Rasim Özdenören için Ankara'da idik!

Yunus Emre Vakfı, 55. yılında 'Gül Yetiştiren Adama Vefa' programı düzenledi. Ankara'nın tüm yazarları oradaydı neredeyse.

Rasim Özdenören için Ankara'da idik!

 

Sanat hayatının 55. yılını dolduran fikir ve edebiyat üstadı Rasim Özdenören için, Yunus Emre Vakfı tarafından Ankara Palas Devlet Konukevi’nde 16 Haziran 2012 Cumartesi günü bir vefa programı düzenlendi. Özdenören’in hayatından ve eserlerinden kısa kesitlerin yer aldığı programa Gökhan Özcan, İbrahim Demirci, Kâmil Yeşil, Arif Ay, Mustafa Aydoğan, Hüseyin Su, İsmail Kasap, Bülent Arınç, Beşir Atalay, Sevde Bayazıt Kaçar ve birçok konuk katıldı.

Rasim Özdenören

Bilkan: “O, eski sorulara yeni cevaplar vererek bize yepyeni düşünce yolları açtı”Ali Fuat Bilkan

Gül Yetiştiren Adam Rasim Özdenören” isimli programda edebiyat dünyasından birçok değerli isim ile Ankara’nın önde gelen bürokratları ve medya dünyasından isimler bir arada bulundu.

Programın açış konuşmasını yapan Yunus Emre Vakfı Genel Müdürü Prof. Dr Ali Fuat Bilkan, Rasim Özdenören gibi önemli bir fikir adamı ile ilgili bir program düzenlemekten büyük mutluluk duyduklarını ifade etti. Rasim Özdenören’in insan hayatında ezberleri bozan yeni düşüncelerle ruhlara malzemeler taşıyan bir yeri olduğunu kaydeden Bilkan, “o, eski sorulara yeni cevaplar vererek, benim neslimin dar düşünce kalıplarına hapsedildiği bir dönemde bize yepyeni düşünce yolları ve alternatifleri açtı.” dedi.

Atalay: “Özdenören fikir hayatımızı şekillendirdi”

Rasim Özdenören ve Beşir AtalayBaşbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Yunus Emre Vakfı’na Rasim Özdenören için bir vefa programı düzenledikleri için teşekkür ederek sözlerine başladı. Rasim Özdenören’in kendisi için bir ağabey, bir dost olduğunu vurgulayan Atalay, Özdenören’in gençlik yıllarından bu yana kendisine ağabeylik yaptığının altını çizdi. Sayın Atalay, Özdenören ile Ankara’da, Türk Ocağı’nda tanıştıklarını söyleyerek üstad Necip Fazıl Kısakürek’in sohbetlerinde aralarındaki samimiyetin geliştiğini kaydetti. Sayın Atalay, Özdenören ile DPT’de 7 yıl beraber çalıştıklarını ifade ederek, “Özdenören Hoca’nın fikrî ve manevi dünyamızın gelişiminde büyük etkisi olmuştur.” dedi.

Bülent Arınç: “Özdenören gibi âlimlere ihtiyacımız var”Rasim Özdenören ve Bülent Arınç

Beşir Atalay’dan sonra kürsüye gelen Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Sayın Bülent Arınç, Özdenören'i üniversite yıllarından bu yana tanıdığını ifade etti. Arınç, eserlerini uzun yıllar uzaktan da olsa takip etmekten geri kalmadığına vurgu yaparak Özdenören’in kendilerine yol gösteren bir fikir adamı olduğunu söyledi. Arınç, Özdenören’in son dönemin en önemli tanıklarından birisi olduğunu ifade ederek, “Özdenören, iyi ve kaliteli bir neslin yetişmesi için gecesini gündüzüne katan yegâne âlimlerimizden birisidir.” dedi.

Arınç konuşmasında Rasim Bey’in kravatlı oluşunu, kendisinin kravatsız oluşunu zikredip mahçup olduğunu ifade ettikten sonra Rasim Bey’in kitap okurken bile önce takım elbisesini giydiğini, kitaba hürmetten öyle kitap okuduğunu duyduklarını anlattı. Oysa Rasim Bey takım elbiseyi, kravatı hiç sevmez, Bülent Arınç'ın bahsettiği tutum Nuri Pakdil'e ait bir tutum imiş.

Rasim ÖzdenörenEleştirici, reddedici, teklif edici, sorular sorucu, onaylayıcı, analiz edici, mukayese edici

Prof Dr. Şaban Sağlık ise, Özdenören’i ve eserlerini şu cümleler ile dinleyicilere anlattı: “Eleştirici, reddedici, teklif edici, sorular sorucu, onaylayıcı, analiz edici, mukayese edici”. Rasim Özdenören’in fikir ve sanat hayatına 33 eser bıraktığını ifade eden Sağlık, hakkında yazılanlara bakmaktan çok bizzat Özdenören’in kitaplarının okunmasının daha verimli olacağını ifade etti. Konuşmacılardan Mustafa Şerif Onaran da Rasim Bey’in inceliğine, titizliğine değindi. Rasim Özdenören ise teşekkür konuşması için kürsüye çıktığında memnuniyetini dile getirdi.

Program fikri iyi ama uygulaması zayıf

Programın resepsiyon salonunda ayakta tasarlanmış olması programın tüm güzelliğine gölge düşürdü. İki saat onca insan ayakta bekledi. Programı tertip eden Yunus Emre Vakfı'nın, sitelerinde gündüz saat 16 ile 18 arasında gerçekleşen programlarını "vefa gecesi" olarak zikretmeleri ilginç idi. Bir vefa vardı evet ama gece ile alakası bile yoktu programın, akşamdan bile önce bitti hatta. Yine de emeği geçenlere teşekkür ediyorum, Rasim Özdenören'e hayırlı, bereketli ömürler diliyorum.

Program sonrası Gökhan Özcan ve Mustafa Aydoğan ağabeyler ile Edebiyat Ortamı dergisine geçtik, sohbet ettik. Sonrasında Rasim Özdenören'in evine geçtik. Konuklara çay ve su ikramında bulunduktan sonra İstanbul'a dönmek üzere o güzel evden ayrıldım.

 

Asım Gültekin haber verdi

Rasim Özdenören

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2017, 14:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
İsmail Kasap
İsmail Kasap - 7 yıl Önce

Çay ve su için sağ ol Asım :)

aborjin
aborjin - 7 yıl Önce

"Oysa Rasim Bey takım elbiseyi, kravatı hiç sevmez,..".keşke bu özelliğini bugündede bozmasaydı.allah kalemini güçlü kılsın.bizim için "bey" değil "abi"dir.bu bizim için daha sıcak bir ifadedir.hayatımızın önemli kilometre taşıdır.

Y. Turan Günaydın
Y. Turan Günaydın - 7 yıl Önce

Bir de Miraç kandili vesilesiyle yapılmış bir lokma un helvası nasip oldu.

banner19

banner13