Şehitler hepimize örnektir!

AGD Üniversite Komisyonu Başkanı Fatih Yazıcı'yla 25 Şubat Cuma günkü Mavi Marmara Şehitler Gecesi'ni konuştuk.

Şehitler hepimize örnektir!

Anadolu Gençlik Derneği Üniversite Komisyonu olarak yaptığınız çalışmalar hakkında genel bir bilgi verir misiniz?

Anadolu Gençlik Derneği başlı başına bir çalışma. A'dan Z'ye... İlköğretimden üniversiteye ve üniversite sonrası çalışan gençliğe kadar geniş çaplı bir çalışma yürütüyor. Bunun bir cüzü de üniversite komisyonu. Üniversitelerde bulunan kardeşlerimizin milli manevi değerlerine bağlı olmaları ya da bağlı kalmaları için genel olarak bir çalışma yürütüyoruz. Bu anlamda kendi çalışma modelimiz var.

Öncelikle teşkilatlanma anlamında bir çalışma yapıyoruz. İstanbul'da otuz dört üniversite bulunuyorsa bunun her birinde bizim arkadaşlarımızın bulunması gerekiyor. Bu yönde bir çalışmamız var. Bir yandan da hem kendi bünyemizde bulunan, hem de bünyemize katmamız gereken arkadaşlarımız için, eğitim çalışması yapıyoruz. Bünyemizde bulunan arkadaşlarımıza yaptığımız eğitim çalışması kadro çalışması olarak yapılıyor. Sohbet çalışması, seminerler,konferanslar... Bunun dışında eğitim ve tanıtım anlamına gelen üniversitelerle ilgili, Türkiye gündemine ilişkin bizim düşüncemizi yansıttığımız haftalık bildiriler, afişler, dergi çalışmaları gibi etkinlikler yapıyoruz.

Kadro yetiştirmeye yönelik Akademi 4 fakülte eğitim çalışmamız var. Akademi 4 fakülte çalışmamız iki yıllık bir eğitim periyodundan oluşuyor. Burada Kur'an-ı Kerim, fıkıh, hadis, tefsir, siyaset felsefesi, tevhid mücadelesi gibi derslerin olduğu çalışmalar yürüyor. Akademi 4 fakülte çalışmamız birbuçuk senedir var. Bu çalışmamız henüz yeni sayılır. İki sınıf şeklinde devam ediyor. Bu sene ilk mezunlarımızı vermiş olacağız. Genel olarak ifade edeceğim bunlar.

Fatih YazıcıHer sene Şubat ayında Şehitler gecesi programı tertip ediyorsunuz. Bu sene de Mavi Marmara Şehitlerine özel bir program tertip edeceksiniz. Niçin?

Şehitler gecesi üç yıldır bir konsept dahilinde tertip ediliyor. Daha önce Şehitler Gecesi genel bir şekilde oluyordu ve farklı coğrafyalardan şehit olmuş liderler, önderler anılıyordu. Bundan iki yıl önce Metin Yüksel ile birlikte bu çalışmayı başlatmış olduk. Metin Yüksel'in şehadetinin otuzuncu yıldönümü münasebetiyle Metin Yüksel'i ayrı bir şekilde analım istedik. Çünkü baktığınız zaman batıl bir dava uğruna çalışan ve kimi gruplardan bu uğurda can verenler vardı. Sonuç itibariyle özgürlük mücadelesi yaptılar. Ama batıl bir dava uğruna ölen bu insanları o insanlar unutturmuyorlar. Bizim de Metin Yüksel'i bu hakettiği yere oturtmamız gerekiyordu. Bu sebeple ilk yıl Metin Yüksel'e özel bir Şehidler Gecesi'' tertip ettik.

Geçen sene de yine çok fazlasıyla mücadele edilmiş, bizim de uzun zaman gündemimizde kalan ama son yıllarda gündemden düşmüş olan Çeçenistan ile alakalı bir program yaptık. Bu sene de Mavi Marmara Şehitlerine özel bir program yapacağız.

Mavi Marmara sadece yardım götüren bir organizasyon gemisi olmadı. İsrail askeriyle belki uzun yıllar sonra Müslümanlardan çatışan, cihad eden, savaşan ve şehit düşen insanlar ortaya çıkmış oldu. Mavi Marmara gemisinde şehit olanların sembolik bir önemi vardı. Bu şehitlere duyarsız kalamazdık. Bu dokuz şehidin her biri bizim için çok önemli. Tam da bu yıl eğer yaşasaydı üniversiteye girecek olan bir Furkan Doğan vardı. Biz de Üniversite komisyonuyuz. O gemide bizden de Üniversiteli gençlerden de şehit olanları yahut gazileri görebilmeliydik. Furkan'ın bizim için ayrı bir önemi var. Ondokuz yaşında bir genç şehit oldu. Bunu her gencin tefekkür etmesi gerek...

Üniversiteli gençlere yıllardır şehitlerimizi örnek gösteriyoruz. Biz Metin Yüksel'in yanına artık Furkan Doğan'ı da eklemek istedik. Bu yüzden bu sene Mavi Marmara şehitlerine özel bir şehitler gecesi düzenleyeceğiz.

Bu özel yapacağınız program için sizleri can-ı gönülden tebrik ediyoruz.

Ben de sizlere şükranlarımızı sunuyorum bu özel gecemizi takdim etme şansı sunduğunuz için. Kalbi şehit yüreklerle dolu olan herkesi 25 Şubat Cuma akşamı saat 19’da Mavi Marmara şehitlerine özel olarak düzenlediğimiz bu geceye iştiraklerini bekliyoruz. Programımız Bostancı Gösteri Merkezinde.

 

Ali Yaşkın konuştu

 

Şehitler Gecesi

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2011, 11:39
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
ömer selim
ömer selim - 8 yıl Önce

İnşallah güzel bir program olacaktır. Sabırsızlıkla bekliyoruz.

Hamza
Hamza - 8 yıl Önce

Emperyalistlerin en çok korktukları şey, "Büyüyünce ne olacaksın?" sorusuna "Şehit olacağım!" cevabını veren bir neslin yetişmesidir.

Hamza | Ömer Faruk Dönmez

Fatma Büşra
Fatma Büşra - 8 yıl Önce

İnş.orada olacağız
Anadolu Gençlik Derneği'ni bu hayırlı çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum.

Mustafa Dogan
Mustafa Dogan - 8 yıl Önce

Bedenen orada olamayacak olsam da kalben sizinleyim.
Allah çalışmalarınızda kaim ve daim eylesin.

banner19

banner13