Şehid tarihin kalbidir ey Metin!

Üniversite gençliği Metin Yüksel'i unutmadı. Tekbirlerle dualarla andı…

Şehid tarihin kalbidir ey Metin!

Metin Yüksel23 Şubat 1979 günü Metin Yüksel üç kurşunla şehit edilmişti. Aradan tam 32 yıl geçti ama onu sevenleri ve dava arkadaşları unutmadı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Şubatın 23’ünde Fatih Cami’nde sabah namazıyla, Kur’an tilavetiyle başlayan anma etkinliği mezarı başında okunan Yasin’lerle devam etti.

Hava oldukça soğuktu. Hafiften yağmur da yağıyordu. Bugün Fatih Cami’nde diğer günlerden farklı  bir hareketlilik vardı. Saflardaki gençlerin sayısı her günkünden daha fazlaydı. Özellikle Anadolu Gençlik Derneği mensubu üniversiteli öğrenciler Metin Yüksel’i anmak için sabah namazında buluşmuştu.

Namaz sonrası tekbirler eşliğinde Metin Yüksel’in şehit edildiği yerde yüzlerce kişinin sıralandığı  bir küme oluşturuldu. İlk olarak AGD adına Fatih Yazıcı küçük bir konuşma yaptı. Ardından Abdullah Sevim Abi bir konuşma yaptı. Onun konuşması da çok kısaydı. Dünya sevgisinin arttığı  yerde şehadet unutulur, dedi özetle.

Metin YükselBaşı  önünde bir teyze…

Metin Yüksel’i anmak için toplanan yüzlerce kişinin kenarında bir yaşlı teyze dikkatimi çekti. Rahatsız etmeden bir iki fotoğrafını almaya çalışırken daha dikkatlice baktım kendisine. Bir ara biri yanına sokularak kendisine para vermek istedi. Kabul etmedi. Konuşmadı. Başını kaldırmadı. Yapılan dualara sessizce dudaklarını kıpırdatarak âmin diyordu. Metin Yüksel’i anmak için toplanan kalabalık Edirnekapı mezarlığına doğru harekete geçince o yaşlı teyze de hızlı adımlarla avludan uzaklaştı. Kim bilir kimdi, dedim içimden…

Metin Yüksel

Edirnekapı’ya kadar yürüyüş…

Metin Yüksel’i anmak için sabah namazıyla birlikte Fatih Cami’nde toplananlar Edirnekapı’da Metin Yüksel’in kabrine kadar yürüdüler. Metin Yüksel’in kabri başında okunan Kur’an-ı Kerim dualarla son buldu.

Ali Şeriati; şehit tarihin kalbidir, diyordu. Yine bir başka ifadesinde; şehitler yolumuzu aydınlatan fenerlerdir, diyordu. Metin Yüksel de; şehadet bir çağrıdır tüm nesillere ve çağlara, diyerek son çağrısını yapıp bu dünyadan asıl aleme mekan değiştirmiş oldu.

 

Besim Bal haber verdi

 

Metin Yüksel

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2011, 09:05
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
..........
.......... - 10 yıl Önce

“Rasulullah’ın (asm) sağlığında birisi öldürülür. Bir kadın; “Vay, şehidim!” diye ağlamaya başlar. Allah Resulü (asm); “Onun şehit olduğunu nerden biliyorsun? Belki de kendisiyle ilgili olmayan hususlarda konuşuyor veya malını eksiltmeyecek şeyi vermekte cimrilik yapıyordu.” buyurdu.” (Tirmizi)

agd-fatih
agd-fatih - 10 yıl Önce

BIZ SOZ VERIYORUZ ! DUNYANIN NERESINDE OLURSA OLSUN ZALIM VE ZORBA YONETIMLERE KARSI KIYAM EDEN MUSLUMANLARIN YANINDA OLACAGIZ..! (SEHID METIN YUKSEL) sehadetinin yildonumunde rahmetle aniyoruz.selam sana ey sehid..yolundayiz!

abdullah
abdullah - 10 yıl Önce

şehid metin yükseli unutmayacağız.

banner19

banner13

banner26