Prof. çocuğuna 3 kitap okutuyormuş ama...

Ahmet Maraşlı, çocuklara kitap okumayı sevdirmenin yolunun ebeveynlerin de kitap okumasından geçtiğini söyledi..

Prof. çocuğuna 3 kitap okutuyormuş ama...

 

Ahmet Maraşlı, İzmit Belediyesi-Kaymakamlığı ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün birlikte düzenlemiş olduğu “Annem Babam Okuyor” programı kapsamında “Okumayı Sevdirme” başlığı altında bir konferans verdi. Maraşlı, hem ebeveynlere hem de çocuklara okumayı sevdirmek için çabalayan ve kitaplarıyla, verdiği konferanslarla bu heyecanını da apaçık eden bir isim. Samimi gayretlerini ve okumaya verdiği önemi, konuşmasını bizzat dinleyince daha iyi anlamak mümkün. Kitaplarından çocuklarımla birlikte kendim de istifade etmiş biri olarak konferans haberini duyunca gitmek şart oldu tabi ki.

Okuma sıralamasında neredeyiz?

Yazar ve eğitimci olan Maraşlı konuşmasına okumanın insanlığın gelişmesindeki en önemli unsur olduğunu söyleyerek başladı, “dünya tarihini yazanların sayıları çok az da olsa, okuyanlar, okudukları üzerine düşünenler, düşünerek üretenler ve ürettiklerini hayata geçirenler oluşturmuştur” diyerek devam etti. 2003 yılında Batıda günlük ihtiyaç sıralamasında okumak 18. sıradayken, bizde 235. sırada olduğunu öğrendik. Herhalde aradan geçen yıllar süresince ilerleme kaydetmişizdir diye umut ediyoruz.Ahmet Maraşlı

Çocuğuna “oku” demeden de önce ebeveynlerin kendisi okumalı

Yazar ayrıca Okumayı Sevdirme Yolları isimli kitabını 2005 yılında hazırladığını ve çocuklarına oku diyen ebeveynlerin, öncelikle halleriyle onlara örnek olmaları gerektiğini aktardı. Hiç kitap okumayan yetişkinlerin bile azdan çoğa prensibiyle, günde bir sayfayla başlayıp sonrasında kitabı ellerinden düşüremediklerini göreceklerini söyledi. “Çocuklarının kitap okumasını istiyorlarsa şayet, bunu önce kendileri yapmalıdırlar” dedi.

Buraya kadar belki de çoğunluğumuzun bildiği ve uyguladığımız için olumlu sonuçlarını da aldığımız son derece yerinde tespitlerini aktardı yazar. Ancak bir detay var ki, bazı okumuş, yazmış, elinden kitap düşürmeyen ailelerin çocuklarının da okumayı “henüz” sevmemiş olduklarına dair şikâyetler duyabiliyoruz. Kâh bir öğretmen yahut bir profesör çocuğu olabilir misal.

“Her çocuk okumayı sever, yeter ki sevgi ve ilgiyle yaklaşmasını bilelim” diyen Ahmet Maraşlı, konuya dair bir anısını da anlattı. Profesör bir arkadaşı, çocuğuna günde üç kitap okuduğunu ama okumayı sevdiremediğinden yakınmış. Maraşlı da üç kitabı arka arkaya okutunca elbette ki çocuğun okumayı Ahmet Maraşlısevmeyeceğini izah etmiş. En sevdiğiniz bir yiyecek bile olsa üst üste insanın midesinin almayacağından misal vererek devam etti yazar. Ayrıca her çocuğun severek okuyacağı farklı tür kitaplar vardır ve mutlaka içlerinden birisine ilgi duyarak okur. Bu noktada ben de, çocuğunu iyi tanımak ve hoşuna gidecek tarzı yakalamak çok mühim diye düşünüyorum.

Okuma eylemini cazip kılacak yöntemlerden de bahsetti yazar. Kendi çocuklarının ellerinden tutup önce parkları, tarihî mekânları gezdirip eğlendirdikten ve karınlarını doyurduktan sonra kitapçıya götürdüğünü ve istedikleri kitabı kendilerinin seçmelerine müsaade ederek imkânlarını çok zorladığı halde almaya çalıştığını anlattı. Elbette bugün evlerde okumanın önündeki en büyük engelin televizyon olduğu gerçeğini yineledi ve çocukların ebeveynlerinin elinde kumanda değil, kitap gördüğü zaman sonuç almanın kolaylaşacağına vurgu yaptı.

Kurt gibi kemirme, bal arısı gibi ol!

Yazar ayrıca hepimizin aşina olduğu kitap kurdu ifadesindense bal arısını daha uygun bulduğunu açıkladı: “Çünkü kitap kurdu yer, kemirir ve bitirir üretmez fakat bal arısı her çiçeğe konmaz, çiçeğin özünü alır ve ortaya muhteşem özellikteki bal çıkar.” Çok bilgili olmak değil, okumayı severek öğrenmeye çalışmak ve üretmektir önemli olan.

Son olarak hoşuna gittiğini söylediği bir sözle konuşmasını bitirdi Maraşlı. “Bana çocuğunun kahramanını söyle, sana çocuğunun ne olduğunu söyleyeyim.” Evet, sizin çocuğunuzun kahramanı kim? Kahraman arıyorsanız yazarın Dâhilerle Yarışalım kitabı sizin için iyi bir başlangıç olabilir.

 

F.Kebire Gündüz Karaaslan okuyalım diye yazdı

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2012, 02:44
YORUM EKLE

banner19

banner13