banner17

Pendik'te Kemal Tahir anılıyor!

Doğumunun 100. yıldönümünde Kemal Tahir adına düzenlenen anma toplantılarına bir yenisi de Pendik'te ekleniyor..

Pendik'te Kemal Tahir anılıyor!

Bir Şahsiyet Kalesi: Kemal TahirKemal Tahir’in adını bir kütüphanede yaşatan Pendik Belediyesi 15 Nisan Perşembe günü “Bir Şahsiyet Kalesi: Kemal Tahir” adlı bir anma programı düzenliyor.

Pendik Belediyesi Kemal Tahir Kütüphanesi’nde gerçekleştirilecek etkinlik saat 18:00de başlayacak. Açılış konuşmasını Kemal Tahir Vakfı Başkanı Cengiz Yazoğlu’nun yapacağı etkinlikte düzenlenecek panele Prof. Dr. Kurtuluş Kayalı (Kemal Tahir: Tarihçi, Sosyolog, Romancı), Yard. Doç. Dr. Sezai Coşkun (Gerçekçi Bir Aydın Olarak Kemal Tahir) ve yazar Sadık Yalsızuçanlar (Hem “Kemal” Hem “Tahir” Bir Adam) konuşmacı olarak katılıyor.

Kemal Tahir’in özel eşyaları da sergide…

Etkinlik boyunca Kemal Tahir’in özel eşyalarından ve kendi el yazısı ile tuttuğu notlarından oluşan bir sergi de açılacak. Sergi bünyesinde Kemal Tahir’in cezaevinde kullandığı bavulu, daktilosu, kendi adının baş harflerini taşıyan tabakası, yazı takımı, kıyafetleri vb. özel eşyaları ile kendi albümünden seçilen fotoğrafları sergilenecek.

Kemal TahirPendik Belediyesi ve Kemal Tahir Vakfı işbirliği ile Kemal Tahir’in adını taşıyan kütüphane mini bir müzeye dönüştürülmeye çalışılıyor. Bu çalışma çerçevesinde kütüphaneye gelenler Kemal Tahir’e ait bazı eşyaları ve kardeşi Ratıp Nuri tarafından çekilen 12 dakikalık bir görüntü kaydını görme imkânına kavuşacaklar.

Meraklısına not; Pendik Belediyesi yetkilileri, programda sunulan tebliğlere bir hafta içerisinde www.pendik.bel.tr adresinden ulaşılabileceğini, ayrıca tebliğlerin bir ay içerisinde de kitap olarak yayınlanacağını belirttiler.

 

Abdürrahim Ayar duyurdu

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2010, 18:48
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20