Şakir Kurtulmuş ve Yüksel Kanarla idim

28 Temmuz Cumartesi akşamı, Şakir Kurtulmuş ve Yüksel Kanar Beylerle sohbet edebilme imkanı buldum Yediiklim'de.

Şakir Kurtulmuş ve Yüksel Kanarla idim

 

28 Temmuz Cumartesi akşamı, Yedi İklim dergisinin artık gelenekselleşen iftar davetine katıldık; o kadar değerli kalemler vardı ki, her birini tek tek anlatmak kolay olmayacak. En çok sohbet ettiğim iki değerli büyüğümüzü anlatmak isterim sizlere.

Yüksel Kanar’la Diriliş’in son dönemlerini konuştuk

Doğrusu güzel bir ortam oldu, farklı dergi ve kültür organlarından da pek çok davetlinin olduğu gecede, hem pek çok kişi hasret giderme hem de gençler ustalarla bir araya gelme imkânı bulmuş oldu. Sohbet etme fırsatı bulduğumuz yazarlardan biri de Yüksel Kanar’dı. 80’li yıllarda Diriliş dergisinde ağırlıklı olarak düşünsel yazılar yayımlayan ve şimdilerde bu tip yazılarına Yedi İklim’de devam eden Yüksel Kanar’la Diriliş’in geçmiş dönemlerinden konuştuk. Kendi payımıza Sezai Karakoç’un Diriliş’in son dönemlerinde yayımladığı Hatıralar’ını ve Turgut Özal’a dair yazdığı portre yazılarını merak ediyorduk, Kanar, bizlere bu konuda aydınlatıcı bilgiler sundu.

Kanar’dan öğrendiğimiz kadarıyla Üstad, Özal’la ilgili yazılarını merhumun başbakanlığı döneminde kaleme almış ve kitap boyutunda bir çalışmaymış bu. Sanırız, bu portre çalışmalarının ve Hatıralar’ın kitaplaşmasıyla ülkemizin siyasi tarihi daha bir aydınlanmış olacak. Buradan Yüksel Kanar’ın Yedi İklim’in son sayılarında yayımlanan yazılarını da işaret etmiş olalım; Kanar’ın Haçlı Seferleri ve Abbasiler üzerine kaleme aldığı yazılar güçlü bir birikimin ürünleriydi, okunmalarını hararetle öneririz.

Şakir Kurtulmuş ile de hasbihal ettik

Yedi İklim iftarı

Bir araya gelme imkânı bulduğumuz bir diğer kalem de Şakir Kurtulmuş’tu. 80’li yıllarda Mavera’da sürekli yazdıktan ve ‘87’de Ah Güzel Bir Gün isimli şiir kitabına imza attıktan sonra bir yerlerde görünmeyen, uzun süren ayrılığa bu yıl yeniden Yedi İklim’de yazmaya başlayarak son veren Kurtulmuş’la Yedi İklim’in yeni bürosunda bu güzel iftarda hoş sohbetler ettik. Yedi İklim’in ilk ve kendisinde olmayan son sayılarını bürodan edinen Kurtulmuş’a yayımlanmış tek şiir kitabını sorduk, Yedi İklim’in bürosunda bulabileceğimizi söyledi.

Genç şair-yazarlarla bilhassa ilgilenen Şakir Kurtulmuş, onlara tecrübelerini aktardı ve geleceklerine yönelik olumlu temennilerde bulundu. Şakir Kurtulmuş’un edebiyata çok hızlı bir dönüş yaptığını hatırlatalım; şairimiz bu yıl Yedi İklim’de sadece şiir değil güçlü denemeler ve inceleme yazıları da yayımladı. En son Yedi İklim’in Temmuz sayısında Atasoy Müftüoğlu’yla ilgili şık bir yazı yayımlayan Kurtulmuş’un, derginin Ağustos sayısında da Ali Haydar Haksal üzerine hacimli bir yazısı yayımlanacak, Haksal ve Kurtulmuş ilgilileri için şimdiden not düşmüş olalım.

 

Osman Kurt haber verdi

GYY notu: Osman Kurt arkadaşımız keşke sayın Şakir Kurtulmuş'un neler anlattığını da yazsa idi...

Yayın Tarihi: 31 Temmuz 2012 Salı 12:48 Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2012, 11:18
banner25
YORUM EKLE

banner26