Romanın ismi pankarttan geliyor!

Vedat Sağlam, Onurlu Tercih romanında bir dönemi anlatıyor.

Romanın ismi pankarttan geliyor!

Yoğunburç Kültür Evi’nde TYB Kayseri Şubesi’nin bir programda Vedat Sağlam’ın bir kitabına rastlamıştım: Onurlu Tercih (Strateji Y., 2007). Roman, 28 Şubat post modern darbesinde başörtülü genç bir kızın gerçek yaşam öyküsünü anlatıyor. Başörtüsüne özgürlük için eylemlerin yapıldığı o dönemde “Bu bizim onurlu tercihimizdir” pankartlarından yola çıkarak romana bu isim konmuş.

Sabır her şeyin üstesinden gelir

27729Onurlu Tercih, “kılık kıyafet hakkı” için o dönemde verilmiş olan mücadelenin ve baştan sona yaşanmışlıkların işleyişi. Uzun suskuların nefessizliğinde yankıların kucağında inandıkları dava uğrunda gelgitleri kabul etmeyen gencecik fidanların nasıl çiğnendiğinin aleni göstergesi Onurlu Tercih. İnanç özgürlükleri karşısında kendileriyle alay edenlerin vicdan sorgulaması olmadan nasıl sorgusuzca yaşadıklarının delili… Onurlu Tercih, o narin bedenlere copların nasıl da acımazsızca vurulduğunun belgesi. Eğitim imkânları ellerinden alınırken geleceğinden vazgeçme pahasına mutluluğu kucaklayan nesillerin şerefli mücadelesi…

İnançları doğrultusunda onların yürekleri bir volkan gibi hapsediyordu lavlarını içine.  Az açsalar yürek kapısını, etraflarında yanmaya aday pervaneler görüyorlardı… Kimseye kıyamıyorlardı. Yeniden içlerine hapsediyorlardı yangınlarını... Ateşini içinde taşıyan her nesne gibi bir gün her volkan patlardı, patlamadılar. Sabır her şeyin üstesinden gelir, diyerek sabrettiler.

Bir dönemin romanı

Bakmak ve görmek arasındaki farkı gözler önüne seren akıl-fikir-duygu üçgeninde romanın kahramanlarının farklı tercihleri okuyucuya bırakılmış. Sosyal konulara duyarsız kalamayan Sağlam, bir anlatıcı ile olayları ve kahramanları düz söylemlerle okuyucuya yansıtıyor. Olay örgüsündeki bağlantılar gayet iyi kurulmuş. Baştan sona kurulan bütünlük, akıcı hale getiriyor romanı. Çok fazla ruh tahlili ve tasvirlerle akış yavaşlatılmamış.

Nasıl ki hakiki dost, ayna görevi yapansa, hakiki yazar da topluma ayna olandır. Sırlar çatlamadıkça gerçekler yere dökülmez! Bu yüzdendir ki bu kitapta gençlikte olmasa da yaşadığım hüzünleri ve acıları buldum. İkiyüzlülüğün, dedikodunun şehirlerde olduğu kadar köylerde de olduğunu görerek kirlenmişliklerde arınmış kalabilmenin mücadelesine devam etmenin gerekliliğini bir kere daha anladım. İç huzurun her şeyden önde geldiğini, vicdan sorgulamasında aklanmanın hakiki mutluluk olduğunu bir kere daha keşfettim. Ruhun ferahı için iman, itikat ve inanç sağlamlığının yeniden farkına vardım.

 

Sergül Vural anlattı

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2011, 03:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
vedat sağlam
vedat sağlam - 8 yıl Önce

Bir yazar olarak çaışmamın velut kalemlerden biri olan Sergül VURAL tarfaından objektif olarak değerlendirilmesi nefsime hoş geldi, teşekür ederim. 28 Şubat aslında özgürlüklere/tercihlere prangalar vurulması anlamında bir semboldür. Cumhuriyet tarihi de bu konuda oldukça zengindir. Ne zaman ki insanların tercihlerine saygı göstermeyi öğrendik, işte o zaman 28 şubatlar bizlere komik gelecektir. İşte o günlere özlemle...

gökhan kahraman
gökhan kahraman - 8 yıl Önce

vedat sağlam gerçekten yüreği ile kalemi ile ve sosyal faaliyetleri ile kayserinin ilk 10 insanının arasındadır, diğer bir eseri olan çanakkale destanı gibi sürükleyici bir eser olduğundan hiç şüphe yok, kıymetli yazarı tebrik eder çalışmalarında başarılar dilerim.

banner19

banner13