Şifahiye'de kitapla dolu dolu 5 gün!

Sivas’tan onlarca şair, yazar çıktı ama ilk defa bir kitap fuarına ev sahipliği yapıyor şehir.. Ne diyelim, geç olsun da güç olmasın..

Şifahiye'de kitapla dolu dolu 5 gün!

 

Yetiştirdiği şair, yazar ve mütefekkirler bakımından bereketli bir toprak olan Sivas, bu  isimlerin yanında kendisine misafir olup gelenlere de ilham vermiş, onların da içtiği bir avuç kepenek suyuyla derdini lisanına döktürmüş bir şehirdir.

Sivas’ta çıkardığımız dergi ilk göz ağrımızdı

Adeta bir açık hava müzesi gibi gezilip görülen yerlerde, tarihten günümüze düşülen dipnotlar misali, geçmişten haberler aktarır, bu haber ya bir şiir olup düşer şairin mısralarına ya da adı bilinmez bir yolcunun ardından yazılan türkü gibi söylenip durur sokaklarında. Bu şehirde edebî hareket gençlik çağlarında başlar, lisede çıkartılan bir dergi yıllar sonra yazarın çıkardığı kitabında kendini tanıtırken “ilk göz ağrımızdı” diye bahsettiği bidayeti olarak kalır.Sivas Kitap Fuarı

Çoğu velud kalem vakti gelince selamını verir ve bu şehirden ayrılır, ama kopamaz. Şehirde art arda çıkan her dergi onları yazılarıyla şiirleriyle yeniden çağırır, misafir eder bu şehre çevrilen her bir sayfasında.

Sivas’ta ilk defa düzenleniyor kitap fuarı

Bu güzel manzara yıllar yılı böyle devam ederken bir şey bu şehirde hep eksik kaldı. Diğer şehirlerde duyduğumuz, birinci, beşinci, onikinci kitap fuarları haberlerini Sivas için hiç duymamış olmanın teessürü içindeydik. “Her şey hazır; zaman, mekân, ihvan burada, daha ne beklenir ki ola…”

Derken bir güzel haber geldi Sivas’tan. Evet, bir ilk olarak Sivas kendi tarihi ve edebi meydanını Türkiye’nin yazarlarına ve yayınevlerine açacak. Sivas Valiliği ve Sivas Belediyesi’nin Şifahiye Medresesi’nde düzenlediği Sivas Kitap Fuarı’na 123 yayınevi katılacak. “Kitabın Sivas Yolculuğu” sloganıyla şehir ilk defa yaşayacağı bu buluşmanın heyecanı içerisinde hazırlıklarını tamamlıyor.

Katılacak davetliler arasında, Yavuz Bülent Bakiler, Ahmet Turan Alkan, Beşir Ayvazoğlu, Yavuz Bahadıroğlu, Senai Demirci, Tarık Tufan, Cemal Safi, Cemal Nur Sargut gibi isimler olacak ve ayrıca imza günlerinin yanı sıra yazarlar birçok söyleşide bulunacak. Ve yine tarihî Buruciye Medresesi’nde dinleyicilere yönelik kitap okuma programını düzenlenecek.

31 Ağustos Cuma günü saat 14.00’te başlayıp 4 Eylül’de sona erecek Sivas Kitap Fuarı ile şehir kapılarını kitap ve kitap sevdalıları için açıyor.

 

Sefa Toprak haber verdi

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2012, 00:41
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
058
058 - 7 yıl Önce

SİVAS KİTAP FUARI KATILIMCI YAZARLARCuma 15.00: Berat Demirci, Doğan Kaya, Kadir Üredi, Müjgan ÜçerCumartesi 14.00: TARIK TUFAN16.00: Cemal Nur SARGUT 18.00: Sunay Akın20.00: Hayati İNANÇPazar 14.00: Yavuz Bülent Bakiler 19.00: Yavuz BahadıroğluPazartesi 13.00: Sevilay Yükselir. 16.00: Senai Demirci. 18.00: Cemal SafiSalı 11.00: Ahmet Turan Alkan, 16.30: Beşir Ayvazoğlu —

Tahir Yunus
Tahir Yunus - 7 yıl Önce

Düşündüm de... Bu fuarda niçin Abdulkadir Budak, Hüseyin Kaya, Mustafa Balel gibi isimler yok acaba?

oğuz öcal
oğuz öcal - 7 yıl Önce

Ötüken Yayınları arasından çıkan Ayrı Düşmüş Zamanlar isimli hikaye kitabının yazarı Sivaslı hemşehrimiz Yıldırım Türk'ü de fuarda görmek isterdik.

züleyha
züleyha - 7 yıl Önce

kitap fuarı görüntüleri izleyemiyorum neden 5 gün görüntüsünü izlemek istiyorum yardımcı olurmusunuz

züleyha
züleyha - 7 yıl Önce

yazarların görüntülü söyleşilerini izleyebileceğimiz bir site varmı

banner19

banner13