Orhan Gazi bir kitap odası yaptırmış

Bursa'nın Orhan Gazi tarafından fethi ile ilk kütüphane kuruldu ve 700 yıldır bu şehirden kitap eksik olmadı.

Orhan Gazi bir kitap odası yaptırmış

Resmi kurumların sıkıcı tavırlarının yanında ömürlük kitap ve belge birikimlerini kıymet bilenlerin hizmetine açan bir şehirde yaşamak bereketli bir bahtiyarlık olsa gerek. Bursa bu bakımdan şahsi kütüphaneler şehridir desek yerinde olur. Kütüphaneler Haftası münasebetiyle yine şahsi eserlerin bir araya getirilmesiyle  oluşan Şehbenderler Kütüphanesinde Dr. Hasan Basri Öcalan Hoca, Bursa’nın özel kütüphaneleri üzerine kıymetli bir söyleşi gerçekleştirdi. Bu söyleşiden çok özel bilgiler devşirdik. İşte Hocanın konuşmasından notlar...

Şehbenderler kütüphanesiBursa tarihi özel kütüphaneler tarihi

Orhan Gazi’nin Bursa’yı fethetmesinden sonra bir kitap odası kurduğu söylenir ama belgesine henüz ulaşılamadı. I. Murad devrinde Bursa’ya gelen Molla Fenari’nin 10.000 ciltlik bir kütüphanesi olduğu söylenir. Yıldırım devrinde kurulan Eyne Bey Subaşı Medresesinde bir kütüphane odası kurulur. Hamza Bey’in Bursa’da bir kütüphanesi olduğu bilinir. Fatih devri alimlerinden Molla Yegan , Bursa’da yaptırdığı mescidine 2.900 kitap vakfetmiştir. Kanuni devrinde Cezeri Kasım Paşa Medresesi’nde kütüphane kurulur.

Hasan Basri Öcalan
Hasan Basri Öcalan

Tekkeler ve camiler birer kitap merkezi

Şeyh Hüsameddin Efendi, Temenye Dergahı için kitaplar vakfetmiştir. III. Ahmet devrinde İsmail Hakkı Bursevi kendi camiinde bir kütüphane kurmuştur. Cizyerzade Hüseyin Ağa, Cizyerzade Zaviyesinde bir kütüphane kurar. Şeyh Emin Efendi, Bursa Eminiye Dergahı kitapları bugün Eski Eserler Kütüphanesindedir. Bursa dergahlarında toplam 6648 yazma eser, 4244 matbu eser vardır. Ulucami, Abdullah Münzevi zamanında kütüphaneye kavuşur. Ulucami kitapları Eski Eserler Kütüphanesindedir.

Şahsi kütüphaneler 

Bursalı kitapseverlerin himmetleriyle oluşturulan kütüphaneler de vardır: Mehmet Ali Deniz Halk Kütüphanesi, Bursa Araştırmaları Kütüphanesi, Nilüfer Akkılıç Kütüphanesi, Mümin Ceyhan Bursa Kültür Kaynakları Araştırma Merkezi Kütüphanesi, Şehbenderler Konağı Murat Aksel Koleksiyonu.

Bursa kütüphaneleri yüzyıllardır misafirlerini bekliyor.

 

Zeki Dursun haber verdi

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2011, 23:48
YORUM EKLE

banner19

banner13