Sakarya'dan Rachel geçti

16 Mart Dünya Vicdan Gününde gönlümüze dokunan iki yara Rachel ve Halepçe Adapazarında dile geldi.

Sakarya'dan Rachel geçti

Rachel Corrie hatırlamaya ve hatırlatmaya devam edeceğimiz vicdani bir örneklik. Sanırım ismi her geçen günü biraz daha fazla duyuluyor, daha çok insan bu anlamlı hayat hikâyesini işitiyor; barışın, adaletin ve vicdanın izlerini takip ediyor. Bu yıl Sakarya’da, hem Rachel’ı hem de onun şahsında dünyanın tüm masum ve mazlum insanlarını anmak için farklı etkinlikler gerçekleşti.

sagir_eylem_1.JPGDünya Vicdan Günü için bahsedeceğim ilk etkinlik “Dersimiz Rachel Corrie” olacak. Geçen sene Özgür Eğitim-Sen Tokat Temsilciliği’nin tüm eğitimcileri bir çağrı yapmıştı. Bu çağrı bu yıl da gerçekleştirildi. Mezkûr çağrıda “Eğitimciyseniz o gün Rachel’ın insani, vicdani ve ahlaki örnekliğine de zaman ayırabilirsiniz.” deniyordu.

En anlamlı ders: Rachel

Rachel, gerçekten de hayatı ile öğrenciler için farklı bir dünyaya işaret ediyordu. Dolayısıyla bu 16 Mart da derslerimin son 10 dakikasını ona ayırarak, onunla ilgili anahtar kelimeler etrafında konuşup, kısaca da olsa Rachel’dan bahsetmeyi günün en önemli dersi kabul ettim.

Hayata cep telefonlarının tuşlarıyla dokunan gençlere, vicdanlarıyla dokunan genç bir kızın öyküsünü anlatmak gerçekten başka bir etki uyandırabiliyor, bunu bir kez daha gördüm… Zaten çoğu ezberlenen ve kısa zamanda unutulan onca malumat yığını yerine, okullarda çocuklara, gençlere her şeyden önce adaleti, merhameti, vicdanı ve her türlü haksızlığa karşı onurlu bir ses olmanın değerini anlatmak gerekmez mi?

AKM_rachel_01.JPGSakarya Üniversitesinden Rachel geçti

O gün Rachel Corrie Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde de anıldı. Mavera Edebiyat ve Düşünce Topluluğu, o gün düzenledikleri ve Ahmet Özcan’ın konuşmacı olarak katıldığı “Teolojinin Jeopolitiği” konferansından önce hem Rachel Corrie’yi hem de Halepçe’yi, kısa bir sinevizyon gösterisiyle andı. Bu üniversitede her iki konuda da yapılan ilk etkinlik olması hasebiyle de kayda değerdi. Topluluk ayrıca fakültenin çeşitli yerlerine astıkları afişlerle de “Bugün 16 Mart. Dünya Vicdan Günü. Rachel Corrie’nin ölüm yıldönümü. Unutma, unutturma” mesajı verdi.

Üniversitelerde kurulan ve çoğu kişisel gelişim ya da kariyer yapma peşinde zaman harcama yerine dönüşen öğrenci kulüplerinin dışında bu tür etkinlikler peşinde olan öğrencilerin varlığını bilmek umudumuzu arttırıyor açıkçası…

Rachel Corrie, 16 Mart’ta son olarak Adapazarı Kültür Merkezi’nde gündeme sızdı. Fatma Barbarosoğlu’nun konferansı öncesinde salonun girişinde küçük bir stant açılırken, konferans çıkışında da katılımcılara Rachel ile ilgili küçük broşürler dağıtıldı. Broşürlerde “tüm insanlık için bugün bir kez daha ayağa kalkmak ve herkes için hak, adalet, barış, özgürlük sağlanana kadar oturmamak lazım.” çağrısı yer alıyordu.

vicdan_gecesi_1.JPG

vicdan_gecesi_2.JPGAdapazarı’nda ilk Vicdan Gecesi

Vicdan Gecesi geçen yıllarda İstanbul, Tokat ve Niksar’da gerçekleştirilmişti. Bu yıl Tokat’la birlikte kervana Adapazarı da katıldı. Sakarya Dayanışma Derneği’nde düzenlenen gecede daha küçük yaştayken dahi dünya çocukları için, açlık ve yoksulluk için endişelenen Rachel’ın, büyüdüğünde endişelenmekten öteye geçerek, Filistinli çocuklar için bir şeyleri değiştirmek istediğini hatırladık hep beraber. Ayrıca Rachel Corrie’nin ölümü için açılan dava hakkında son bilgileri paylaştık. Sonra da onun hakkında hazırlanan videoları izledik. Ölüm haberinin Türkiye’deki televizyon ekranlarına nasıl yansıdığını hatırladık. Ayrıca Rachel’ın da üyesi olduğu Uluslararası Dayanışma Hareketi mensuplarının Filistin’de evlerin yıkılmaması için nasıl direndiklerine dair görüntüleri ibretle izledik.

AKM_rachel_02.JPGRachel eyleme katıldı!

Rachel Corrie, Sakarya’da son olarak bir eyleme katılarak, tıpkı Filistin halkına olduğu gibi Libya ve Bahreyn halklarına da destek verdi, onlarla omuz omuza durduğunu gösterdi. Sakarya Adalet Girişimi’nin 288. hafta eyleminde Rachel Corrie posterleri, “Özgür Libya, Özgür Bahreyn” dövizlerine eşlik ederken, Sakarya Dayanışma Derneği’nden Kadrican Mendi tarafından okunan basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Halepçe katliamının ve Amerikalı aktivist Rachel Corie’nin Filistin halkına destek için bulunduğu Filistin’de İsrail buldozeri tarafından ezilerek katledilişinin yıl dönümlerini de hatırlatmak ve insanlığın vicdanında derin izler bırakan bu katliamların, yarının kutlu şafağı ile dağılacak karanlığın son perdesi olduğuna ilişkin inancımızı sizlerle paylaşmak istiyoruz.”

Rachel Corrie, hayatı ve ölümüyle, bize yarının aydınlık günlerine inancımızı yitirmemizi hatırlatmaya devam edecek!

 

 

Beytullah Once vicdanının sesini dinledi

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2011, 10:18
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13