Osmanlı'da harem konusunu uzmanı anlattı

Hatice Cengiz Hanım, Yedi Hilal Derneği’nin düzenlediği yaz kampında ‘Yanlış Bilinen Osmanlı’ başlıklı bir seminer verdi. Özge Sena Bigeç etkinlikten notlarını aktarıyor.

Osmanlı'da harem konusunu uzmanı anlattı

Sanat tarihi ve İstanbul mimarisi üzerine geziler düzenleyen Hatice Cengiz Hanım, Yedi Hilal Derneği’nin düzenlediği yaz kampında ‘Yanlış Bilinen Osmanlı’ başlıklı bir seminer verdi. Eşi Ayasofya Müzesi’nin müdürü olan Hatice Hanım, Osmanlı’da harem konusunu genç hanımlara anlattı.

Filmlerde insanlara Osmanlı olarak izletilen şeylerin doğru olmadığını, Osmanlı’nın çok hassas yaşadığını belirten Hatice Hanım, ‘‘Ecdad bu kadar hassas olmasına rağmen ne kadar kötü anlatılıyor!’’ diye serzenişte bulunarak seminerine başladı. Seminer boyunca neslin içinde bulunduğu tahribatı ve mazi ilminden yoksunluğunu dile getirdi.

Erkekler Harem’i göremezdi

Harem’in hususi bir yer olduğunu ve Harem’e “İffet-i Şahane-i Âmire” denildiğini söyleyen Hatice Hanım, kadınların başının padişahın annesi valide sultan olduğunu ve Harem’in her türlü güvenliğini sağladığını belirtti. Erkeklerin Harem’de kadınları görme imkanının olmadığını söyleyen Cengiz, görevli erkeklerin dahi cümle kapısına kadar geldiklerini, öteye geçmelerine müsaade edilmediğini söyledi.

Osmanlı’yı insanlara ilimden ve tarihten yoksun senaristler anlatıyorsa, biz Osmanlı’nın gerçek bilgilerine hangi kaynaklardan erişebiliriz? Hatice Cengiz Hanım bu sorumuzu Osmanlı hanım yazarlarından örnekler sunarak yanıtladı. Leyla Saz, Leyla Açba ve Safiye Ünüvar’ın ‘Hatıralar’ isimli kitapları o döneme dair bize ışık tutacak olan kitaplardan bazıları.

Osmanlı’ya dair resimlerin çoğu iftira çizimler

Harem’de İslam hukukuna aykırı hiçbir işin görülmediğini söyleyen Hatice Hanım, internette bulunan ve Harem’e aitmiş gibi gösterilen resimlerin aslının olmadığını izah etti. Hatta öyle ki; Sultan Mehmed Reşâd, Harem muallimesi Sâfiye Ünüvar’a talimât verir: “Namaz kılmayanlara, oruç tutmayanlara, verdiğim tuz ve ekmeği haram ediyorum. Bu irâdem hoca hanım tarafından saray kadınlarına söylensin.” Muallime Safiye Hanım, sınıfın kapısına şu levhayı yazdırır: “Namaz kılmayan, oruç tutmayan dershaneden içeri giremez.”

Saraylı kadının, gittiği her yerde örnek olduğunu söyleyen Hatice Hanım, okunacak sağlıklı kaynaklar arasında, Ayşe Osmanoğlu’nun Babam Sultan Abdülhamid ve Şadiye Osmanoğlu’nun II. Abdülhamid Devrinde Harem isimli kitaplarını da ilave etti.

 

Özge Sena Bigeç, tarihin aslını dinledi

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2015, 13:28
banner12
YORUM EKLE

banner19