Selçuklu kentinde öykü gününde buluştuk

Niğde’deki Ak Medrese restore edildi. Artık burada kültür sanat faaliyetleri yürütülecek.

Selçuklu kentinde öykü gününde buluştuk

 

Niğde’nin önemli tarihî mekânlarından biri olan Ak Medrese uzun yıllardır atıl bir halde bulunmaktaydı. Niğde Belediyesi bu tarihî mekânı kültür ve sanat etkinlerinde kullanma kararı alarak yeniden bir düzenleme yapıp toplum hizmetine sundu. Bu Selçuklu kentinin nadide mimarî eserinin açılışında NİFAD (Niğde Fotoğraf Amatörleri Derneği) tarafından fotoğraf sergisi gerçekleştirildi, bizim de yönetiminde bulunduğumuz YAZSANBİR (Yazarlar ve Sanatçılar Birliği)’in öykü okuma günü düzenlendi.

Abdurrahim Karakoç da anıldıYAZSANBİR Öykü Okuma Günü Niğde

Niğde’de ilk kez düzenlenen olan Öykü Günü’ne yazarlar Murat Soyak, Osman Aytekin, Lokman Zor, Ali Rıza Kaşıkcı katıldı. Öykü gününün açılış konuşmasını YAZSANBİR genel başkanı Hayrullah Eraslan yaptı. Atıl halde bulunan bu binaya işlerlik kazandırılması nedeniyle ilgililere teşekkür eden Eraslan, bir süre önce aramızdan ayrılan güzel insan yazar şair Abdurrahim Karakoç’dan söz etti. Şair de burada bulunanlar tarafından rahmetle anıldı.

Eraslan’ın konuyu açması nedeniyle bizleri dinleyen Niğde Valisi Alim Barut ve Belediye Başkanı Faruk Akdoğan’a hususiyetle hitap ederek Adana Valisi Hüseyin Avni Coş’un talimatı ile Adana’da bir okula Abdurrahim Karakoç’un adının verildiğini; Niğde’de de bir okula veya caddeye bu güzel insanın adının verilmesini arzu ettiğimizi ifade ettik. Takdir kültür ve sanata değer veren yöneticilerindir.

Ak Medrese’de, mekânı Ak Medrese olan bir öykü okumak benim için anlamlıydı

YAZSANBİR Öykü Okuma Günü NiğdeNiğde’de YAZSANBİR, kültür sanat adına etkinlikler düzenlemeye devam ediyor. Bu birliğin bu güzide kent için bir şans olduğu kanaatini taşıyorum. Nitekim Eraslan da, Niğde Belediyesi’nin bu güzide eseri restore ederek “Niğde Kültür Sanat Evi” yapma kararı alması nedeniyle çeşitli etkinliklerin süreceğini belirterek, “YAZSANBİR olarak bu tarihî mekânda, o yerin tarihî dokusuna da uygun olacak şekilde faaliyetlerimizi belirli aralıklarla yapacağız” dedi.

Ak Medrese’de öykülerimizi okurken tarihî bir mekânda olmanın huzurunu yüreğimizde hissettik ve öykülerimizi de davetlilerle paylaştık. Bu kent, özellikle de ilk gençlik yıllarımın büyük ve derin anılarını barındırır. Bir vesileyle bu kentte bulunmak, aradan yıllar geçtikten sonra bir öykü okumak ve öykünün de bu mekânlarda geçmesi kendi açımdan çok anlamlı idi. Kentlerde ancak güzel, değerli ve anlamlı, Allah katında da makbul olan anlayışların icra edilmesi ve bunun kalıcı hale gelmesi insanlık ve temellenecek olan medeniyet açısından önemlidir. Bu bakımdan kültür ve sanat alanında topluma birikim sağlayacak bir bilişin gelişmesi açısından Valiliklerin ve özellikle de mali imkânları açısından belediyelerin bu hayırlı teşebbüslere destek vermelerini diliyoruz. Kubbede hoş bir seda kalmasını Allah’ın izniyle istiyoruz, vesselam.

 

Osman Aytekin yazdı

YAZSANBİR Öykü Okuma Günü Niğde

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2012, 11:28
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
semiramis
semiramis - 7 yıl Önce

Uzun zamandır kapalı bulunan Ak Medrese Niğde Halkına Hizmete açılmış ve bir vatandaş olarak buna çok sevindiğimi arz ediyorum..Niğde Belediyesi ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunarım..

banner19

banner13