Sigara içen kadar hakları yok!

Başörtülü Türk vatandaşlarının Danıştay nezdinde bir değeri yok, bunu biliyoruz. Ama sigara içenler kadar olmaması üzücü!

Sigara içen kadar hakları yok!

Yürürlüğe gireli çok fazla bir zaman olmayan sigara yasağı, ilk zamanlar her kesimin tepkisine neden olmuştu. Tütünün insan sağlığına zararından dolayı getirilen bu yasa, insanların huzur içinde dumansız bir ortamda yaşaması için iyi bir çözüm yoluydu, belki!

Sigara içmek kişinin özgürlük alanına girer!?

Çoğu bağımlı, “her ne olursa olsun biz içmeye devam ederiz” şeklinde baksa bile sigara içme oranında ciddi bir düşüş görüldüğü istatistiksel verilerde kanıtlanmıştır. Ne kadar kararlı olunsa da zamanla bu yasak, esnetilmeye başladı.Danıştay

Bugünse bir gazetede gördüğüm haberde kahvehanelerdeki sigara yasağını Anayasa’ya aykırı bulan “Danıştay 10. Dairesi” tütün ürünlerini tüketmenin kişi özgürlüğü alanına girdiğini savundu. Danıştay, yasal düzenlemelerin özgürlüklerde göz önünde bulundurularak yapılması gerektiğini aktardı. Yasa hükmünün iptali için anayasa mahkemesine başvurdu. Danıştay 10. Dairesi, sigara yasağı konusunda üstüne basa basa bu konuda sigaranın kişi özgürlüğü kapsamında olduğu, özgürlüğe kimsenin müdahalede bulunmaması gerektiğini savunuyor.

Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu

Kahvehanede sigara serbestDanıştay'ın, sigara yasağına karşı 3 yıl geçtikten sonra hassaslaşırken başörtülü kızların yıllarca yargı önünde mücadele ettiğini bile bile, hatta bilhassa bu konuda insan hak ve özgürlüklerini hiçe sayarak, kızlarımızı hak etmedikleri insanlık dışı müdahaleye maruz bırakması hangi adalet anlayışına sığar?!

Karşımda kişi özgürlüğünden dem vuran hak ve özgürlüğün savunulması gerektiğini söyleyen Danıştay, hatta Anayasa’dan bu yasağın çıkarılmasını söyleyen Danıştay… Kısa bir süre önce hükümetin, başörtülü öğrencilerin de bir insan olarak hak ve özgürlüklerinin olduğu üniversitelerde serbest olmasında bir sakınca görülmemesi ve yıllarca başörtünün bir siyasi simge ve gericilik olarak görüldüğü bir ülkede çıkıp da anayasanın bir maddesini değiştirmek istemesi üzerine yapılan hakaretleri unutmuyoruz!

Sadece başörtülü kızların da üniversiteye başlarını açmadan gitmek istemesi, bu onların hakkı! Elbetteki köhne, bilimüretemez aciz üniversitelerinize meftun değiliz!

Bu kişi özgürlüğü değil mi?

Ama insanlara sırf kahvehanelerde içilmesi için sigara konusunda anayasada değişiklik yapmaya ihtiyaç gören Danıştay'ın başörtüsünü yıllarca gericilik olarak görüp başörtülülerin özgürlükleri söz konusu olduğunda onların haklarını hiçe sayabilmesi hangi mantığa sığar bilinmez?

Danıştay’a not: Kafanızdaki tabuları yıkmadan insanlara yaklaşırsanız, özgürlüğü savunurken bir yandan özgürlüğün kısıtlanması taraftarı olabiliyorsunuz.

Başörtülü öğrenciler

Beyza Nur Aktaş değindi

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2010, 14:39
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa UĞURLU
Mustafa UĞURLU - 10 yıl Önce

Sigarası yasak olduğu zaman tepki gösterenler başörtüsü yasağına da bu kadar tepki gösterseydi belki durum daha farklı olurdu. Ama mesele sadece danıştayın başörtülüye sıgara kadar değer vermemesi değil, aynı değersizlik ne yazık ki bu milletin de gözünde var. Kahveleri dolduranlar bir de meydanları doldursa birşeyler yaptık da olmadı demeye hakları olur. Yoksa okey masasından gevezeliği herkes yapar.

derda
derda - 10 yıl Önce

Görünen o ki tüm haklarımız fazlasıyla alınmak üzere mahkeme-i kübraya kalıcak.

iyi niyet dir bu onaylayınız.
iyi niyet dir bu onaylayınız. - 10 yıl Önce

tamam türban yasağıda hoş değil ama yani her konuyu dönüp doaşıp buna bağlamanızda hoş değil...hadi bağladık diyelim birde diğer gurupların maduriyetlerini böyle dilinize dolasanız örneğin daha ibadet hanelerini bile yasal saymayan devletin alevilere bakış açısını vergi ödedikleri halde diyanetten gitmedikleri camii lere yardım yapılırken onların cem evlerini görmezden gelmelerini ve onların cocuklarına din dersi adı altında sunni yaşam tarzı dayatıldığını,madımakda yannları dilinize dolasanız.

cihadAçağrı
cihadAçağrı - 10 yıl Önce

onlarca genc kızın tek hayalini oluşturan unıversıteye gırememelerı arkadaşlarımızın kanayan yarasıdır. evet kardeşim bu bızım kapanmayan yaramızdır ve bız bunu çözmeden başka seylerle beynımız doldurmak istıyoruz.önce buyuk problemler çözülmeli. herkesin dediği gib önce özgürlük.

banner19

banner13

banner26