Şairin mezarı paylaşılamıyor!

Cahit Külebi'nin Ankara'daki mezarı Niksar'la Zile arasında paylaşılmaya çalışılıyor. Bakalım kim galip gelecek?

Şairin mezarı paylaşılamıyor!

Şairin mezarı memleket midir?

Cahit KülebiŞair, memleketiyle anılır

Şairler memleketleriyle anılırlar ve yazdıklarında, yaşantılarında memleketlerinin havasını yer yer hissetmek onları biraz daha yerli görmemizi sağlar. Yerli olmak daha derilikli bir anlamı içinde saklasa da şairin memleketinin yerlisi olması, oranın bir parçası olduğunu unutmaması ve yazdıklarının bir yerlerinde bunu göstermesi önemlidir.

Biz bazı şairleri memleketleriyle birlikte anarız. Necip Fazıl, Erdem Bayazıt, Abdurrahim Karakoç dendiğinde aklımıza nasıl ki Kahramanmaraş geliyorsa Yavuz Bülent Bakiler baştan sona Sivas demektir. Bunun yanında İsmet Özel’in biz Kayserili olduğu pek de hatırlamayız. Her şair için geçerli değildir bu.

Şair, memleketinin rüzgârını şiirinde estirdiği müddetçe bizde onun için memleket vurgusu daha yoğun bellekte yer tutar.

Cahit Külebi, Tokat’ın Yolları

Cahit Külebi, Tokat Zile doğumlu olup iki yıl da Niksar’da yaşamış bir memleket şairidir. Şiirlerinde Tokat vurgusunu yapmamış olsaydı belki Tokat adına bu kadar yer tutar mıydı bilinmez ama onun en bilindik şiirleri, içine Tokat’ın havası sinmiş şiirleridir. Elbette bu, şairin mezarının yerini değiştirmek için bir gerekçe olamaz.

“Çamlıbel'den Tokat'a doğru
Tozlu yolların aktığı ırmak!
Ben seni çoktan unuttum;
Sen de unuttun mu, dön geri bak.”

“Kamyonlar kavun taşır ve ben
Boyuna onu düşünürdüm,
Kamyonlar kavun taşır ve ben
Boyuna onu düşünürdüm,
Niksar'da evimizdeyken
Küçük bir serçe kadar hürdüm.”

 

Külebi’nin paylaşılmayan mezarı

Cahit KülebiŞimdilerde Niksar Belediyesi- Niksar Kaymakamlığı ve bir dernek şairin Ankara’daki mezarını Niksar’a getirip bir anıt mezar yapma girişimindeler. Yani şairi yerinden oynatmaya kararlılar. Şairin şiirlerini şiir severlerin kalbinde anıtlaştırmak yerine yeniçağın bir heykelini dikme telaşındalar. Altında, kim bilir ne hesaplarla hem de.

Zile’den de bir ses yükseldi. Yazar Mehmet Yardımcı, şairin mezarı yerinden oynatılacaksa bunun için en uygun yerin doğduğu yer olan Zile olduğu görüşünü ortaya attı. Birkaç şiirinde Niksar’dan bahsediyor diye şairin mezarının Niksar’a götürülmesinin anlamsızlığını vurguladı. Tartışma devam edecek görünüyor.

Hediyesi bol bir şiir yarışması

Niksar Kaymakamlığı, Niksar Belediyesi, Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği işbirliği ile Cahit Külebi anısına “1. Cahit Külebi, Memleketimize Bakış Şiir Yarışması” düzenleniyor. Konusu memleket sevgisi olacak şiir yarışmasının son katılım tarihi 23 Nisan 2010. En fazla iki şiirle katılabilinecek yarışmaya şiirler; elden, posta ya da kargo ile; Niksar Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürlüğü, Niksar Tokat, /  Niksar Belediyesi Sosyal Hizmetler ve Kültür Müdürlüğü Niksar Tokat, /  Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği Posta Kutusu: 6 Tokat adreslerinden birine gönderilebilir. Ödüller ise; Birinciye 2000 TL, İkinciye 1000 TL, Üçüncüye: 750 TL ve Mansiyon 3 kişiye ise 500’er TL.  Sonuçlar 19 Mayıs 2010’da açıklanacak.

Şehre şairi hatırlatmak

Şehre şairi hatırlatmak için bir şeyler yapılacaksa ilk önce şehrin gözde bir yerlerine şairin adının verilmesi için girişimlerde bulunulabilirdi. Şair Tokatlı ama Tokat’ta bir dikili taşta bile şairin adı yok. Tüm bu yapılanlar vefa mı; hey hat! Üstümüzden geçmekte kara kara bulutlar.

 

 

Mustafa Uçurum önce duydu, sonra duyurdu

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2010, 23:14
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13