Pisi Pisi Özdenören'in filmi mi?

Usta öykücümüzün böyle bir öyküsü var mı?! Nerden çıktı bu film?

Pisi Pisi Özdenören'in filmi mi?

İnternet, bilgiye erişim kolaylığı ile bir anda bütün kütüphaneleri kullanım dışı bıraktı neredeyse. Birçok alan, birçok bilgi bir tık ile önümüze gelmeye başladı. Bilginin, böylesi hızlı bir ağ ile okura sunulması elbette ki faydalıdır; ancak bir de ‘bilginin denetimin olmaması’ sorunu var!

Özellikle bir sitede yer alan haber ya da yazının diğer siteler tarafından olduğu gibi kopyalanıp paylaşıma açılması “yanlış bilginin” intişar etmesine sebep oluyor.

Bunları biliyoruz…15330

Uzun zamandır devam eden bir bilgi yanlışına dikkat çekmek istiyoruz: Türk öykücülüğünün usta ismi Rasim Özdenören’in iki öyküsü, Çözülme ve Çok Sesli Bir Ölüm, merhum Yücel Çakmaklı tarafından televizyon filmi olarak çekilmişti. Bu öykülü filmler katıldıkları Prag TV Filmleri Festivali’nde ödül de almıştı. Bildiğimiz kadarıyla ve Rasim Özdenören’den aldığımız bilgiye göre başka öyküsü de film olarak çekilmemişti.

…da bu nereden çıktı?!

Türk filmleri veritabanı olarak çalışan, zengin içerikli bir internet sitesi, ‘Pisi Pisi’ adlı bir film için “Eser: Rasim Özdenören” diye yazmış. Tabii bu bilgi, diğer film siteleri tarafından da kopyalanarak paylaşılmış.

15331Yönetmenliğini Zeki Ökten’in yaptığı, Kadir İnanır ve Müjde Ar’ın başrollerini paylaştığı bu filmin jeneriğinde böyle bir bilgi mevcut olmadığı halde, söz konusu sitede “Eser: Rasim Özdenören” ifadesi yer alıyor.

Hatalar düzeltilir ama mantık nasıl düzeltilecek?

Anlaşılan o ki; açık bilgi kaynağının azizliğinden başka bir şey değil bu durum! Siteye e-posta gönderip durumu düzeltmelerini istedik. Bu yanlış düzeltilir belki ama bu ‘kopyala-yapıştır’cı mantık nasıl düzeltilir, bilemiyoruz.

Tam da bu noktada Dunyabizim.com sitemizin kopyala-yapıştır mantığına prim vermeden, özgün, emek mahsulü yolculuğunu daha bir takdirle karşılamak gerektiğini söylemeliyiz.

Rasim Özdenören’in ‘Pisi Pisi’ adlı film ile dolaylı ya da dolaysız bir bağlantısının olmadığını da buradan bir daha duyurmuş olalım.

 

Yılmaz Yılmaz duyurdu

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2010, 18:45
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26