Ortadoğu'nun kalbi gibi bir fuar!

Bu fuar başka fuar: Futbol, İslam Konferansı, Bediüzzaman, çocuklar, domuz gribi, ekonomik kriz, Mescid-i Aksa ve daha niceleri..

Ortadoğu'nun kalbi gibi bir fuar!

11671Kahire Kitap Fuarı 42. defa düzenlendi
 

Dünyanın en büyük üçüncü Ortadoğu’nun ise en büyük kitap fuarı olarak anılan Kahire Kitap Fuarı (Cairo International Book Fair, CIBF) 8 Şubat itibariyle başladı. Sadece kitap fuarı olarak sınırlandırmayalım; Mısır’ın en büyük kültürel etkinliği desek çok doğru olur.

Futbol sen nelere kadirsin!

Cezayirli yayıncılar bu yılki fuarı boykot ettiklerini söyleyip fuara katılmadılar. Maalesef bunun ardında milli futbol karşılaşmalarında iki ülkenin sırayla birbirlerini yenmeleri yatıyor.  Geçtiğimiz yıl Kültür Bakanlığı’nın da iştirak ettiği fuarda bu yıl Türk Heyeti yer almadı. Bu meselenin arkasında da futbol mu var bilinmez.

11672Avrupa basını nabız tuttuğunu sanıyor

Yine on binlerce ziyaretçi çeken fuar Avrupalı basının da ilgi odağı oldu. Geçtiğimiz yılki fuarda Avrupalı gazeteciler kitap ve dergi kapaklarındaki resimlere bakarak “düşman” suretleri arıyor ve sadece o kitap ve dergilerin sayfalarını karıştırıyorlardı.

Bu yıl 42.si düzenlenen fuara ilgi oldukça fazla. Özellikle de Arap ülkelerinde gelen  ziyaretçiler dikkati çekiyor. 31 ülkenden 800 yayın evinin katıldığı fuara Türkiye'den ise  Sözler, Altın Başak ve Nil Yayınları katıldı.

11673Az kitaplı Saray

Fuar'da her yıl olduğu gibi bu yıl da Suudi Arabistan için büyük bir kitap sarayı kuruldu. Kültür faaliyetleri çerçevesinde Kudüs ve Mescid-i Aksa sergileri gezilebilir. Mısırlı yetkililer, Kudüs ile ilgili serginin geçtiğimiz 2009 yılında Kudüs'ün Arap aleminin kültür başkenti seçilmiş olması münasebetiyle düzenlendiği belirtti.

Fuarda kitapsız sergiler de mevcut

Mısır, Asvan Barajı'nın yapımının 50. yılı, Suveyş Kanalı'nın kazılmasının ise, 140. yılı münasebetleriyle de sergiler düzenleniyor.

Bu yıl fuarda düzenlenen seminer ve konferanslar temel olarak 3 konu başlığı altında toplandı. Bunlar: tüm dünyayı etkileyen ekonomik kriz, domuz gribi gibi salgın hastalıklar ve Arap edebiyatındaki gelişmeler. Özellikle de ekonomik krizin Ortadoğu ülkelerine olan etkisi üzerinde duruluyor seminerlerde.

Yıllardan beri Medinet el Nasr'daki fuar alanında düzenlenen Uluslar arası Kahire Kitap Fuarı önümüzdeki yıl başka bir yere taşınacak. Türkiye'den fuara katılan yayın evlerinin ikisi aynı kitap sarayında yer alırken diğeri başka bir kitap sarayında eserlerini okuyucunun beğenisine sunuyor. Altın Başak ve Nil Yayınevleri 4B, Sözler ise 2 nolu kitap sarayında yer alıyor.

11674Fuarda sahaf bölümü: Sur-ül Özbekiye

Fuarda eski kitap ve dergilerin satıldığı bölüm geçen yılki yerini korumuş. İkinci el dergi, kitap ve diğer yayınları burada bulmak mümkün.

Sur-ül Özbekiye olarak isimlendirilen bu bölüm adını, Kahire'de sahafların bulunduğu bölgeden alıyor.

Ortadoğu’da çok ciltli kitap merakı

Çok ciltli dini kitaplar en çok rağbet gören kitaplar arasında yer alıyor. Tefsir, hadis, fıkıh, kelam konulu kitaplar her yıl olduğu gibi bu yıl da yüzlerce insanın ilgi odağı. Özellikle de Endonezya ve Malezyalı öğrencilerin onlarca dini kitap aldıkları fuarda göze çarpan manzaralardan birisi. Saddam ve Obama ile ilgili kitaplar da kitap saraylarının çoğunda göze çarpıyor.

Müzik değil, nasihat dinliyoruz

Meşhur davetçiler ve din âlimlerinin kaset ve CD'leri için ise ayrı bir bölüm mevcut. Burada sesli yayınlara meraklı olanların sayıca hiç de azınsanmayacak olduğu gözlemlenebilir. Çocuk kitapları, oyuncaklar ve oyun CD'lerinin satıldığı bölümlerde miniklerin yoğunluğu ayrı bir sevinç.

11675Bediüzzaman Ortadoğu’da

Son üç yıldır Kahire uluslar arası kitap fuarına katılıklarını ifade eden Altın Başak Yayınevi Kahire sorumlusu Sadık Tanrıkulu, Türkçe'den Arapça'ya çok sayıda kitap çevirdiklerini ifade etti. Tanrıkulu; 'Altın Başak Yayınları'nın Kahire'de şubesini açtık. Bediuzzaman Said Nursi Hazretlerinin Risale-i Nur'larını Arapçaya tercüme ediyoruz. Tercümeleri Mısırlı, Suriyeli ve Sudanlı uzmanlardan oluşan bir heyetle yapıyoruz. Bediüzzaman'ın mesajını tam olarak anlattığımıza inanıyoruz. Fuara altı cilt ve 25 küçük kitapla katıldık.

Yayınevi olarak ayrıca sesli yayınlara da başladık. Bediüzzaman'ın Arapça yazmış olduğu ve sonradan Arapçaya çevrilmiş olan bütün eserlerini seslendirmeyi planlıyoruz. Seslendirmeyi Mısırlı bir dini musiki santçısı gerçekleştiriyor. Öte yandan El Ezher Üniversitesi Din İşlerin Yüksek Kurulu tarafından kabul edilen, Hayrat Vakfı Tevafuklu Kuranı Kerim'in de basımını burada gerçekleştirdik. Bu mushafta Allah lafızları alt alta, karşı karşıya yada sırt sırta geliyor.' Dedi.

Kahire uluslar arası kitap fuarına Türkiye'den katılan bir diğer kuruluş ise, Sözler Yayınevi. Kahire kitap fuarının kendileri için son derece önemli olduğunu dile getiren Sözler Yayınevi Kahire Şubesi Müdürü Abdulkerim Baybara, fuara 1986 yılından beri devamlı bir şekilde katıldıklarını söyledi.

Diyanet değil; El Ezher onaylıyor

Baybara sözlerine; 'Türk kültürünü, Türk kitaplarını, Türk ve Osmanlı mutfağını Arap dünyasına iletmek için bu fuar bize iyi bir zemin hazırlamış oluyor. Sultan 2. Abdulhamid ile ilgili kitaplar oldukça ilgi görüyor. Yayınlarımız arasında, Prof. Dr. Ahmet Akgündüz tarafından yazılmış olan 'Bilinmeyen Osmanlı' kitabı da bulunuyor. Ayrıca hattat Vefet Kavukçu tarafından yazılmış olan El Ezher onaylı Kuran'ı Kerim ve Risale-i Nur'lar da yer alıyor.' şeklinde devam etti.

Baybara ayrıca kendilerinin Türkiye adına böyle bir fuarda bulunmalarının önemine değinerek; 'Türkiye adına yurt dışında oluşan lobiye katkıda bulunmuş olmak bizi memnun ediyor.' dedi.

Her geçen yıl katılımcılara yenileri ekleniyor

Fuar faaliyetlerine 13 Şubat 2010 tarihine kadar devam edecek. Kazakistan, Polanya ve Danimarka fuara ilk kez iştirak eden ülkeler. Mısırlı kitap severlerin bu yılki şeref konuğu Rusya. Her yıl olduğu gibi bu yılda fuarda kültürel, sanatsal ve fikri konularda kültürel faaliyetler yapılıyor.

Kültürel faaliyetler çerçevesinde arap dünyasından çok sayıda meşhur edebiyatçı, sair ve yazar okuyucularıyla buluştu. Kimi yazarlar okurları tarafından alınan kitaplarını imzaladı.

11676Türkiye’den: Ekmeleddin İhsanoğlu Kahire’de

İslam Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu da farklı ülkelerden çok sayıda dinleyicinin katıldığı fuar etkinlikleri çerçevesinde 07 Şubat 2010 tarihinde bir konferans düzenledi.

Konuşması esnasında İslam dünyasını genel olarak ele alan İhsanoğlu, İslam dünyasının ortak bir gelecek hazırlamak zorunda olduğunu ifade edip; İslam dünyasında bir geri kalmışlığın varlığından söz edilebileceğini dile getirdi. İhsanoğlu, bu geri kalmışlığın ekonomik olduğunu vurguladı.

İhsanoğlu; 'Bardağın yarısı dolu diğer yarısı ise boş. Biz boş olan kısma değil dolu olan tarafa bakmalıyız. İslam ülkelerini ele alırken diğer ülkelere göre ekonomik gelişme bakımından bir fark gözlendiğini biliyoruz. Orta direğin iyileştirilmesi gerekmektedir. Siyasi, kanuni, sosyal ve eğitim gibi haklar orta direğin durumunun iyileştirilmesiyle ancak elde edilebilir.' dedi.

Sonuç itibariyle; Uluslararası Kahire Kitap Fuarı, büyüklüğü, katılımcıları ve çeşitliliği göz önünde bulundurulduğunda isminin gereğini sahiden de yapıyor. Her fikre ve yaşa hitap ettiği fark edilen bu fuarda önümüzdeki yıl daha çok Türk yayınevi görmek dileğiyle..

Fotogalerimizi gezmek için tıklayın.

 

Kerem Abadi Cezayir futbolunu beğeniyor

Yayın Tarihi: 10 Şubat 2010 Çarşamba 17:36 Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 15:27
banner25
YORUM EKLE

banner26