Radikaller maklube yaptı ve yedi!

Bunu da mı görecektik. Bu sefer ılımlılar değil radikaller maklube yaptı ve yedi. Cafcaf ekibi Maklube partisinde bir araya geldi.

Radikaller maklube yaptı ve yedi!

 

Maklube“Maklube yemek” bir toplantı işidir. Tek başına gerçekleştirilen bir eylem değildir. Bunun bilincinde olan Cafcaf ekibi, 29 Haziran 2011 tarihinde, akşam sularında bir araya gelme planı yaptılar. Hazırlıklar tamamlandı, duyurular yapıldı ve bir kısım Cafcaf ekibi, ofiste buluştu. Akşam 20:30 civarında toplanan ekipte öncelikle “Maklube nasıl oldu ki” kaygısı ve açlık hissi gözlendi. Hazırlıkların tamamlanması ve “Abi daha gelen olmaz, başlayalım biz yemeğe” şeklindeki değerlendirmelerle, oturum açıldı. 

Peki kimler oradaydı?

İlgi çeken bir detay, Maklube’yi hazırlayan Cafcaf yazarı Nazım Taşan’ın toplantıya gelememesi oldu. Maklube yapıp kendisi gelmemek bir fedakarlık mı idi yoksa bir hainlik mi idi, bunu çözemedi Cafcaf ekibi. Gelenler öncelikle gördükleri eser karşısında kendisi için üç saniyelik bir saygı duruşunda bulundular. Cafcaf yazarlarından Ulvi Alacakaptan, Suavi Kemal Yazgıç, Hakan Öztürk,  çizerlerden Yusuf Kot, Faruk Günindi, Volkan Akmeşe ve elbette Cafcaf dergisi ve sitesinin matrak editörü Kerem Abadi, Cafcaf'ın ve Dünyabizim'in yayın yönetmeni Asım Gültekin toplantıya katılan simalardı. Dünya Bülteni yayın yönetmeni Akif Emre, Yediiklim dergisi şairleri Zafer Acar, Aykut Nasip Kelebek ise konuk idiler.

Etkinlikten birkaç  detay..

Bu kadar renkli ismin katıldığı makbule etkinliği de hareketli geçti şüphesiz. Maklube başında öncelikle kendine yer bulamayan Kerem Abadi “safları sık tutalım cemaat” şeklinde ikazlarda bulundu. Etkinlik boyunca anılar, güncel yorumlar, maklubenin nasıl yapılması gerektiğine dair detaylar ve geçmiş üniversite yıllarından nur cemaati evlerindeki maklube anıları konuşuldu. Ulvi Alacakaptan’ın solculuk anılarıyla ve esprileriyle süslenen uzun ve keyifli bir yemek ardından, buluşma meyve ikramı ile devam etti. 

Maklube

Nedir ki bu Maklube?

Maklube, “kalıplanmış, çevirmek” şeklinde çevirilebileceğimiz bir kelime. Altında et bulunan pilav tenceresinin ters çevrilip bir siniye konulması suretiyle yemeye başlanılıyor. Pilavın içinde kuş üzümünden patatese kadar birçok şey mevcut. Salata, yoğurt gibi nimetler de eklendikten sonra servis edilmesi işin genel adabından.

 

 

 

Ayetullah Abi beğendi

Nazım Taşan'ın hazırladığı maklube çok güzel olmuştu. Lezzeti çok beğenildi. Ortamda tebdir gereği Ayetullah Abi ismini kullanarak bulunan Hakan Öztürk on numara olmuş dedi. Dıştan nur talebesi gibi görünen içine bakınca Onur Ünlü gibi çıkıveren Nazım Taşan'ın nur talebeliği geçmişi olmamasına rağmen bu kadar güzel maklube yapabilmiş olması şaşkınlıkla karşılandı. Gözlerin kolay kolay maklube yerken göremeyeceği iki isim vardı sininin başında: Akif Emre ve Ulvi Alacakaptan. 

Şimdi Ulvi Beyin oyunlarında Risale i Nurlardan, Kaynak Yayın Grubunun kitaplarından tiyatro  uyarlamaları yapması, FEM dersaneleri ve LYS ile ilgili kimi parodiler yapması bekleniyor. Akif Emre'nin bir dönüşüm yaşayıp yaşamayacağı ise merakla bekleniyor. (Bu mini paragrafı gyy Asım Gültekin yazdı vallahi)

Peki neler olmadı?

Akşam boyunca devam eden sohbette “Cafcaf neden güldürmüyor” “Dinci bi dergi misiniz?” gibi sorulara ise hiç değinilmedi. Aksine, bu söylemlerle kafa bulundu, gülündü, eğlenildi, coşuldu. 

 

Sümeyye Karaarslan dünyabizim adına oradaydı, sizler için fotoğrafladı

 

Yayın Tarihi: 01 Temmuz 2011 Cuma 00:46 Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2011, 14:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
Adalı
Adalı - 11 yıl Önce

Başlıktaki radikal kelimesine anlam veremedim, neden kullanmak zorunda hissetiniz ki?

Hüseyin
Hüseyin - 11 yıl Önce

Çok güzel birr açılım, devamını bekliyoruz.

şaka yaptım tabi ki. siz siz olarak kalın abi. kıblemiz bir olsun yeter.

imza; hüseyin as known as şakirt.

FATİH KAPAN (AHMET CEVDET)
FATİH KAPAN (AHMET CEVDET) - 11 yıl Önce

AFİYET OLSUN, MUHABBET VE LEZZET NE DE GÜZEL BİRLEŞMİŞ.

Mehmet E
Mehmet E - 11 yıl Önce

radikal?

KUDRET
KUDRET - 11 yıl Önce

SÜPER OLMUŞ AFİYET OLSUN . AMA ŞÖYLE BİR GERÇEK VAR BU YEMEK İLK KAŞIĞI DALDIRANA KADAR SANAT ESERİ GİBİ. BİRDE ŞU GERÇEK VAR ERKEKLER GÜZEL YAPIYOR BU YEMEĞİ.ASLINDA YEMEK YAPSALAR ÇOK GÜZEL YAPIYORLARDA ANNE ELİ DEĞMİŞ MASALINI YUTUYORUZ. CAFCAFIN BAŞARILARININ DEVAMINI DİLİYORUM.

İlhan Çebi
İlhan Çebi - 11 yıl Önce

Maklube zaten bir arap yemeğidir ve özellikle Filistin dolaylarında çok yaygındır. Ben de ilk ve tek maklube yemeğimi Filistinili ev arkadaşım yaptığı zaman yemiştim. Hatta onlar daha radikaldi diyebilirim :))

Afiyet olsun.Maklubenin onurunu kurtarma girişimi de diyebiliriz bu eylem için...

IlImlI katılımcı.
IlImlI katılımcı. - 11 yıl Önce

Hepimiz kardeşiz beyler bayanlar.. =) Maklube hepimizin.

hüseyin şevki topuz
hüseyin şevki topuz - 11 yıl Önce

neden hiç kadın yok bu sofrada? (edit: fotoğrafı çeken erkek değildi)


banner19

banner36