Popülist kültürden ilk merhaba!

Fayrap dergisi çevresinin başlattığı akım açılım çalışmalarına başlıyor. İlk toplantı Cumartesi günü Sultanahmet'te, TYB'de!

Popülist kültürden ilk merhaba!

“Popülist Kültür” halkın referansları ve bilgeliği üzerine kafa yorarak içinde bulunduğumuz kültürel ve siyasal durumu yeniden, popülizme göre okumayı öneren bir girişim. Hareket edebiyat, kültür, siyaset, her alanda popülist olanın hem pekişip belirginleşmesini hem de açılıp yaygınlaşmasını hedefliyor. Fayrap dergisi çevresinden, kahir ekseriyeti şair bir grup tarafından başlatılan girişim, Temmuz ayında yayına başlayan internet sitesi ile faaliyetlerine vira bismillah dedi: populistkultur.blogspot.com. Hareket konuşma, toplantı, konferans, panel, süreli-süresiz yayın, bildiri, sergi, film gösterimi gibi etkinlikler gerçekleştirme hazırlığında.

Popülist Kültür
(+)

Devamı gelecek!

Bir dizi olarak planlanan konuşmaların ilki bir tanıtım ve tanışma toplantısı mahiyetinde. Popülizm nedir, popülist kimdir? Popülizm ve popülist kelimelerinin kavram olarak olumsuzlayıcı bir şekilde kullanılması kimin zararına oldu ve olmakta? Popülizmin düşmanı kimdir? Seçkincilerin halka bakışı nasıldır? Niçin liberal, sosyalist, Servet-i Fünuncu, İkinci Yenici ya da bir başka şeyin değil de popülist olanın öne çıkarılmasında ısrar etmeli? Popülizm bir ideoloji midir? "Popülizm: Halkın Siyaseti Siyasetin Halkı" üst başlığını taşıyan konuşmada Popülist Kültür’ün neden nerede ayrıldığı bu soruların peşinden gidilerek belirginleştirilmeye çalışılacak.

Toplantıda Melek Arslanbenzer, Yunus Bilge Özdemir, Esma Güneş, Fazıl Baş, Orkun Elmacıgil, Ali Akyurt ve Ömer Faruk Yasin birer konuşma yaparak Popülist Kültür’ün hedeflerini ortaya koyacak. Konuşmaları soru-cevap ve tartışma faslı takip edecek. Toplantı tarihi 18 Eylül 2010 Cumartesi günü saat 18.00. Mekan Sultanahmet; Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi / Kızlarağası Medresesi. Tanımak, tanışmak, tartmak ve tartışmak için buyurun sofraya!

Popülist Kültür Hareketi Tanıtım Toplantısı

“Popülizm: Halkın Siyaseti Siyasetin Halkı”

Katılımcılar: Melek Arslanbenzer, Yunus Bilge Özdemir, Fazıl Baş, Esma Güneş, Orkun Elmacıgil, Ali Akyurt, Ömer Faruk Yasin

Tarih: 18 Eylül 2010 Cumartesi, saat 18.00

Yer: Sultanahmet Türkiye Yazarlar Birliği Lokali (Kızlarağası Medresesi)

 

Ali Akyurt çağırdı

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2010, 20:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
Duygu
Duygu - 9 yıl Önce

Bir müslüman olarak 'popülizm'in bana nasıl gibi bir gerekçeyle, daha doğrusu 'ne' olarak sunulacağının merakını gidermek amacıyla bu etkinliğe katılacağım inşallah.

deniz
deniz - 9 yıl Önce

inşallah bende orda olucam efemm.

tuğba
tuğba - 9 yıl Önce

keşke demek istemezdim ama keşke. .=(( 27sinde gelcem ne yazıkki

hakan arslanbenzer
hakan arslanbenzer - 9 yıl Önce

bir yanlış anlama var sanırım. popülizmi "sunacaklarını" sanmıyorum arkadaşlarımın. ister takdim ister ikram anlamında olsun, kendilerine popülizm sunulmasını bekleyen avcunu yalar. bu sadece bir bilgilendirme toplantısı. biz napıyoruz, bize katılmak isteyen napabilir? konu sadece bu. "müslüman olarak" camie gidebilirsiniz mesela. tasavvuf musikisi korosu konseri varsa ona da gidebilirsiniz. tevhid giyim defilesi varsa ona da.

Serdar Arslan
Serdar Arslan - 9 yıl Önce

Popülist Edebiyat Dergisi başlığı ile çıkan fakat avea ve telekomdan reklam alan bir derginin asla halkçı olamayacağını ve inandırcılıktan uzak olduğunu düşünüyorum.Derdin popülizm değil popülerlik olduğu kanısındayım ve yanılmayı çok istiyorum.

hakan arslanbenzer
hakan arslanbenzer - 9 yıl Önce

dergi reklam almaz diyen abone olur. yoksa inandırıcı olmaz. ya da matbaa ve kargo parasını cebinden çıkarıp öderse kendisine bir de teşekkür ederiz. serdar arslan diye bir abonemiz yok. 15 senedir çıkardığımız hiçbir dergiye zerre katkısı olmuş biri değil. en son bastığımız fayrap sayısının faturası 1500 lira kadar. serdar arslan, fayrap'ın banka hesabına 1500 lirayı yatırsın hele, ondan sonrası kolay.

Serdar Arslan
Serdar Arslan - 9 yıl Önce

Derginize abone değilim evet.Nedeni ise adresimin sezon sezon değişiyor olması ve adresimin merkezden uzaklığından dolayı dergilerin elime zamanında ve bazen de hiç geçmemesi.Bu durumları düşünmeden aboneliği dayatmak da popülizme aykırıdır.Herkes Ankara'da oturamıyor maalesef.Abone olmamak dergi almadığım anlamına da gelmez üstelik.Almazsam eleştiri hakkını da bulundurmazdım kendimde....Popülizm ciddi bir eğilimdir.Ve bazı siyasetçilerin yıllardır yaptığı gibi yapılmaz....

hakan arslanbenzer
hakan arslanbenzer - 9 yıl Önce

bu işi uzun süredir yapıyorum. iki tür insan tanıdım. birincisi dergiyi okur ve eleştirisi varsa samimi bir şekilde paylaşır. ikincisi dergiyi okumaz ve saldırmak için her fırsatı değerlendirir. okuyucu, hiç tanışmasak da arkadaştır ve bu işin sağlamlığını biz esasında ona borçluyuzdur. okumayan, sadece kendini gösterme telaşındadır. ayrıcalık ister. narsisttir. ukaladır. okuyucu çok konuşmaz ama oturaklıdır. okumayan çok konuşur ama sinek vızıltısından farkı yoktur. susar susmaz unutulur.


banner19