Pazar günü kütüphaneye gitmek istiyorum!

Kitaba ulaşmanın yolu açılsın isterken Pazar günleri kütüphanelerin kapanmasına şahit oluyoruz.

Pazar günü kütüphaneye gitmek istiyorum!

 

Devlet kütüphanelerinin kapalı olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Halkımızın, işinden kendine arta kalan tek zamanı olan Pazar gününde, kütüphaneleri kapatmak çok yanlış ve zararlı bir tutumdur.

Kültür davası güttüğünü düşünen bir hükümet ve ona bağlı olan bakanlık, böyle bir uygulamaya izin vermemelidir. Vermemelidir diyoruz ama, bugüne kadar bu uygulamanın olduğu da, birileri ses çıkarmazsa uygulamanın böyle gideceği de ortadadır.

Pazar günü kapalı olmamalı!

Kütüphanelere, diğer devlet kurumları gibi bakamazsınız. Kültür davası, başka bir davadır. Meseleye, sosyal boyuttan bakacak olursak da, dediğimiz gibi, halkımızın büyük çoğunluğunun tek tatil günü pazardır. Kimse, bir üniversitesi öğrencisi, araştırma görevlisi, yahut bir konuyu araştırması için öğretmeni tarafından kütüphaneye yollanan öğrenciler hariç, hafta içi kütüphaneye çalışmaya gitmez.

KütüphaneAkla, “peki Pazar günleri açılsa kütüphaneler, dolup taşacağını mı zannediyorsun?” tarzında bir soru gelebilir. Gelsin. Yeter ki, bu uygulama ortadan kaldırılsın. Yani sadece bir ahlak olarak, mantık sorunu olarak bile büyük bir hadiseyle karşı karşıyayız. “zaten okunmuyor” denince, şunu diyorsun: “Hafta sonu açsak ne olur, açmasak ne olur!”

Bu meseleye de tersten bakmayalım

Bu yanlış bir yorum olacaktır. Çünkü, bizim meselemiz yargı değildir. Bunu anlamıyoruz, ortada, iyiden daha iyi var, ama o suya gitmiyoruz. “Bir deneyelim” yürekliliğini gösteremiyoruz.

Rasyonel kafa ile düşünmeye koşullandık. Faydası var mı, yok mu? Var ise, olmalıdır demek erdem değil, karşı çıkmak erdem oluyor. Bunu biraz da, bu meseleyi gündeme getirdiğimde etrafımdan aldığım tepkiye binaen söylüyorum.

Kültür Bakanlığı bu uygulamaya tez zamanda son vermelidir.

Halk Kütüphaneleri ve Bakanlık yayınları ile ilgili  ilgili soru ve sorunlarınız için kygm@kultur.gov.tr  adresini kullanabilirsiniz.

Ben şimdiden bir şikayette bulundum.

Taha Süren şikayet etti

Yayın Tarihi: 11 Ocak 2012 Çarşamba 23:43 Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2012, 01:48
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
dilara
dilara - 7 yıl Önce

Icsi bayramiymiss .banane banane ? Ben lys ogrencisiyim anam babam yok evim yok.ablamda kaliyorum orda da ders calismama imkan yok tek oda ve ses cok.bi kutuphanem vardi huzur kaynagim.oda tatilmis.zaten cumartesi pazar da tatil yeter ya:(( bu nasil birsey boyle.? Buna bir care bulunsun.kutuphaneler resmi daire degilll ki .acik kalsin cumartesi pazar.madem calisana izin vercen.cumartesi pazar icin de ogrencilr acsin orayi .care mi yook ?

hanife duran
hanife duran - 10 yıl Önce

bu önemli bir konu herkes şikayet etmeli bence de.dünyada kütüphaneler 7/24 hizmet verirken, bazıları sabaha kadar açıkken bizim halimize bakın. ama bunun bir iki istisnası da var. süleymaniye ve islam araştırmaları merkezi(isam) kütüphaneleri pazar dahil haftanın her günü sabah 09:00dan gece 23:00e kadar hizmet vermektedir.bilginize...

Barbaros
Barbaros - 10 yıl Önce

HEr gün 23:00'a kadar çift vardiya açık olmalı.en erken 22:00.Sabah 09:00 akşam 22:00.Kütüphaneler 04:00da kapanıyor.Yazı çok isabetli olmuş.Mesai saatleri dışında kapalı kütüphane hiç açılmamış kütüphanedir.Yazı için teşekkür ederim.

kemal
kemal - 10 yıl Önce

çok önemli bir konu aslında. Kütüphanelerin dolup taşacağı abartı olsa da dolacağından şüphem yok pazar günü açık olan kütüphanenin.Kütüphaneye girdiğimizde bize en önemli rehberlik eden eskiden "mecmua" şimdi "dergi" dediğimiz yok bizim çoğu kütüphanemizde. Beyoğlu turabi baba kütüphanesi bu açıdan iyi ve daha da zenginleştirilirse iyi olur kanaatindeyim. Peki kim okuyacak ki ?bundan sonra öğretmenlerin iyi rehberlik etmesi gerekiyor talebelerine.kitap seçiciliğimizde de önemli bir rehberlik

kemal
kemal - 10 yıl Önce

dergilerimizin kütüphanelerimizde daha fazla yer edinmesini (hatta gazeteden bile çok) çok istiyoruz.Dergi denildiğinde bizden fazla ve dolu söyleyecekleri olan güzel insanları da selamlıyorum.

Mehmet Cemil
Mehmet Cemil - 10 yıl Önce

Taha Bey siz kitaba biz de size ulaşamıyoruz bizden evle ilgili bilgi aldınız sonra ne aradınız ne de sordunuz...Biz Pazar günleri açığız ama :)))

madur
madur - 5 yıl Önce

bn lys ye hazirlaniyorum evde dogru durust bi calismaortamim yok.Pazar gunu de kapatirsaniz nasil calisayim zaten hafta ici gelemiyorum okuldan dolayi ayni zamanda eve de uzak bi dekutuphanelerin calisma sureleri uzatilmali

ayşe yıldız
ayşe yıldız - 4 yıl Önce

çalışabileceğim tek günde kütüphaneler kapalı kesinlikle pazarları açık olmalı

banner26