banner17

O'nun hatırına çaylar bedava!

Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla Niğde'de bir esnaf bir gün boyunca bedava çay dağıtarak örnek bir uygulamaya imza attı..

O'nun hatırına çaylar bedava!
Kutlu Doğum 2010
(+)

Hayatımızı günler ve haftalar kapladı. Yılbaşı, Sevgililer, Anneler, Babalar günü gibi hayatımıza sonradan giren ithal günlerde kampanyalar yapıldı hep… ‘Sevgililer gününde hediye alamadım’ diye bunalıma giren gençler dinî bayramlarda akraba ziyaretlerini unutur oldular. Hatta anne-babasını ziyarete gitmek yerine bayramı tatil olarak algılayan bir nesil ortaya çıktı.

İşte böyle bir ortamda bir güzellikle karşılaştık… Güzelliklerin, iyiliklerin, sadakanın, vermenin unutulduğu bir dünyada bu öyle bir güzellik ki, herkese örnek olacak nitelikte anlamlı bir uygulama… Peygamber hatırına ikram edilen bir bardak çayın, kendisi için büyük anlam taşıdığını dile getiren bir küçük bir çay ocağında bulduk kendimizi…

Kutlu Doğum Haftası nedeniyle Cuma günü çaylar bedava

"Peygamberimiz hatırına bugün çay içenlerden para almadım” diyen 10 yıllık esnaf Mustafa Öztekin, bedava çay uygulamasını üç yıldır Niğde’de her Kutlu Doğum Haftasında sürdürdüğünü söyledi. "Umarım önümüzdeki senelerde böylesi uygulamalara tüm Niğde esnafı katılır" diyen Mustafa Öztekin, 10 yıldır Niğde’de bir çay ocağı işletiyor. Eşi Fatma Öztekin ile beraber işlettiği çay ocağının geliriyle dört kızını okutuyor.

14078

İki kızı üniversitede, iki kızı da lisede okuyan Mustafa Öztekin, “Çocuklarımın rızkını bu küçük çay ocağından çıkarıyorum. Eşimle beraber sabah dörtte kalkıp buraya geliyoruz. Çocuklarım öğleye kadar okula gidiyor, öğleden sonra bize yardım ediyor. Hamd olsun geçinip gidiyoruz” şeklinde konuşuyor.

Fatma Öztekin ve Mustafa Öztekin'in yüzlerine Kutlu Doğum sevinci yansımış

Esnaf bol dua aldı

Kutlu Doğum Haftası nedeniyle çayların ücretsiz olduğu gün dükkana gelen insan sayısında anormal bir değişiklik yaşanmadığının altını çizen Öztekin, şöyle konuştu: "Vatandaşlarımızın ilgisi başka günlere göre farklı değil. Ben bu işi Allah rızası, Peygamberimizin hatırası için yapıyorum. Müşteriler önce şaşırıyorlar, sonra hoşlarına gidiyor, bizi tebrik ediyorlar" dedi.

3 yıldır yapıyorum

Her sene Kutlu Doğum Haftası’nda bu tür uygulamaları yaptığını söyleyen Mustafa Öztekin, “Önceki sene simit ve çay dağıtmıştım. Peygamberimiz (s.a.v.)’nin ve kendi anne-babamızın ruhuna hediye ediyorum. Sadece hayır yapmayı düşünüyorum, başka bir şey yok. Bugün 40-50 tane simit ve ücretsiz çay dağıttım” dedi.

Mustafa ÖztekinBu uygulamayı İstanbul’da çalışırken esnaflardan öğrendiğini anlatan Öztekin, “Niğde’ye geldikten sonra 3 yıldır burada da uyguluyorum” şeklinde konuştu.

Hayırlı haftada hayırlı karar!

Bedava çay uygulamasına olumlu bakanların oran olarak yüzde 80’lik bir kısmı teşkil ettiğini, kalan kesimden bazı insanların da ilginç tepkiler gösterdiğini anlatan Mustafa Öztekin, “Merak edip gelenler oldu. ‘Niye bedava çay dağıtıyorsunuz’ diye soranlar oldu. Bizi tanıyanlar, ‘zaten zor geçiniyorsunuz, bir de bedava çay mı dağıtıyorsunuz?’ diye tepki de gösterdiler” dedi.

Uygulamayı çok güzel ve anlamlı bulduğunu söyleyen müşterilerden Vehbi Yurteri de, “Çok hoşuma gitti. Sabah işe giderken gördüğüm yazıya inanamadım. Bizzat gelerek bu çaydan içtim. Çok anlamlı ve güzel bir uygulama. Bütün Niğdeli esnaflara örnek olmasını diliyorum” şeklinde konuştu. Peygamber hatırına ikram edilen bir bardak çayın kendileri için büyük anlam taşıdığını dile getiren Yurteri, bu uygulamanın bütün yurt geneline yayılmasını istedi.

O'nun onuruna çaylar ücretsiz!

“Vermekle tükenmez hiçbir şey. Allah bana sağlık verdiği müddetçe her sene Peygamberimizin hatırına bu uygulamayı devam ettirmeyi düşünüyorum” diyen Mustafa Öztekin’in bu uygulamasının bütün insanlara örnek olmasını diliyor ve Mustafa Abi’yi alkışlıyoruz.

 

 

 

H. İbrahim Tongur anlamlı buldu ve haber verdi

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2010, 11:52
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet DEMİREL
Ahmet DEMİREL - 9 yıl Önce

Selamlar sevgili kardeşime
O'nun adına bu güzel davranışından dolayı tebrik ederim.
Örnek olur ve sayıları artar inşaallah
Size de teşekkür ediyorum haberdar ettiğiniz için
Muhabbetlerimle

...
... - 9 yıl Önce

Bizde gül dağıttık apartmanımıza ve yanında hadis-i şerif kitapçığı. Bizaler İslam dinini temsil eden kişiler olarak bu gibi küçük fakat önemli şeyleri yerine getirmemiz gerekiyor. İnsanlar, hele hele şehirdeki insanlar muhabbete öylesine muhtaç ki...

cahit toprak
cahit toprak - 9 yıl Önce

Sen verirsen Hak için O sana vermez mi? Bu işlerde küçük şey yoktur, Koskoca Süleymaniyeden ağır gelir bir tas ayran vesselam...

banner19

banner13

banner20