Osmanlı saray tabloları bugüne neler söyler?

Dolmabahçe Sarayı'nda Sultan Abdülmecid tarafından veliahd şehzadelerin ikameti için yaptırılan veliahd dairesi günümüzde Milli Saraylar Resim Müzesi olarak kullanılıyor.

Osmanlı saray tabloları bugüne neler söyler?

Tarihi, algılanabildiği kadar objektif algılamanın sanatla mümkün olabileceğini düşünenlerdenim. Bu sebepledir ki resim müzelerini ve tarihi müzeleri gezmenin her defasında insana ayrı bir zevk, ayrı bir bakış açısı verdiğini söyleyebilirim. Çünkü tarih dar sokaklardan geçmeden anlaşılamaz.

Dolmabahçe Sarayı'nda Sultan Abdülmecid tarafından veliahd şehzadelerin ikameti için yaptırılan veliahd dairesi günümüzde Milli Saraylar Resim Müzesi olarak kullanılıyor. Osmanlı saray tabloları sergisi de bu müzede gösteriliyor. Tanzimat’la birlikte artan batı sanatı hayranlığı ve kültürünün etkisiyle saray tarafından satın alınan tablolar veya dönemin Türk ressamlarının çizdiği tablolar sergide yer alıyor. Resimlerle birlikte çerçeveler de adeta insana işte imparatorluk bu dedirtiyor ve cumhuriyetin gelmesiyle cahillik devrinin sona erdiği hikayesini iddia edenleri bir kez daha yalanlanıyor.

Tablolar, o dönemin giyim tarzı hakkında da önemli bilgiler veriyor

Müzede benim en ilgimi çeken tablo Fatih Sultan Mehmet portresi oldu. Şehit ressam Hasan Rıza’nın çizdiği portre ile bizim google'a yazdığımızda karşımıza ilk çıkan uzun burunlu Fausto Zonaro’nun çalışmasından hayli farklıydı. Çünkü ilk portrede Fatih Sultan Mehmet, yüz hatları gayet orantılı bir padişah olarak görülüyor. İşte bu da bize tarihe farklı açılardan bakıp kendi yorumumuzu katarak nasıl anlamak istersek öyle anlayacağımız seçenekler sunuyor. Bir başka ilgimi çeken nokta ise oryantalist ressamların Doğu’nun Cazibesi başlığı altındaki tablolarının genelinin Mısır manzarasından oluşmasıydı. Örneğin Eugene Fromentin’in Nil kıyısı eseri ile birlikte ayrıca Osmanlı’nın ünlü yabancı saray ressamlarından İvan Konstantinoviç Ayvazovski’inn Mısır’a dair üç tablosu bulunuyor.

İstanbul’a ait çizilen Eminönü tabloları Eminönü’nün her zaman kalabalık olduğu gerçeğini gözler önüne seriyor.

Tablolardaki ana temayı oluşturan siyasi, tarihi konuların dışında obje olarak çizilen insanlar bize o dönemin giyim tarzı hakkında da önemli bilgiler veriyor. Örneğin saray ressamlarından Fausto Zonaro’nun resmettiği kayığa binen kadınlar tablosundaki kadınların tesettürlü hali ile yine aynı ressamın resmettiği Ertuğrul süvari alayının Galata köprüsünden geçerkenki tablosunda seyretmeye gelen kadınların tamamen Avrupai tarzdaki entarileri hayli dikkate değerdi.

Sanat ufak nüanslarla bize bir bakış açısı sunar. Çiçeği nasıl tutacağımız veya demetten hangisini alıp kurutmak için saklayacağımızı biz belirleriz. Bir mektup kağıdını dört yana katladığımızda elde ettiğimiz izlerden mi giderek dünyaya bakacağız yoksa kağıdı açıp yediden mi katlayacağız?

 

Rumeysa Terzioğlu yazdı

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2014, 16:25
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26