Şairler Peygambere adanmış şiirleri okudu

Kutlu Doğum faaliyetlerinden biri, Türkiye’de, hatta belki de dünyada eşi ve benzeri olmayan bir nitelik taşıyor. İki yıldan beri Bursa’da icra edilen Naat Şiirleri Şöleni..

Şairler Peygambere adanmış şiirleri okudu

 

Biz Müslümanlar peygamberimizi (SAV) her daim anar, anlamaya çalışırız. Onun elçisi olduğu dinimizi, en iyi şekilde, ancak onun gibi yaşayarak idrak edebiliriz. Son yıllarda Kutlu Doğum haftaları, Hz. Muhammed’in farklı etkinliklerle yoğun olarak anıldığı kısa bir takvim süresi olarak farklı idrak seferberliklerine zemin hazırlamakta. Bu faaliyetlerden birisi, Türkiye’de, hatta belki de dünyada eşi ve benzeri olmayan bir nitelik taşıyor. İki yıldan beri Bursa’da icra edilen Naat Şiirleri ŞöleniNaat Şiirleri Şöleni

Bursa’da Kültür A.Ş ve öncü şairler…

Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından ilki geçtiğimiz yıl düzenlenen etkinliğe iki şair, Adem Turan ile Sıddık Ertaş öncülük etmişlerdi. Geçen yıl Ördekli Kültür Merkezi’nde düzenlenen Naat Şiirleri Şöleni’nin ikincisi 14 Nisan 2012 Cumartesi günü İbrahim Paşa (Mahkeme Hamamı) Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Programın düzenlenmesinde bu yıl şair Cevat Akkanat’ın rehberliği söz konusuydu.

Bu noktada, Naat Şiirleri Şöleni’nin sadece Bursa’da düzenlenmesinin oldukça anlamlı olduğunu söylemek istiyoruz. Zira Bursa, manevî dinamikleri bünyesinde barındırma bakımından önde gelen bir şehirdir. Ayrıca, dinî edebiyatımızın öncüsü konumunda olan Süleyman Çelebi, Lâmi Çelebi, Eşrefoğlu Rumî, İsmail Hakkı Bursevî gibi pek çok ismin Bursa’dan çıkmış olduklarını unutmamak gerekir.

Bu anlamda, Hz. Muhammed (SAV)’e adanmış şiirlerin Bursa’da, Bursa’nın ilk dönem İslâm mimarisi yapılarından birisinde okunması daha bir önem taşımaktaydı. Üstelik etkinliğin Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek Mart 2012’de tekrar halkın hizmetine sunulan 1421 tarihli Mahkeme Hamamı Kültür Merkezi’nde yapılması farklı bir anlam ifade ediyordu. Zira Hz. Muhammed (SAV) için yazılmış şiirlerin okunduğu bu şiir şöleni ile bu kültür merkezi ilk kez kitlesel nitelikli bir kültür faaliyetine ev sahipliği yapıyor, deyim yerindeyse yeniden doğuyordu.

Naat Şiirleri ŞöleniBüyükşehir Belediyesi başkan vekili de oradaydı

2. Naat Şiirleri Şöleni, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdullah Karadağ’ın açış konuşmasıyla başladı. Abdullah Karadağ konuşmasında, Hz. Muhammed’in âlemlere rahmet olarak gönderilen bir peygamber olduğunu belirterek, onun insanlık barış ve kardeşliğine sunduğu ilkelerin büyük önem taşıdığını vurguladı. Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde Kültür A.Ş. tarafından organize edilen Naat Şiirleri Şöleni’nin hayli önemli olduğunu belirten Karadağ, bu etkinliğin geleneksel olarak gelecek yıllarda da sürmesini arzuladığını söyledi. Etkinliğin yapıldığı mekânla ilgili olarak da görüşlerini dile getiren Karadağ,  Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin son yıllarda pek çok tarihî eseri ayağa kaldırarak büyük hizmetler verdiğini, fakat asıl başarının bu mekânların içlerinin kültürel etkinliklerle doldurulmasında olduğunu söyledi.

Mengüşoğlu ve Özçelik panelde konuştu

Bu noktada programın sadece şiir şöleninden ibaret olmadığını söylemeliyiz. Zira önceden planlandığı üzere, katılımcı şairlerden ikisi kısa da olsa birer tebliğ ile dinleyicilere hitap edeceklerdi. Bu şairlerden birisi Metin Önal Mengüşoğlu’ydu. Program, açılışı müteakip Mengüşoğlu’nun, “Hz. Peygamber’i Metin Önal MengüşoğluAnlamak” konulu konuşmasıyla devam etti. Mengüşoğlu konuşmasında Hz. Muhammed’in anlaşılması için sahici çabalara girişilmesi gerektiğini, bu çerçevede, Peygamber’in hayatının iyi tetkik edilmesini ve insan bir peygamber olarak fiillerinin esas alınmasını tavsiye etti. Mengüşoğlu’nun konuşması deyim yerindeyse ayakta alkışlandı.

Diğer konuşmacı şair Mustafa Özçelik ise “Türk Edebiyatında Naat” başlıklı bir konuşma yaparak programa farklı bir renk kattı. Edebiyatımızın Hz. Muhammed etrafında oluşmuş zengin bir birikime sahip olduğunu belirten Özçelik, bunlar arasında naat türünün eşsiz örneklerinin önde geldiğini vurguladı. Mevlid, mirâcnâme, gazavatname, şefaatname, mucizâtname, ahlak-un-Nebi, esmâa-i Nebî, hilye, kırk hadis, vb. gibi naat çeşitleriyle şairlerin Hz. Muhammed’e ait pek çok hususu kaleme aldıklarını söyleyen Mustafa Özçelik, Türk edebiyatının önemli naat şairlerini de tek tek zikretti. Klâsik edebiyatımızdaki kadar olmasa da günümüzde de naatlerin yazıldığını söyleyen Özçelik, bu kaynağın ebediyen süreceğine olan inancını dile getirdi.

Naatler geçidi…

Yoğun bir dinleyici kitlesinin katıldığı 2. Naat Şiirleri Şöleni’nde Metin Önal Mengüşoğlu, Mustafa Özçelik, Şeref Akbaba, Cevat Akkanat, Mustafa Oğuz, Murat Soyak, Abdurrahman Adıyan ve Yunus Emre Altuntaş şiirlerini okuyan şairlerdi. Bu şairlerimiz arasında hem kendi şiirini hem de bir üstadın şiirini okuyanlar olduğu gibi, sadece bir üstadın şiirini okuyanlar da bulundu. Sadece üstat şairlerin şiirlerini takdim etmekle iktifa eden şairlerimiz Metin Önal Mengüşoğlu (Fuzuli’nin “Su Kasidesi”) ile Mustafa Özçelik (Yûnus Emre’den bir naat) idi. Bu iki şairimiz bir anlamda programın finalini klasik şiirimizle noktalamış oldular.

Diğer şairlerimiz ise kendi şiirleriyle birlikte şiir tarihimizin güzide naatlerinden örnekler de sundular. Bu bağlamda, Yunus Emre ve Fuzuli’nin dışında İsmail Hakkı Bursevi (Cânımın Cânânı Sensin), Mehmet Akif Ersoy (Necid Çöllerinden Medineye ve Bir Gece), Arif Nihat Asya (N’at), Sezai Karakoç (Küçük Naat), Erdem Bayazıt (Savaş Risalesi), Ali Ulvi Kurucu (Ruhum Sana), Nurullah Genç (Yağmur), Celal Fedai (Parmak İle Boyanmış Naat) şiirleri okunan diğer şairlerdi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş tarafından hazırlanıp sunulan 2. Naat Şiirleri Şöleni, hediye töreni ile sona erdi. Bu noktada, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdullah Karadağ ve Kültür A.Ş. Genel Müdürü Rıfat Bakan, katılımcı şairlere teşekkür ederek hediyelerini takdim ettiler. Programın gelenekselleşerek ileriki yıllarda da sürmesini arzuladıklarını belirttiler.

 

Cem Turan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2012, 15:39
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sergül Vural
Sergül Vural - 7 yıl Önce

O yüce efendimize binlerce salat ve selam olsun... Kalemi ve kelamı yaratan yüce Rabimize hamdı senalar olsun ki adanmış şiirlerimiz var... Bu işin mimarlarını, katılımcıları ve yazıyı yazanı tebrik ederim...

banner19

banner13