Onlar insanlığın sesi!

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi, Gazze'ye insanî yardım taşıyan gemilerimize yönelik yaşanan dramla ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Onlar insanlığın sesi!

Yazarlar susarsa insanlık susar!

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şube Başkanı Ali Ural, birkaç gün önce Akdeniz’de Gazze açıklarında insanî yardım taşıyan gemilerimize yapılan silahlı saldırı ve akabinde tüm dünyayı ayağa kaldıran insanlık krizini bir basın açıklamasıyla kınadı. “Yazarları susturmak insanlığı susturmaktır” denilerek yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:TYB İstanbul

Bu merhamet kahramanlarını selamlıyoruz

“Yazarlar, insanlığın sözcüleridir. Yaşadıkları çağa tanıklık eden bu sözcüler, güçlünün değil haklının yanında durur; yaşanılır bir dünya için ayna tutarlar insanlığa. Mavi Marmara gemisini kan denizlerine çekenler, otuzu aşkın ülkeden gelen insanlığın sözcülerini susturmaya yeltenmişlerdir. Filistin dramına şahitlik etmek, insanî yardımların ulaşmasını sağlayarak kardeşlerinin acılarını bir nebze olsun hafifletmek isteyen bu fedakâr insanlara yönelik katliam ve tutuklamalar, delilleri karartma çabalarına rağmen tarihin derin hafızasına kazınmıştır.

Mustafa Özcan, Ebubekir Kurban, Hakan Albayrak, Recep Vidin, Ahmet Varol, Bahadır İslam, Ahmet Faruk Ünsal, Murat Yılmaz, Demet Tezcan, Kemal Gümüş, Sümeyye Ertekin, Ahmet Can adem özköse-.JPGKarahasanoğlu, Rıdvan Kaya, Emrin Çebi, Adem Özköse, Muhammed İkbal Köse, Şükrü Nortcu, Mustafa Tatlısu, Musa Uzer, Bilal Çalıkuşu, Halil Bilek, Ramazan Kayan, Mustafa Yahya Coşkun, Mehmet Muhlis Turan gibi gazeteci ve yazar arkadaşlarımızın da içlerinde bulunduğu bu merhamet kahramanlarını selamlıyor, şehitlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabırlar, yaralılara şifalar diliyoruz.”

Yazarları susturmak insanlığı susturmaktır

“Yalnız vicdanların değil, uluslararası hukuk kurallarının da çiğnendiği bu kanlı zeminde gazeteci ve yazarlarımızın kamera ve fotoğraf makinelerine el konulması facianın bir başka boyutudur” diyerek devam eden basın duyurusunda, masum insanların hayatını kaybetmesine seyirci kalan dünyanın bu belgelerin karartılmasına seyirci kalmaması istendi.A. Ali Ural

Başkan Ali Ural, medyada, kalemlerini İsrail’in yanında müslümanlara karşı bileyen bazı köşe yazarı ve yorumcuların varlığının da yazarlık haysiyetine gölge düşürdüğünü belirtti: “Öte yandan haklının değil, güçlünün yanında yer alıp, İsrail medyasını bile kıskandıracak yorumlar yapan kalemlerin varlığı yazarlık haysiyetine gölge düşürmektedir. Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi olarak haberleşme özgürlüğüne darbe vuran İsrail yönetimi ve işbirlikçilerini nefretle kınıyoruz.” dedi.

Haksızlıklar karşısında susmayacaklarını belirten TYB İstanbul Şube Başkanı Ali Ural, zira yazarları susturmanın insanlığı susturmakla eşdeğer olduğunu da belirtti.

Ebubekir Kurban

Hakan Albayrak

Not: Hakan Albayrak ve Ebubekir Kurban'ı karşılama fotoğrafları habertaraf.com'dan alınmıştır.

Yayın Tarihi: 04 Haziran 2010 Cuma 09:05 Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2017, 12:25
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
çiçek...
çiçek... - 11 yıl Önce

ALLAH sizlerden razı olsun...
Öyle razı olsun ki cennette mahkum kılsın yaradan...
(AMİN)

banner26