Safahat Okuyoruz!

Geçen yıl Safahat okumaları düzenlendi. Şimdi bu halka devam ediyor.

Safahat Okuyoruz!

Bir Çağ Neden Sona Erer?

 

Bu soruya en iyi cevaplardan birisi sanırım Safahat. Hani Kanuni ve Yahya Efendi için anlatılan bir mektup olayı vardır. Kanuni, Osmanlı"nın çöküp çökmeyeceğini, çökerse de bunun nedeninin ne olacağını öğrenmek ister Yahya Efendi"den. O da, “neme lazım sultanım!” der de bir uzgörü sunar yüzyıllar ötesinden.

Safahat"ın mesajları ise daha yakındandır. Hemen yanı başımızdan...

 

 

Geçen yıl Safahat okumaları düzenlendi. İstanbul"dan başlayıp tüm yurda yayılan Safahat okuma gruplarıyla binlerce grup oluşturuldu. Üniversitelerde rektörlerin Safahat ambargosuna inat “Bin Safahat Grubu” kuruldu. İki kişinin olduğu yerde hemen bir Safahat grubu meydana getirildi. Blog sitelerinde, Facebook paylaşımlarında okuma arkadaşları bulundu. Safahat okundu, bilinçlenildi.

 

Şimdi bu halka devam ediyor.

 

Ümraniye Belediyesinin düzenlediği “Safahat Okumaları” yarın başlıyor. 14 Ocak tarihli etkinliğin konuşmacısı, şair ve yazar kimliğiyle tanıdığımız “Mehmet Akif ve İstiklal Marşı” kitabının yazarı Mustafa Özçelik. Etkinlik saat 19.00'da Ümraniye Belediyesi Kültür Merkezi'nde başlayacak.

 

Her ayın ikinci çarşambası düzenlenecek olan etkinlik için katılımcıların Safahat"ı okumaları gerekiyor.

 

Mustafa Özçelik, 'Safahat, son asrın toplumsal tutanağıdır. Safahat'ı okumak, kendimizi, geçmişimizi tanımak ve anlamak manasına gelmektedir. Şüphesiz, geleceğin inşası bir toplum için hayati bir meseledir. Ama bunun için önce geçmiş, geçmişte olup bitenler doğru bilinmelidir. Safahat, bize böyle bir imkânı da sunuyor. Bu programla Safahat'ın dünyasına girmek, şifrelerini çözmek istiyoruz. "

 

Safahat"ı anlamada yeniden bir yolculuk için yarın Ümraniye Kültür Merkezine bekleniyorsunuz.

 

Ömer Faruk Pekuz yazdı

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2011, 10:48
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26