Orhan Umut Resim Sergisi “Hemhal”

Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi 15 Aralık 2020 Salı günü 2020 yılının son sergisi açıldı. Küratörlüğünü Mehmet Lütfi Şen'in yaptığı sergide Ressam Orhan Umut’un son dönem eserleri yer alıyor. Hemhal sergisi 25 Ocak’a kadar Cumartesi Pazar hariç her gün 10.00 - 20.00 arası pandemi kuralları çerçevesinde ziyarete açık olacak.

Orhan Umut Resim Sergisi “Hemhal”

Açılış̧: 15 Aralık 2020 Salı Saat: 19.00

Sergi Süresi: 15 Aralık- 25 Ocak 2020

Yer: Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi

Küratör: Mehmet Lütfi ŞEN

 

Sanatla Hemhal Olmak

Ulaşabildiğimiz mağara duvarlarındaki en eski betimlemelerden güncel sanat işlerine kadar resmin figüratif yönü hep bir adım önde olmuştur. Modern dönem öncesi ressam, sanatçı değil yevmiyeli bir çalışan iken aldığı siparişlerin büyük bölümünü portreler oluşturmuştur. Elbette her medeniyet, meseleye kendi zaviyesinden bakmıştır. Bizim resmimiz için de minyatürden Mehmet Siyah Kalem’e, batılı anlamda resmin ilk döneminden günümüze kadar figür üzerinden okunabilecek bir yol vardır elbette.


Figüratif çalışmalar ilk anda okunması en kolay resimler gibidir. Aslında resmin gücü ilk bakışta görülenin sonrasında saklıdır ve bizim eserle kurabildiğimiz sanatsal ilişkide kendi birikimimize göre resmin okunuşu değişecek ve derinleşecektir. Kısaca sanat eseriyle hemhal olmanın yolu sanatçı, eser ve kendi yaratıcılığımızın terkibinden doğar. Elbette bu durum diğer sanat disiplinleri için de geçerlidir. Şair Edip Cansever, “Ben Ruhi Bey Nasılım” şiirinde; ilk izlenimde Ruhi Bey’in gözünden insanlara, sonra diğer insanların gözünden de Ruhi Bey’e baktığımızı fark ederiz. Bu bağlamda üç bakış ve bakma tarzının iç içe geçmesi söz konusudur. Ruhi Bey’in kendine bakışı, başkalarına bakışı ve başkalarının ona bakışı gibi temel bir kurguya kendi yaratıcığımızı eklediğimizde sacayak tamamlanır. Ressam Orhan Umut da resimlerinde bu kurguyu oluşturan ve bunu başarabilen önemli sanatçılarımız arasında. Resimlerinde bize gösterdiğinin dışında bizim ona bakışımızı ve ondan bir deneyim devşirmemizi zorunlu kılıyor. Figürlerin konumlandırılışı, duruşları ve kullanılan renkler izleyiciyi o hikâyenin içine çekiyor. Orhan’ın gözleri kapalı figürlerinde muhataplarının gözünü açacak ilhamlarla yüklü bir yön bulunmaktadır. Bu durum bizleri resmin ve kurgunun bir tamamlayıcısına dönüştürmektedir. Resimlerindeki devamlılık da gelecek eserlerle ilgili bir beklentiyi tetikliyor. Yaklaşık bir yıldır dünyayı etkisi altına alan pandemi, insanların aslında ne kadar da birbiriyle özdeş ve ortak kaygılar güttüğünü bizlere yeniden hatırlattı. İlginize sunduğumuz sergi, bütünlüğü itibari ile birbirimizi anlamaya ve ortak duygularımızla hemhal olmak için kılavuzluk ediyor bizlere.

Pandemi şartları sebebiyle biraradalığın zorlaştığı böylesine bir dönemde kısıtlı ancak oldukça verimli çalışmalar neticesinde ortaya çıkardığımız “Hemhal” sergi projesinde birlikte çalışma imkânı bulduğumuz Sevgili Orhan Umut’a, yetkin kritik yazısı için Kemal Arıkan’a, serginin siz değerli ziyaretçilere ulaşmasında gerekli tüm imkânları sağlayan Zeytinburnu Belediye Başkanı Sayın Ömer Arısoy’a ve bu süreç içerisinde özveri ve gayretleri ile emek sarf eden dostlarıma teşekkür ederim.

Mehmet Lütfi Şen
        Küratör

Yayın Tarihi: 30 Aralık 2020 Çarşamba 16:00
YORUM EKLE

banner19

banner36