Sadece Türkçe öğrenmiyorlar

Allame Tabatabai Üniversitesinde ilk Türkçe Kitap Sergisi geçtiğimiz günlerde düzenlendi.

Sadece Türkçe öğrenmiyorlar

Allame Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü

Tahran Allame Tabatabai Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı bölümü 2002-2003 eğitim-öğretim yılında kurulmuştur(öğrenci kabul etmiştir). Bölüm, Allame Tabatabai Üniversitesi, Fars Edebiyatı ve Yabancı Diller Fakültesi’nin beşinci katında yer almaktadır. Yaklaşık 100 öğrenci bu bölümde okumaktadır. İran’ın faal olan tek Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde, Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görevlendirilen ve yaklaşık 4 senedir görev yapan Dr. Yasemin Akkuş ile 3 ay önce göreve başlayan M. Emin Gönen çalışmakta ve bölüm derslerinin büyük bir kısmını vermektedir.

Türk Dili ve Edebiyatı Derneği ise 2008 yılında bölüm öğrencileri tarafından kuruldu. Bu dönemde Türk dili, edebiyatı ve kültürü çerçevesinde olan Duru Dergisinin iki sayısı çıktı. 2011 yılı itibariyle 3. sınıf öğrencisi  Muhammed Mesbahi derneğin yetkilisi olarak görevini sürdürmektedir. Şu aralar Türk Dili ve Edebiyatı Derneği, dergi için hazırlık çalışmaları yapmakta ve üniversite içerisinde konuşma dersleri de düzenlemektedir. 

Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde ve üniversite kütüphanesinde öğrencilerin kitap ihtiyacını karşılamak üzere önemli kaynak kitaplar, romanlar, hikayeler ve sözlükler bulunmaktadır. Tabii, bu kitaplar hocalar ve öğrencilerin gösterdiği gayret neticesinde fakülteye getirilmiştir. Buna rağmen İran’da Türkçe kitap satan yayınevleri bulunmadığı için hâlâ kitap sıkıntısı hissedilmektedir.

Allame’deki ilk Türkçe Özel Kitap Sergisi

Genelde her yılda Mayıs ayında Tahran uluslararası kitap fuarına Türkçe kitaplar getirilir. Tabii ki bu fuar İran’daki Türk dili ve edebiyatının meraklıları için büyük bir fırsat sayılır. Fakat öğrenciler bununla yetinmeyip hocaların yardımıyla üniversitede ilk defa Türkçe Özel Kitap sergisini açtılar. Bunun için üçüncü sınıftaki Türk Dili ve Edebiyatı derneğinin yetkilisi olan, Muhammed Mesbahi Türkiye’deki Nâr Yayınevinin yardımıyla üniversiteye bir sürü kitap getirdi. Bu sergi, Türk Dili ve Edebiyatı Derneğinin ilk faaliyetlerinden sayılır.

Serginin Açılışı

Kitap sergisinin açılışı 11 Aralık 2011 tarihinde bölüm hocaları ve öğrencilerin karşılamalarıyla yapıldı. Açılış töreninde konuşan Dr. Yasemin Akkuş; emeği geçen herkese teşekkür ederek bu tür faaliyetlerin arttırılması temennilerini dile getirdi ve öğrencileri kitap almaya teşvik etti. Bu sergi yaklaşık 2 hafta açık kalacaktır.

Muhammed Mesbahi’ye kitap sergisi ilgili sorularımı sordum:

Kitapları nasıl temin ettiniz?

Kitapları İstanbul’dan aldık. Orada Nâr Yayınevi sahibi olan Tayfur Esen bize yardımcı oldu. İhtiyaç olan ve bölüme gereken kitapları seçip üniversiteye getirdik. Aslında daha çok sözlük, roman, Türkçe öğretimi vb. kitapları getirdik.

Fuar ilgi görüyor mu?

Fena değil. Satın alıyorlar, fakat bundan daha iyisi de olabilirdi.

Öğrenciler için kitaplar pahalı değil mi?

Biraz. Kitaplar İran’a göre pahalıdır. Ama bizim için kâr yok. Aslında satışımız ulaştırma ve gümrük masraflarıyla denkleşiyor. Biz zaten bu fuarı ticari bir amaçla düzenlemedik.

Kitapları seçmek için hocalarla danıştınız mı? Tepkileri nasıldı?

Maalesef önerilerini alamadık.

Sevindiler.  

En çok satılan kitapların adlarını söyler misiniz?

 "Cihan Aktaş fuarın gerçekleşmesinde büyük emeği geçen Muhammed Mesbahi ile"

Aşkın Gözyaşları (Sinan Yağmur) ile Aşk (Elif Şafak), ayrıca Cihan Aktaş’ın ‘Yakın Yabancı’ ve ‘Kusursuz Piknik’ kitapları çok erken satıldılar.

Kitapları ilgilenen, fakat parası yetmeyen veya hiç olmayan öğrencilere kitap verdiniz mi?

Evet, birkaç öğrenciye ücretsiz kitap verdik.

Sizden başka fuarda kimler duruyorlar?

Muhammet Rıza Eşcari, Meysem Feriver, Ferşat Nesiri ve Caber Firuzi çok yardımcı oldular.

Derslerinizi kaybetmediniz mi?

Devamsızlık yaptık. Buna rağmen faydalı olduğumuz için mutluyuz.

Kendiniz de kitapları okumak için fırsat buldunuz mu?

Tabii, bir günüm bile romansız geçmez. Sergide otururken ve gecelerde bir saat ayırarak okuyorum.

Kalan kitaplarla ne yapacaksınız?

Gelecek sergiye kadar bekleteceğiz. Kalırsa Mayıs ayında düzenlenen Tahran’ın Uluslararası Kitap Fuarına vereceğiz.

Allame’deki gelecek sergi ne zaman düzenlenebilir?

İnşallah Nevruz bayramından önce. Onun için hocaların önerileri ve öğrencilerin siparişlerine göre kitapları temin etmeye çalışacağız.

İran gençliğin edebiyata ilgisini nasıl görüyorsunuz?

Bence iyi görünüyor. Durum kötü değil. Bu sergide Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde okumayan öğrenciler de kitap aldılar. Demek ki hem Türkçe, hem de Türk edebiyatıyla ilgileniyorlar.

Dernekteki faaliyetleriniz ve bu sergi için yaptığınız çalışmalardan amacınız nedir?

Bildiğiniz gibi İran’da Türk Dili ve Edebiyatı var, fakat bir Türk yayınevi bile bulunmaz. Öğrencilerin de erişim imkanı yok. Amaç, onlara gereken kitapları sunmaktır.

Eklemek istediğiniz bir söz kaldı mı?

İran’a kitapları getirmek için gümrük sorunumuz var. Gümrük parası fazla. Cebimizden koyabilecek bir para değil. Dolayısıyla Elçilik ve Kültür sektöründen yardım ve destek bekliyoruz.

Ayrıca bana ve derneğe yardım eden ve bu işi gerçekleştiren bütün arkadaşlarım, bölüm öğrencileri ve özellikle saygıdeğer hocalarımız, Dr. Yasemin Akkuş, Mehmet Emin Gönen, Cihan Aktaş ve Dr. Sohrap Rezai’ye teşekkürlerimi sunarım.

Mehmet_D69@hotmail.com mail adresi vasıtasında fuar ve dernek ile ilgili görüş ve önerilerinizi de bize aktarabilirsiniz.

 

Nazenin Nikikbal yazdı ve sordu

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2011, 13:22
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13