Şehri kimler korur, kimler korumaz?

TYB Bursa Şubesine konuk olan Safiyüddin Erhan 'şehir ve kültür' üzerine önemli tapitlerde bulundu.

Şehri kimler korur, kimler korumaz?

26 Şubat 2011 Cumartesi akşamı TYB Bursa Şubesi Konferans Salonunda, Safiyüddin Erhan Bey’in sohbet konusuna seçtiği başlık, anlayanlar için ironik bir mesajdı: “Şehri kimler korur, kimler korumaz?” Aslında bu başlık, konu hakkında yeterince fikir vericiydi ve ülkemizde hiçbir zaman eksik olmayan “kendilerinden kurtulunması gereken kurtarıcılar”a apaçık bir göndermeydi. Ki sohbetin ilerleyen zamanlarında bu gönderme, daha somut sözlerle aşikar oldu.

Safiyüddin Erhan, zarif bir elbise gibi kendisine yakışan nezaketiyle sohbete katılanlara  teşekkür ederek başladı sözlerine. Sonra da, kendi çabasını açıklama sadedinde belki de, geceye tac olacak şu sözü söyledi: “Herkes ilgilenip meşgul olduğu alanı hayatın amacı gibi görüp muhataplarından ilgi ve anlayış bekliyor.”

Mimari ve müzik birbirine benzer

Şehirlerin de şahsiyetleri olduğunu söyleyen Safiyüddin Erhan, şehrin mimari dokusunun önemli olduğunu belirterek şu önemli saptamayı yaptı: “Şehre dışarıdan gelen bir yabancı, o şehirle ilk karşılaşmasında  ilk kanaatini oluşturur. Müzik de böyledir aslında. Bazı toplumlar diğer toplumları tanımak için onların müziklerini dinlermiş.”

Şehirler mimari olarak ne kazandı, ne kaybetti?

Safiyüddin Erhan, mimari eserlerin şehre şahsiyet kazandırdığını vurgulayarak Türkiye’de bir yerin popüler hale gelmesinin orası için hayırlı sonuçlara yol açmadığını Safranbolu örneğinde şu sözlerle açıkladı:

“İnsanımız, tarihi dokusunu koruduğu için ilgi gören yerleri gezip dolaşıyor. Ama bu dolaşma, ‘Buraya nasıl katkı sağlarım?’ düşüncesiyle yapılan bir gezinti değil. Bu gezinti, ‘İlgi gören bu yerden ben de nasıl çıkar sağlarım?’ düşüncesiyle yapılan bir gezi. Bu düşünce çoğunlukta ve bunlar da kısa sürede tarihi dokusunu koruyan o beldeyi tahrip ediyor.”

Safiyüddin Erhan“Buna en iyi örnek Safranbolu’dur. Gündeme gelmesinden sonra Safranbolu kısa zamanda değişmiş ve o tarihi dokusunu kısa zamanda yitirmiştir. Bu sebepten de şimdi Pamukkale’de yaşayanlar, ‘Buraya sahip çıkmak istiyorsan buraya gelme!’ demektedirler haklı olarak.”

Evini terk eden her şeyini terk eder

Safiyüddin Erhan, insanların şahsiyetlerinin biraz da yaşadıkları mekanla ilişkili olduğunu söyledikten sonra şu çarpıcı tespiti yaptı: “Toplumumuzun şahsiyeti evlerde kendini gösteriyordu. İnsanlar önce o güzelim evleri terk ettiler. Böylelikle terk etmeye alıştılar. Bir şeyi terk etmeye alışan, her şeyi terk edebilir, dinini bile…”

Ürküten kurtarma harekâtı

Türkiye’de 1985 ve sonrasında planlı şehirleşmenin başladığını belirten Safiyüddin Erhan, şehirleşme adına çok katlı binalar yapılmaya başlandığını söyleyerek şu temel mimari kuralı hatırlattı: “Binalar yükseldikçe binalar arasındaki mesafenin de artması mimari kuraldır. Ama bizde yazık ki bu kurala uymadılar ve şehrin tarihi dokusu bozuldu.”

Duyarlı mimar ne yapar?

Safiyüddin Erhan, planlı şehirleşme hamlesinin başlayacağını duyunca hemen eline fotoğraf makinesini alıp şehirde iyiden iyiye tükenmiş olan Osmanlı mimarisine ait son yapıları da, en azından elde örnek kalsın diye fotoğraflamaya başlamış. Fotoğraf albümüne verdiği başlık da şu: “Kaybedeceğimiz Bursa Bu!” Ne yazık ki zaman Safiyüddin Erhan’ı haklı çıkarır. Gerçekten de şehirleşme adına, aslına sadık kalacağız diye diye bizi geçmişe bağlayan son yapılar da tahrip edilmiş.

Safiyüddin Erhan, günümüz şehirleşmesinde rant uğruna çıkmaz sokakların da kalmadığını söyleyerek şu açıklamayı yaptı:

“Eskiden ‘çıkmaz aralık’ adı verilen aralıklar vardı. Bu aralıklar bilerek yapılırdı. Amaç evleri, evlerin kapılarını yabancılardan, yabancı gözlerden korumaktı. Bir anlamda çıkmaz aralıklar mahremiyet demekti ve aynı zamanda bu aralıklar, komşuluk ilişkilerinin de canlı kalmasını sağlıyordu.”

Olması gereken neydi? Olan ne?

Safiyüddin Erhan, yaşadığımız ülkenin gerçeklerinin yürek acıtıcı olduğunu, şu sözlerle açıkladı:

“Evler öyle yapılmalı ki, gökyüzünü görmemizi binalar değil, ağaçlar engellemeli. Sokaklar da bu ağaçların gölgesiyle loş olmalı. Ama biz öyle bir memleketteyiz ki kanunlar elastiki, insanlar fırsatçı. Fırsatçılar da adamını bulup her işi yaptırabildiğinden, ülkemizde hiçbir şeyi aslına uygun korumak mümkün olmamaktadır”

 

Ahmet Serin ahşabın kokusunu özleyerek yazdı.

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2011, 08:14
banner12
YORUM EKLE
banner8

banner7

banner6