Sahaf festivalinde imzalı kitaplar da buldum

Beyoğlu Sahaf Festivali’ne katılanların çoğu ikinci el kitapçı. Sahaflık ile ikinci el kitapçılık karıştırılmasın..

Sahaf festivalinde imzalı kitaplar da buldum

 

İstanbul deyince biraz da sahaflar akla gelir/gelmeli. Ancak bugün sahaf yok denecek kadar azaldı. Hangi meslek erbabı için iyimser sözler söyleyebiliyoruz ki! Neyse ki bu gelenek Beyoğlu Sahaf Festivali ile ihya edilmeye çalışılıyor.

Beyoğlu Sahaf Festivali
Beyoğlu Sahaf Festivali
Beyoğlu Sahaf Festivali
Beyoğlu Sahaf Festivali
Beyoğlu Sahaf Festivali
Beyoğlu Sahaf Festivali
Beyoğlu Sahaf Festivali
Beyoğlu Sahaf Festivali

Dünyanın kitabı, kitapların dünyası

Kitaplar arasında dolaşmak dünyayı dolaşma ile eşdeğerdir. Ya bir dünya dolusu kitapla karşılaşan insana ne demeli! Onun da keyfine diyecek şey yoktur herhalde.

Beyoğlu’nda bir süredir geleneksel hâle gelen ve bu yıl 6.sı düzenlenen Sahaf Festivali bu sene de aynı coşku ile açıldı. 70 kitapçı/sahaf katılmış festivale. Hâlen de Tepebaşı’nda meraklılarını bekliyorlar. Biz de dünyanın hengamesinden kurtulup kitapların izini sürmek üzere Ankara’dan yola çıktık. Bizim gibi Kırşehir’den, İzmir’den, Ankara’dan yola çıkan Muhibban-ı Kütüp’ten zevatla da karşılaştık ki bu da bizim keyfimize keyif kattı.

Sahaf ya da ikinci el deyip geçmeyin

Malumunuz sarraf, değerli taşların kıymetini bilen kişidir. Peki ya sahhaf kimdir? O da kitabın değerini bilen ve ilgilisine bir şekilde bulup buluşturan kişi demektir. Burada “sahaf” kelimesinin aslında “sahhaf” olduğunu da söyleyebiliriz. Festivalde yetmiş dükkan var dedik ama hangisi sahaf, hangisi sahhaf iyi bilmek icap eder. (Bununla ilgili belki de okunacak en güzel kitaplardan birisi Ahmet Güner Sayar’ın hazırladığı Kubbealtı Neşriyat’tan çıkan Sahhaf Raif Yelkenci kitabıdır.)

Bizim görebildiğimiz kadarıyla %70 oranında ikinci el kitapçılar mevcut festivalde. Sahhaf üstadı Lütfü Seymen, Nedret İşli, Halil Bingöl benim bildiğim, gördüğüm isimler. Hâl böyle olunca -her sene sayı artmakla birlikte- bu işin ikinci el kitap şenliğine dönüşme riski var. Bu hususa dikkat çekmek icap eder.

Kayıp kitaplar, ilginç imzalar

Sahaf festivaline girilir de eli boş çıkılır mı? Elbette çıkılmaz. Heybemize neler düşmüş bir bakalım:

*Esmâül-Hüsnâ yahut Tanrının Güzel İsimleri Şerhi, Biga Müftüsü Mehmet Hamdi Erdem, Yeni Şark Kitabevi 1945.

*Peygamber Anneleri, Abdülhamit Akalın, Okat yay. 1960.

*Gönül Erleri, Güngör Özyiğit, tarihsiz.

*Geçtiğim Günlerden, Hasan Âli Yücel, İletişim yay. 1990

*İstiklâl Savaşı Hitabeleri, Mehmet Akif Ersoy; Vaazlar, Manastırlı İsmail Hakkı, Bahar yay. 1983.

*Hakayıkı İslamiyye, Mehmet Ali Özkardeş, 2007

*Türkiye’de Gazeteler ve Dergiler Sözlüğü (1831-1993), M. Orhan Bayrak,  Küll yay. 1994.

*Meşhur Valiler, (50 Meşhur Vali), İçişleri Bak. Merk. Valileri Bürosu yay., 1969.

*Hutbe, Diyanet İşleri Reisliği yay. 1953.

*İlim Ahlak İman, Der. M. Rahmi Balaban, Diyanet İşleri Başkanlığı yay. 1950.

*Gazi Ayıntab’a Selam ve İshak Refet Işıtman (1891-1946) Turkuaz yay. 2012.

*Tüccarzâde İbrahim Hilmi Çığıraçan, Başak Ocak, Müteferrika yay. 2003.

*Yücel Dağlı Anısına, Edisyon, Turkuaz yay. 2011.

Hangi imzalı kitaplar bana gülümsedi?

Gelelim sahaf ziyaretinin bir günlük hasılasının sonunda rastladığım iki kıymetli imzalı kitaba. Kitaplardan ilki Dr. Ali Kemal Belviranlı’nın Beyân’-ül Hak (Sözün Doğrusu) (Sebil yay., 1995) eseridir. Eseri hususiyetli kılan, 1995 yılında Mustafa Yazgan tarafından imzalanmış ve hediye edilmiş olmasıdır.

İkinci ve daha da önemli olan eser ise ilk meclisin muhalif Erzurum milletvekillerinden Yeşilzâde Mehmet Salih Efendi’nin Ruh ve Mevt Hakkında isimli 87 sayfalık küçük risalesidir ki bu kitapta İmam Gazali’den İsmail Hakkı Bursevi’ye, Muhyiddin-i Arabi’den Şeyh Bedrettin’e ve Garp mütefekkirlerinden Vullaston ve Virjil’e, fikirler harmanlanmış ve yorumlanmıştır. Buraya kadar her şey normal. Ancak kitabın ilk söz bahsine geldiğimizde Yeşilzâde’nin, İsmail Hakkı Bey’e imzasıyla kitabı hediye ettiğini görüyoruz. Bu da bir kitap kurdu için en tarifsiz an olsa gerektir.

Siz siz olun, 14 Ekim itibariyle kapılarını kapatacak olan 6. Beyoğlu Sahaf Festivali’ne uğrayın ve kitabın kapağından kendisine bakmayın. İçine girin, belki bir tanıdık imza da size gülümser.

 

Kâmil Büyüker, dünya dolusu kitabın arasından yazdı

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2012, 11:50
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13