Şehidler Gecesine Filistin'den konuk geldi

AGD’nin Şehidler Gecesi, katılımcıları açısından heyecan verici bir gece oldu.

Şehidler Gecesine Filistin'den konuk geldi

Anadolu Gençlik Derneği İstanbul Şubesi Üniversite Komisyonu tarafından düzenlenen Şehidler Gecesi, 28 Şubat gecesi Bağlarbaşı'nda gerçekleşti. Kur'an tilavetiyle açılışı yapılan program 'Geceniz hayra kalsın.' cümleleriyle başladı. 11 şehidin anıldığı geceye Grup Genç de ezgileriyle eşlik etti. Gecede konuşma yapan ilgi çekici isimlerinden biri ise Şehid Şeyh Ahmed Yasin'in oğlu Abdulgani Yasin'di.

Şehidlerin dilinden...Şehitler Gecesi

Dünyanın çok farklı coğrafyalarından seçilmiş şehidlerin anılmasına vesile olan program Şehid Ömer Muhtar ile başladı. Her şehidin yaşamındaki mücalesi anlatıldı ve kendi cümleleri sinevizyona aktarıldı. Özenle seçilmiş olan bu cümlelerden geceye damgasını vuranlardan bir kısmını sıralamak gerekirse;

Şeyh Ahmet Yasin'den, "Ümmetin sessizliğini Sana şikayet ediyorum!"

Abdülaziz Rantisi'den "Lideri şehit olmuş her dava muhakkak muzaffer olacaktır."

Hasan El Benna'dan "Ahiret hayatının mutluluğunu isteyen yanımıza gelsin."

Aliya'dan "Çektiğimiz zulümleri imanımızla göğüsledik. Gelinen noktada her şey bitmiş değil henüz yeni başlıyoruz."

Ömer Muhtar'dan "Savaş dinimizin emridir, zafer ise Allah'ın elindedir."

Adnan Demirtürk’ten "Her nimetin şükrü kendi cinsindendir. Hidayet nimetinin şükrü bu yolda çalışmaktır."

Cevher Dudayev’den "Şehadete talibim. Şehitliği şeref ve rütbe kabul ediyorum."

Malcolm X’den "Yeyüzünde Allah'ın huzurunda secde etmeyen bir fert kalmayıncaya kadar İslam'ın hakim kılınması yolunda kendimi görevli hissetmekteyim."

Başlı başına bu cümleler dahi bizleri heyecanlandırmaya yetmişti. Bununla birlikte tekrar edilen ayetler ve zaman zaman anlatılan kıssalarla program iyice zenginleştirilmişti.

Abdülgani Yasin gecedeydi

Şeyh Ahmet Yasin'nin mücadelesini anlatan tanıtımdan sonra Filistin'den AGD'nin daveti üzerine gelen Ahmet Yasin'in oğlu Abdulgani Yasin konuşmasını yaptı. Konuşma sırasında not alabildiklerimi şöylece toparlayabilirim.Grup Genç

"Abdülhamid'in torunlarına selam olsun" diyerek konuşmasına başlayan Yasin 'Kudüs’ten,Gazze’den buraya gelirken şehitlerin, yetimlerin ve Ahmet Yasin’in evinden selam getirdim' diyerek devam etti. Abdulgani Yasin AGD Gençliği özelinde tüm Müslümanlara hitap etti. Gecede anılan şehitlerin isimlerini teker teker telaffuz ettikten sonra “Bu gecede burada olanlara ne mutlu!” seslenişiyle konuşmasını sürdürdü. 'Kudüs sizleri bekliyor, Kudüs'ü ve Filistini sizler özgürleştireceksiniz' diyerek konuşmasını nihayetlendirdi.

Yürekleri hareketlendiren bir konuşma

Bu konuşma sonrasında salonun ne kadar coşkulu olduğunu anlatmaya ayrıca gerek yok sanırım. Ben daha önce AGD'nin düzenlediği programlara katılmaya fırsat bulamamıştım ancak hiç bir programda bu kadar coşkulu bir salonda da bulunmamıştım. Sürekli tekbir seslerinin yükseldiği, Grup Genç'in söylediği marşlara onlarla birlikte eşlik eden oldukça hareketli ve genç bir salondu. Tamamen dolmuş olan salonda ayakta dahi olsa programı takip eden kişilerin de oldukça fazla olması ilginin yüksek olduğunun anlatılması açısından oldukça yerinde olacaktır. Kısacası son dönemlerde katıldığım programlar açısından hiç alışık olmadığım, hatta programın büyük kısmında şaşkın olduğum ama herkesle aynı coşkuyu hep birlikte paylaşmayı sağlayan dolu dolu bir programdaydım.

Bahar bir çiçekle başlar!

"Bir çiçekle bahar olmaz ama her bahar bir çiçekle başlar" sözünü kendine ve tüm talebelerine şiar edindirmiş olan Erbakan Hocanın sıkça anıldığı programda bu kadar kısa zamanda arkasında böyle bir gençlik bırakmış ve sürekli kendilerini canlı tutmayı bir şekilde başaran Anadolu Gençlik Derneği mensuplarının düzenlediği programda bulunmak gerçekten çok keyifliydi.

 

Şehbal Erenay haber verdi

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2012, 15:50
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
ayşe
ayşe - 7 yıl Önce

Kaçırılmayacak bir programdı. Program içeriğinin dolu dolu olması kadar, salonun coşkusu da gerçekten çok çok etkileyiciydi. Sahne tasarımının da çok hoş olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun.

banner19

banner13