Sakarya Kudüs'le diriliyor!

Kudüs bilinci olmayan gençlerle, çocuklarla nereye gidebiliriz, nereye? Kudüs bilinci demek zulme razı olmamak demek!

Sakarya Kudüs'le diriliyor!

Kudüs, Sakarya’nın direniş kardeşidir. Her iki şehir de tutsak sembollerinin özgürlüğü için kesintisiz bir gayret içindedir. Sakarya Filistin’in halini anlar, özgürlüğüne kavuşması duasını dilinden düşürmez. Ve dua sadece dilde kalmaz, meydanlarda vücut bulur. Bu Ramazan yine öyle oldu.

Sakarya'da Kudüs Günü etkinliği
Sakarya'da Kudüs Günü etkinliği
Sakarya'da Kudüs Günü etkinliği
Sakarya'da Kudüs Günü etkinliği
Sakarya'da Kudüs Günü etkinliği
Sakarya'da Kudüs Günü etkinliği
Sakarya'da Kudüs Günü etkinliği
Sakarya'da Kudüs Günü etkinliği
Sakarya'da Kudüs Günü etkinliği
Sakarya'da Kudüs Günü etkinliği
Sakarya'da Kudüs Günü etkinliği
Sakarya'da Kudüs Günü etkinliği
Sakarya'da Kudüs Günü etkinliği
Sakarya'da Kudüs Günü etkinliği
Sakarya'da Kudüs Günü etkinliği
Sakarya'da Kudüs Günü etkinliği
Fotoğrafları büyütmek için üzerine tıklayınız

Diriliş Saati dergisi, her yıl olduğu gibi bu yıl da güzel bir Kudüs Günü etkinliği düzenleyerek, hemşehrilerine Kudüs’ü, Mavi Marmara’yı ve canlarını Gazze’nin özgürlüğüne feda eden kahramanları hatırlattı. Ramazan ayı vesilesiyle düzenlenen fuarın hemen girişinde, teravih namazını müteakiben başlayan etkinlikte ilk olarak dergi yazarlarından Berat Gürler, katılımcılara hitaben Kudüs’ü, Gazze’yi ve Mavi Marmara’yı hatırlatan bir açıklama okudu.

Filistin bir sınav kâğıdı!

Gürler, “Kudüs… Mücadelenin, azmin, direnişin kalesi… Bugün yine seni anıyoruz ey Kudüs. Bugün yine seni konuşuyoruz ey Filistin. Dünya müstekbirlerine karşı mazlumların; zulme karşı direnişin adresisin sen.” diyen açıklamasına şöyle devam etti:

“Ey Kudüs! Âşıklar sana çalmış kalplerini. Edep dolu bedenler armağan edilmiş sana. Korkusuz mücadeleler şahit olmuş Kudüs’ün gözyaşlarına. Çok laf değil; sınırsız fedakârlık beslemiş ruhunu. Ar ederiz seni konuşmaktan; Rabbimize sığınıyoruz sana sahip çıkamadığımız için.

Her harf bir sorumluluk; her hece bir vebal; her sözcük bir sızı yüreğimizde. Yutkunuyoruz; henüz ölüm korkusu ile karşılaşmamışken, ölüme meydan okuyan körpecik gençleri anlatırken... Ama anlatmalıyız; anlatmalıyız ki hatırlayalım, hatırlatalım, muhasebemizi yapalım, kendimize çeki düzen verelim.

Duy ey dünya, duy ey insanlık!

Dünya Gazze’deki bir avuç insanın onur mücadelesi etrafında dönüyor. Allahu Ekber diyerek Rabblerine dayanan bir avuç Müslüman, bizlere izzetlice bir yaşamın nasıl şereflice sonlandırılacağını gösteriyorlar.

Evet; şair ne kadar da doğru söylemiş; Filistin bir sınav kâğıdı/ Her mü'min kulun önünde.”

Mavi Marmara’yı unutmak yok!

Berat Gürler, Kudüs’e karşı sorumluluklarımızı hatırlattığı açıklamasında, “Etrafımızda Kudüs’ün yaşadıklarını bilmeyen bir tek insan bile varsa; unutmayalım ki bundan bizler de mes’ulüz. Mavi Marmara’da canlarını feda eden şehidlerimizin neleri göze aldıklarını bilmeyen kimseler varsa yine bizler mesulüz.” diyerek, Mavi Marmara’yı unutturmayacaklarını ifade etti. Ve mesuliyetlerimizden birinin de boykot olduğunu hatırlattı.

Kudüs’ün özgür şafağında buluşma temennisinin ardından meydandan aminler yükselmeye başladı. Muharrem Demircan, ümmetin ve insanlığın zilletten İslam’ın aydınlığına kavuşması için yaptırdığı duanın ardından ise daha önceki yıllarda olduğu gibi helva dağıtımına geçildi.

Gençlere broşür, çocuklara balon!

Kudüs’ün ve Mavi Marmara şehitlerinin yâd edildiği gece, Diriliş Saati ekibinin şehir sakinlerine helva dağıtmasıyla devam ederken, gençler sorumlulukları da dağıtmaya başlamıştı.

Gençlerden bir grup, standın arkasından çocuklar için birbirleriyle yarışırcasına balon şişirirken, diğer bir grup bulvardan geçen çocuklara üzerlerinde “Özgür Kudüs, İsrailsiz dünya” yazılı renk renk balonları hediye ediyordu. Dergi standında ise Diriliş Saati’nin tanıtımı yapılırken, genç misafirlere ya da öğrenci ailelerine çeşit çeşit broşürler dağıtıldı.

Etkinlik alanına kurulan perdede gece boyunca Mavi Marmara sinevizyonu gösterildi. Bir ara video kamerasıyla kayıt yapan küçük bir kızın, Mavi Marmara’nın en genç şehidi Furkan kardeşimizi perdede görünce gözlerinin dolduğunu görmek; gelecekten ümitli olmak için güzel bir sebep gibiydi. Sloganlarla, dualarla, helvalarla, balonlarla ve sinevizyonla dolu dolu geçen gece, Ramazan’ın bereketiyle birleşerek, Sakarya’dan Kudüs’e uzun ama sağlam bir kardeşlik köprüsü kurulmasına vesile olmuştu.

Eve doğru yol alırken dilimde eski bir marş, “Döneceğiz, döneceğiz, Kudüs bir gün döneceğiz” şeklinde dönüp duruyordu. Allah, kalanlara güç versin.

 

Beytullah Emrah Önce Sakarya’dan bildirdi

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2010, 16:48
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
ince Memed
ince Memed - 10 yıl Önce

Siyonist zulm ve şirk düzenine karşı vahyin şahidligini ve tebligini,mücadele görevini erteleyen tavır içinde olmak doğru degil.Sakaryalı müslümanlar bu ödevimizi hatırlatmış.Eyvallah derim! Beytullah kardeşime de bu haberi buraya taşıdıgı için teşekkür ederim.

banner19

banner13

banner26