmek zorunda kaldıklarından bahsediyor ve şöyle diyordu: “İslamofobik bağnazlığın tüm biçimlerini yok etmek için bir araya geldiğimizde ‘Biz Müslüman değiliz’, ‘Hepimiz Müslümanız’ haline gelecektir.

‘Diğerlerinin Sessizliği’ projesinin kökleri Hindistan’a uzanıyor

İngiltere’de yaşayan Bharat Choudhary isimli fotoğrafçı da 2009 yılında sakal bıraktığı bir dönemde iki kişinin kendisine “Usame!” diye bağırmasından sonra bu olaydan ilham alarak İngiltere ve Amerika’daki Müslümanların hayatlarını belgeleyen “Diğerlerinin Sessizliği” adı ile bir proje hazırlamış geçen yıl.

Choudhary aslında bu düşüncesinin köklerini 2004 yılında öğrenci iken Ahmedabad’da çalıştığı döneme götürüyor. Çalıştığı kuruluşun, 2002 yılında Hindistan’ın Gücerat eyaletindeki ayaklanmada uzuvlarını kaybeden etnik şiddet kurbanlarının rehabilitasyonunu sağladığını söyleyen Choudhary, orada şahit olduğu görüntülerin bir tecrübe oluşturduğunu söylüyor ve “görüntüler hep benimle olacak" diyor.

Projesinin Müslümanlar ile Müslüman olmayanların birbirini anlamasına yardım edeceği söylenen Choudhary, Müslümanların azınlıkta olduğu farklı şehirlerde çalışmalar yürüttüğünü ve farklı yerlerde benzer dışlamalarla karşılaştığını belirtiyor.

 

Choudhary'nin çektiği fotoğraflar için buyurunuz.

 

Görkem Evci haber verdi

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2012, 08:17
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13