Para cihat için harcanırsa değerli

Prof. Dr. Mehmet Bayrakdar, İnkılab Kitabevi’nde Müslümanların bilime katkılarını anlattı…

Para cihat için harcanırsa değerli

 

Geçtiğimiz günlerde Fatih’teki İnkılap Kitabevi’nde Prof. Dr. Mehmet Bayrakdar’ın, İslam Bilim Adamları adlı kitabı ile ilgili bir söyleşisi vardı. Hocayı ilk defa burada görmüş oldum. Daha önce İslam felsefesi hocam Nuri Adıgüzel Bey’den onun ismini çok işitmiştim. Hocamın söylediğine göre Türkiye’de bu alandaki önemli isimlerden birisiymiş. Yine hocamdan onun mütevazı, şakacı ve rahat birisi olduğunu duymuştum. Fakültedeki hocalardan öğrencilere, memurlardan hizmetlilere kadar herkesle iyi geçinirmiş.Mehmet Bayraktar

Hakikaten de Nuri Hocamın da dediği gibi Mehmet Bayrakdar Hoca yanına gitmeye çekineceğimiz kasıntılı bir insana benzemiyordu. Güler yüzlü, halim selim bir adamdı. “Selamun aleyküm” diyerek Allah’ın selamıyla söze başladı. Dinleyici profilini de hesaba katarak Müslüman bilim adamları konusunda bir konuşma yaptı. Söyleşinin sonuna doğru, ılımlı İslam projesini ve dinler arası diyalogu eleştiren bazı sözler sarf etti.

Tarih bilinci olmayanın varlık bilinci olmaz

Prof. Dr. Mehmet Bayrakdar Hoca ilk olarak batı taklitçiliğinin yanlışlığına vurgu yaparak sözlerine başladı. Tarihten yeniden ilham almamızın mümkün olduğunu söyleyen Mehmet Bayrakdar Hoca, Müslümanların bilim alanında yaptığı çalışmaların ufuk açıcı olduğunu söyledi. Bu konuda; “Her gün Avrupa’da Aristo ile ilgili bir tane yeni kitap çıkıyor. Neden yapıyorlar bunu? Tarih bilinci vermek için. Tarih bilinci olmayanın varlık bilinci olmaz” diyerek tarih bilincinin toplumları güçlendiren yönüne işaret etti.

Kim ileri kim geri tartışması

“Neden Müslümanlar geri kaldı” gibi tartışmalar yapıldığını ancak bu konuda geriliğin ve ileriliğin kıstasının iyi belirlenmesi gerektiğini söyleyen Mehmet Bayrakdar hoca sözlerine şöyle devam etti: “Geriliği ve ileriliği de doğru ortaya koymak lazım. Bugün Versay Sarayı’nı görenler; ‘Adamlar ne de güzel yapmış, bir de bizimkilere bakın’ diyebilirler ama bunun gerilik ve ilerilikle bir ilgisi yok. Meseleye medeniyet boyutundan bakacak olursak bir adamın çok büyük bir bina yapması onun çok ileri olduğunu göstermez. Çünkü medeniyetin kültür bazındaki temellerini manevi dinamikler oluşturur. O sarayların büyüklüğüne bakılmaz, o sarayları yaptırırken bunu neyle yaptırdıklarına bakılır. 14. Lui’nin hanımı ne diyordu? ‘Ekmek bulamazsa pasta yesinler…’ O binaları fakiri fukarayı sömürerek yaptılar. İşte bu bizim için ölçüdür.”

Mehmet BayraktarPara cihat için harcanırsa değerli

Batının ve Müslümanların para ile olan ilişkisine değinen Mehmet Bayrakdar Hoca bu konuda şunları söyledi: “Batı para kazanıyor ama bunu materyalist bir zihniyetle yapıyor. Bu parayı başka insanları vurmak için ve dünyanın efendisi olmak için kullanıyor. Ama Müslüman parayı kazandığı zaman Allah rızası için kazanacak… Yani amaç odur. Onlara göre para ‘para’ olduğu için değerli. Bize göre ise para Allah rızası için, cihat için harcandığı zaman değerli. Cihadın çok çeşitli anlamları var. İlla savaş değil. O da var ama bilimsel ve teknolojik bir savaşın da var olduğunu unutmamak gerekir.“

Bilim adamı sadece keşif yapar

Bilim konusunda Müslümanların çok önemli çalışmaları olduğunu söyleyen Mehmet Bayrakdar Hoca tarihimizde bu konuda yapılan hataların da olduğunu söyledi. Buna örnek olarak Padişahın İstanbul rasathanesini Takuyiddin’e yaptırdığını ancak âlimlerin bunu yıktırdığını ifade eden Mehmet Bayraktar Hoca; “16. yy’da yapılan o rasathane o gün Avrupa’da yok… Osmanlıya rasathane ancak yıkılış döneminde geri geliyor” diyerek bu konudaki teessüfünü dile getirdi. Bu konuda bir de; “Bilimi insanlar yapmıyor, bilimi Cenab-ı Allah va’zetmiş, insanlar onu keşfediyor“ diyerek bilim adamının sadece bir keşif yaptığına vurgu yaptı.Mehmet Bayraktar

İslam’ın bir medeniyet boyutu var

İslam’ın bir medeniyet boyutunun olduğunu söyleyen Mehmet Bayrakdar Hoca kendisinin bu boyut ile tanışmasını şöyle anlattı: “Beyşehir’in bir köyünde yetiştim. İlahiyata gelinceye kadar İslam hakkında namaz, abdest, oruç dışında pek fazla bir şey bilmiyordum. İlahiyata gidince İslam’ın bir düşünce boyutunun olduğunu, bir kültürünün olduğunu, bir medeniyetinin olduğunu öğrendim. Farabi’yi İbni Sina’yı, Eşari’yi, Maturidi’yi orada duydum. Fakat bilim açısından İslam’ın rolünü doktora için Fransa’ya gidince öğrendim. Mesela orada Hollandalı bir oryantalistin yazdığı üç cilt İslam Matematik Tarihi diye Fransızca bir kitapla karşılaştım. Sırf İslam matematikçilerini anlatıyordu.”

Kan dolaşımı, Pascal üçgeni, özgül ağırlık

Batının bizdeki bilim adamlarından çok şeyler aldığını ancak bununla kuru kuruya övünmememiz gerektiğini söyleyen Mehmet Bayrakdar Hoca bu konuda şunları söyledi: “Bugün insaflı Batılılar ulaştıkları bilim ve teknolojinin köklerinde Müslüman bilim adamlarının çalışmaları olduğunu itiraf ediyorlar. Müslümanların ürettiği kuramlar veya buluşlar bugün hâlâ Batıda önemli yer tutuyor. Örnek verecek olursak ‘kan dolaşımı’nı 13. yüzyılda İbni Nefis keşfetmiştir. Michael Servetus diye İspanyol asıllı bir papaz tarafından Batıya geçiyor. İslam dünyasındaki kitapları toplayıp götürüyor. 1540’lı yıllarda İbni Nefis’in eserini Latinceye çeviriyor. Kilise bu adamı ve kitaplarını yaktırıyor. 1770’lere kadar kan dolaşımı fikri daha gündeme gelmiyor. Daha sonra William Harvey tarafından tekrar gündeme getiriliyor.

Başka bir örnek: Pascal Üçgeni var matematikte… Kerecî dediğimiz bir Müslüman bilim adamı bunun aynısını Pascal’dan önce yapmış. Pascal alıyor bunu kendi yapmış gibi sunuyor. Hatta bunu Descartes’e sunuyorlar ve onu on sekiz yaşında mükemmel bir çocuk olarak lanse ediyorlar. Descartes diyor ki: ‘O bunu bir yerlerden almıştır.’ Hakikaten de Descartes’in dediği doğru çıkıyor. Pascal zengin babasının kütüphanesindeki Müslüman bilim adamlarına ait kitaplardan alıyor bunu. Başka bir örnek: Kimyadaki ‘özgül ağırlık’ dediğimiz şeyi ilk defa hesaplayan Biruni’nidir. Bugünkü kimyacıların yaptığı hesaplarla Biruni’nin hesapları birebir örtüşüyor.”

 

Aydın Başar haber verdi

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2013, 16:28
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13