Şevket Aziz İTİCÜ'de konuştu!

Pakistan Başbakanlarından Şevket Aziz İstanbul Ticaret Üniversitesindeydi..

Şevket Aziz İTİCÜ'de konuştu!

Pakistan eski başbakanlarından Şevket Aziz’in ‘21. Yüzyılda Jeopolitik Yapı, Küresel Problemler ve Fırsatlar’ konulu konferansından istifade ettik. Özgeçmişinde tanıdığımız büyük banka ve finans şirketlerinin en üst düzeylerinde aldığı görevler ve sonrasında maliye bakanlığı ve başbakanlık bulunan Aziz’in ekonomi, uluslar arası ilişkiler, politika konularındaki deneyimlerini bizlerle paylaştığı konferans üniversitemizin Eminönü’ndeki konferans salonunda, öğrenciler, akademisyenler ve habercilerin katılımıyla gerçekleşti.

Bankaların kibri ülkeleri vurduPakistan

Şevket Aziz konuşmasına dünya ekonomisine genel bir bakış açısıyla göz gezdirerek başladı. Devletin serbest piyasadaki mevcut (ve olması gereken) yeri için devletin düzenleyici ve politika belirleyici olması gerektiğini; doğrudan müdahalenin gerekmediğini vurguladı. Bu konu açılmışken yaşanan küresel ekonomik krize da değinen Aziz, bankaların yaptığı hataların, kibrin ve bilgisizliğin cezasını tüketicilerin, devletlerin ve sermaye sahiplerinin ödediğini belirtti.

Krizi en ağır olarak yaşayan Batı ülkelerine kıyasla büyümesine şartlara rağmen daha da ivme kazandıran Çin ve Hindistan’ın başarılarını iş/emek gücüne bağlayan Aziz, nüfus açısından şanslı olan diğer Müslüman ülkelere de bu konuda çağrıda bulundu.

Terörü anlayışsızlık besliyor!

Konu Müslüman dünyasına gelince terör mevzu da gündeme gelir her halükarda. Şevket Aziz, terörün sadece bir güvenlik problemi olmadığını ısrarla vurgularken, uluslar arası toplumdan soyutlanma, açlık, yoksulluk ve imkânsızlıklarla boğuşmak durumunda olmayı asıl sebep olarak gösterdi. Ona göre, günümüzde dünyada inançlar ve dinler arası birbirini anlayabilme gittikçe azalıyor ve bu de terörün itici güçlerinden biri.

Nükleer gücün savunma ve ancak barış için kullanılması gerektiğini de Pakistan pratiği üzerinden şu olayı anlatarak açıkladı: Hindistan’la aralarında belirgin bir anlaşmazlık yokken bir gün sınırda yaşanan talihsiz bir patlama olayından sonra devletin savunma tedbiri olarak nükleer güce sahip olmaya karar vermişti. Bu onlar tarafından tamamen barışın sağlanmasına ve yalnızca emniyete yönelik bir hareketti.

Bayram sabahı Pakistanlı bir kız çocuğuBirlik huzurun tek şartı

Sonuç olarak dünyada tam ve sağlıklı barışın sağlanması için güçler arasında denge olmasının lazım olduğunu, bunun için Müslümanların birlik olarak güçlenmesi gerektiğini ve kişi ve/veya devletlerin bu birlik içinde liderlik görevini üstlenmelerine olan ihtiyacı anlatarak konuşmasını sonlandırdı.

Konuşması boyunca sık sık Türk ekonomisine ve dış siyasetine övgülerde bulunan ve özellikle de Pakistan’la ilişkilerdeki dostluğun gerçekliğini ve güvenirliğini vurgulayan eski başbakan, ayrıca Türkiye’nin liderliğini yapmakta olduğu Müslümanların bir parçası ve Türkiye’nin böyle yakın bir dostu olan bir ülke vatandaşı olmaktan gurur duyduğunu da belirtti.

 

 

Begüm Kahraman oradaydı

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2010, 17:15
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26