ÖSYM'nin Müslüman yazar açılımı sürüyor!

ÖSYM’nin bu sene düzenlediği LYS ve KPSS sınavlarındaki birkaç soruda Müslüman şair ve yazarlarımıza yer vermesi umut verici bir gelişme olarak görülebilir..

ÖSYM'nin Müslüman yazar açılımı sürüyor!

 

ÖSYM’nin uzun yıllar boyunca yaptığı sınavlarda Müslüman yazar-şairlere yönelik boykotunun geçen yıl LYS Edebiyat testinde yapılan “açılım” ile sona erdiğine heyecanla şahit olmuştuk. İsmet Özel, Rasim Özdenören, Sezai Karakoç, Necip Fazıl Kısakürek gibi Müslüman şair ve müteffekirler soru çeldiricisi düzeyinde de olsa yer bulabilmişti geçen yılki LYS sınav kitapçıklarında.

Allah’a hamd olsun ki bu gelişme bir yıl ve tek sınavla sınırlı kalmadı ve bu yılki sınavlarda bizzat soru olarak yer aldı Müslüman yazarlarımızı ve şairlerimiz. 23 Haziran’da yapılan Lisans Yerleştirme Sınavı’nın Edebiyat testinde Rasim Özdenören doğrudan soru olarak soruldu. Soruda Rasim Özdenören’den “1960’lı yıllardan sonra İslami söylem, taklit düzeyindeki Batılılaşma ile geleneksel hayatın ve bu hayata özgü değerler manzumesinin karşı karşıya getirilmesi” şeklinde bahsedilmiş.

Milyonlarca insanın satır satır okuduğu, sınavdan sonra üzerine uzun uzun analizlerin yapılmasına, ertesi yıl çıkan sorulara göre konu anlatımlarının düzenlenmesine ve deneme sınavlarında daha fazla yer almasına sebep olan böyle bir sınavda Müslüman bir yazarımızın doğrudan sorulması hâlâ aramızda bulunan Rasim Özdenören’e bir saygı duruşu olmasının yanında yeni yetişen neslimizin onu tanıması açısından fevkalade önemli. Bakarsınız bir paragrafta tanıtımı yapılan yazarımız bir gencin ilgisini çeker ve Rasim Özdenören’le tanışır da henüz girdiği üniversite kapısında ve sonraki yaşamında kendisine bir pusula olur.

Ayrıca aynı sınavda Cemil Meriç, “aydın ve halkı birbirinden ayıran duvarları yıkmak amacıyla yazdığı denemelerinin yer aldığı” Bu Ülke adlı eseriyle yer alırken Selim İleri de “roman ve öykülerinde ayrıntılara inerek bazen öğretici yanı ağır basan bir üslup sergileyen bir düşünce adamı” şeklinde takdim edilmiş öğrencilere. Mustafa Kutlu da cevap şıklarında karşımıza çıkan bir diğer büyüğümüz.

Bir diğer sevindirici gelişme geçen gün yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın öğretmenler için yapılan alan bilgisi sınavında (ÖABT) oldu. Türk Dili ve Edebiyatı testinde yer alan bir soruda yine Rasim Özdenören Gül Yetiştiren Adam romanı ile edebiyat öğretmeni adaylara soruldu. Doğrusu bu sınavda da bir Müslüman yazarımızın sorulması oldukça mutlu etti bizi ve geçen yıl dile getirdiğimiz umutlarımızın tazelenmesine, hayallerimizin bize o kadar da uzak olmadığını göstermesine vesile oldu.

Garip bir refleks

Diğer yandan Türkçe öğretmenleri için yapılan testte ÖSYM’nin hâlâ Garipçiler gibi modası ilk ortaya çıktığı zamanlarda bile kısa sürede geçmiş edebi akımlarda ısrar etmesini eski reflekslerinin bir tezahürü olarak veya “dengeler adına” konulması şeklinde algılıyorum. Yeni İslamcılar diye adlandırılan Sezai Karakoç, Cahit Zarifoğlu, Nuri Pakdil ve Erdem Bayazıt’la ilgili doğru dürüst soru sorulmamışken, öğretmen adaylarına hâlâ (hakkını teslim etmekle birlikte) bilmem kaçıncı kez Ömer Seyfettin’in sorulmasını anlamsız ve gereksiz buluyorum. Güzel insanlarının değerinin hep vefatlarından sonra anlaşılmasına alışkın olduğumuz bu ülkede artık Sadık Yalsızuçanlar’ı, Ömer Faruk Dönmez’i, Gökhan Özcan’ı hâlâ aramızdalarken sınavlarda sormak lüks  olmayacak sanırım ÖSYM için.

 

Emrullah Çakır, sınav salonlarından bildirdi

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2013, 10:20
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
panhu
panhu - 6 yıl Önce

Bu yıl ki açılımda(!) ise Orhan Pamuk2un ödül töreninde yaptığı konuşma metni ve 85. Oscar ödüllerinde "en iyi yabancı film" dalında oscar alan Amour- Aşk filinin yönetmeni Michael Haneke vardı. Hülasa durumu "müslüman yazar açılımı" diye değerlendirmek yanlış .

malcolm
malcolm - 6 yıl Önce

panhu o isimler eskiden de soruluyordu ama müslüman yazarlara yer verilmiyordu. gecen sene össde ismet özel soruldu. bu sene senin de örnek verdiğin kpss'de sezai karakoç'un mona rosasından bir dörtlük vardı. orhan pamuk ve hanekenin sorulması sorun değil ki. sorun olan eskiden müslümanlara yer verilmemesiydi.

Emrullah
Emrullah - 6 yıl Önce

O sorunun habere mevzu durumla ne ilgisi var ki? Bahsettiğiniz soru KPSS'nin sabah oturumunun "Güncel" diye adlandırılan kısmında soruldu. "Amour"un sorulması hatta diğer bir güncel soruyu söyleyeyim eski Papa 16. Benedikt'in sorulması bu açılımın olmadığını göstermez. Açılım demek tüm soruların müslüman kişilerden olması demek değildir. On yıllar boyunca yapılan sınavlarda tek müslümanın sorulmaması üzerine sorulmaya başlamasıdır açılımdan kasıt. Elbette farklı "tür"den sorular da sorulacaktır.

tespih
tespih - 6 yıl Önce

herkes bunu okuyar diye reklamları yapılan parlak kapaklı romanları okuyan lise öğrencileri için bayağı zor bir soru olmuş

banner19

banner13