Şairler bohem hayat mı yaşamalı?

Âdem Turan geçtiğimiz günlerde Bursa’da bir imam hatip lisesine konuk olup öğrencilere şiire dair hasbihal etti. Ahmet Serin etkinlikten notlarını aktarıyor.

Şairler bohem hayat mı yaşamalı?

Adem Turan, şiire ve sanata emek veren şairlerimizden biri. Çok önceleri başladığı sanat yolculuğunu, ısrarla ve inatla sürdürüyor. Şiir ırmağı gür de aksa, cılız da aksa, o sözlerini kendi sesinin tınısında haykırmaya devam ediyor.

Bunun yanında o, şiirin toplumsallaşması için de çalışmalar yapıyor. Şairlerle okurları buluşturacak organizasyonlara imza atıyor, davet edildiği yerlere elverdiğince katılmaya çalışıyor.

Hayatı mümince, sanatı şiirce yaşamaya çalışıyor yani.

Âdem Turan son olarak Bursa’da bir imam hatip lisesine konuk olup öğrencilere şiire dair hasbihal etti. 22 Aralık tarihinde Mihraplı Abdulkadir Can Anadolu İmam Hatip Lisesi konferans salonunda gerçekleşen söyleşi, hikâyeci Fikri Özçelikçi’nin moderatörlüğünde yapıldı. Dinleyici kitlesi ilgiliydi ve konu, soru-cevaplarla deşildi. Konferansa, Bursalıların yakından tanıyıp bildiği ve “Hocaların hocası” sıfatı üzerine yakışan Hüseyin Önder de katıldı.

Söyleşi başlamadan önce söz alan Hüseyin Önder, “Hasan Ali Yücel ‘Devrimleri hayatımızda uyguluyorduk. Köy enstitüleri ile de bunu hayata yaymaya çalışıyorduk. Çünkü devrimin önünde imam diye bir engel vardı. Bu engeli aşmak için köy enstitülerini kurduk.’ diyordu. Ama sonuçta, Şerif Mardin’in de dediği gibi ‘İmam hatipler, köy enstitülerini yıktı geçti!'” sözleriyle imam hatip okullarının önemini bir kez daha hatırlattı herkese.

Nasıl şair olunur?

Şiir, her kültürde önemli; bu önem geçmişten günümüze değişmedi. Bu yüzden şairlik de ulaşılmak istenen mertebelerin en güzellerinden biri. Hele yetişme çağında olan ve ucundan kenarından sanata ilgi duyanların kafasında hep o soru vardır: “Nasıl şair olunur?” Bu soru, Adem Turan’a da soruldu. Adem Turan şunları söyledi: “Öncelikle Allah bu hasleti kişiye vermeli. Bundan sonra da, iyi bir okuma serüveni yaşamak gerekir. Unutmayın, biz ilk ayeti 'Oku' olan bir inancın mensuplarıyız. Üstelik de bu hitap, okuma yazma bilmeyen bir Peygambere gelmiştir. Bu, Allah’ın okumayı benimsediğine en büyük delildir. Okumak insanı yüceltir, şiir ise insanı inceltir. İyi bir şair olmak için bir de dua etmek gerekir. Bir şeyi çok istemek, onu duaya dönüştürmekle olur. Ben bu konuda çok azimliydim, Allah da bana yardım etti. Sizler de eğer isterseniz, olursunuz.”

Şairler bohem hayat mı yaşamalı?

Filmlerde olsun, anılarda olsun, sanatçıların ve özellikle de şairlerin bohem hayat yaşaması gerektiği teması işlenir sık sık. Moderatör tarafından bu husus “Birçok kişi ve birçok eserde sanatçılar bohem yaşamalı, inançsız olmalı. İnanç, sanata düşmandır, diye bir dayatma var. Ne dersiniz, inanç sanatı köreltir mi?” şeklinde formüle edilerek şaire soruldu. Şairin yanıtı şu sözlerde: “Sanatçı inançlı olmak zorunda değil, ateist sanatçılar da var. Ama biz Müslümanız ve İslam’ı da iyi öğrenmek zorundayız. Bizler dinimizin mayasıyla mayalanmak zorundayız. Şu bilinsin ki, kişi yetenekliyse İslam onun kalemini daha gümrah hale getirir. “

Kimleri okumak gerek?

Adem Turan, kendisine yöneltilen “Şair olmak istiyorsak sadece şiir, romancı olmak istiyorsak sadece roman mı okumalıyız? Kısacası biz, neyi nasıl okumalıyız?” sorusunu da şöyle yanıtladı: “Öncelikle bizi biz yapan eserleri okumamız gerekir. Karakterimizi, ruhumuzu inşa eden değerlerle donanmalıyız ilkin. Bundan sonra da klasikler mutlaka okunmalı. Necip Fazıl, ustaların ustasıdır. O, mutlaka okunmalıdır. Ondan sonra da Cahit Zarifoğlu, Rasim Özdenören, Sezai Karakoç, Akif İnan, Nuri Pakdil, Alaattin Özdenören… Kısacası, bizim dünyamızın değerlerini okumalıyız mutlaka. Burada özellikle Rasim Özdenören’in ‘Müslümanca Düşünmek Üzerine Denemeler” adlı denemeleri ile ‘Gül Yetiştiren Adam’ kitaplarını okumak gerekir. Ufkunuzu dünyaya açın. Mesela Malcolm X kimdir, onun hayatını anlatan kitabı okuyun. ‘Yerlilerin Gözyaşları’ diye bir kitap var, onu alıp okuyun da şu uygar Batının ne kadar zalim olduklarını görün.

Abbasiler döneminde bir 'Altın Çağ' vardır. Bu çağ, Beytü’l-Hikme yani hikmet evi kurulduktan sonra başlıyor. Burada yapılan iş, okumak, çeviriler yapmak, yine döne döne okumak. İşte böyle bir okumak gerekir. Ve okurken de sindire sindire, altını çize çize okuyun. Beğendiğiniz cümleleri ezberleyin, not alın. Ve okurken de hissederek, içselleştirerek okuyun.

Dergileri de takip etmek gerekir. Biz dergilerde yetiştik. İkindi Yazıları’nın sıcaklığını hâlâ unutamam. Günümüzde isim yapmış nice yazar şair, İkindi Yazıları’na uğramıştır mutlaka. Bunun dışında Kayıtlar, Yönelişler, Yedi İklim, Mavera, Edebiyat dergileri, bende iz bırakan dergilerdir.”

Şair adayları ne yapmalı?

Moderatörün “Toplumumuzda birçok yazar, şair adayı var ama bunların önemli bir kısmı da ne yapacağını, kimlerle nasıl irtibat kuracağını bilmiyor. Bu yüzden belki de birçok yeteneğimiz yitip gidiyor. Öğrencilerimiz arasında da böylesi vardır. Bu kişiler ne yapmalı, nasıl davranmalı?” sorusuna yanıtı şuydu şairin: “Elbette en doğrusu o derginin yönetim yerine gidip onlarla tanışmak, kendini anlatmaktır. Bu şekilde kurulan temas, güven verir. Bizim dönemimizde mektup vardı. Bizler mektup yazardık ve mektupları çok da önemserdik. Sizler de mektup yazabilirsiniz onlara mesela. Bu da olmazsa araya aracılar koyun. O dergilerle irtibatlı olan kişiler, dergilerle sizin aranızda köprü olur.”

Hocalara vefa duymak

Şair Adem Turan, ilk yazdığı şiiri hocası Hüseyin Önder’e ithaf ettiğini söyleyerek kendi şahsında kişinin hocasına karşı nasıl davranması gerektiğini şu sözlerle anlattı: “Çok öğretmen gördüm ama Hüseyin Hocam gibisini görmedim. O, sınıfa girdiğinde heybetiyle girerdi. Müslümanca bir duruşu vardı. Bu duruş hepimizi etkilerdi ve bizler de onun gibi olmak isterdik. Hüseyin Hocam bizlere bizim dünyamızın kitaplarını önerir, bizlere kol kanat gererdi. Bu yüzden de durmadan okuldan okula sürüldü. Ben de ilk şiirimi ona ithaf ettim. Sabaha kadar kıvranarak yazdığım bir şiirdi.”

Sohbetin sonunda şair kitaplarını imzaladı.

 

Ahmet Serin, izlenimlerini aktardı

Yayın Tarihi: 31 Aralık 2015 Perşembe 17:24 Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2015, 17:37
banner25
YORUM EKLE

banner26