Önemli olan Allah için bir araya gelmek

Ribat Eğitim Vakfı Başkanı Abdullah Büyük Hoca hafta sonu Malatya'daydı. Bir dizi konferans veren Abdullah Hoca, en son pazar günü sabah namazından sonra, Yusuf Ziya Paşa Camii'nde güzel bir sohbet verdi. Sohbetin konusu ise 'Cennet Bahçeleri'ydi. Şakir Gönülce yazdı.

Önemli olan Allah için bir araya gelmek

 

 

Ribat Eğitim Vakfı Başkanı, gazeteci-yazar Abdullah Büyük Hoca hafta sonu Malatya'daydı. Bir dizi konferanslar veren Abdullah Hoca, en son pazar günü sabah namazından sonra, Yusuf Ziya Paşa Camii'nde güzel bir sohbet verdi. Sohbetin konusu ise “Cennet Bahçeleri” ydi.

Allah için yapılan ilim, sohbet ve zikir bulunduğu yeri cennet bahçesine çevirir

Peygamber Efendimizin bir hadisiyle başladı sohbetine Abdullah Hoca. "Benim evim ile mimberim arası, cennet bahçelerinden bir bahçedir." Hacca gidenler bilirler; “Ravza-i Mutahhara”da tüm hacılar namaz kılmak için birbirleriyle yarışırlar. Buradaki aşka saygı duyarım, buradaki şevke saygı duyarım ama namazda aslolan, namazın rükunlara dikkat etmek ve namazda huşuyu yakalamaktır. Namazın bu iki esasını yerine getirdikten sonra nerede kılınırsa kılınsın fark etmez. İster Ravza-i Mutahhara'da kılınsın, isterse Yusuf Ziya Paşa Camii'nde. Peygamber Efendimizin burada asıl işaret ettiği, bu bölgedeki manevi atmosferdir. Çünkü burada hutbeler okunmuş, sohbetler edilmiş, Peygamber Efendimiz ve sahabeler burada yaşamış, buradaki havayı teneffüs etmişlerdir.

İşte Efendimiz, bu yüzden buranın bir cennet bahçesi olduğunu ifade etmiştir. Bizler de şu an burada toplandık ve Allah için sohbet ediyoruz, o zaman burası da şu an için bir cennet bahçesidir. İsterseniz bir dağ başına çıkın, ya da gayri-müslim bir beldeye gidin, birkaç kişi ile açın bir kitap ve Allah için başlayın sohbete, işte o dağın başı ya da o gayrimüslim belde de, cennet bahçelerinden bir bahçedir artık. Neresi olursa olsun, Allah rızası için yapılan sohbet varsa eğer, orası cennet bahçelerinden bir bahçedir. İlim meclisleri, zikir meclisleri de keza cennet bahçelerinden birer bahçedir. Önemli olan Allah için bir araya gelmek, önemli olan Allah'ın adının anılmasıdır. Allah için bir araya gelinen her yer cennet bahçelerinden bir bahçedir...

Kalbi hastalıkların tedavisi

“Peki, neden önemlidir, bu sohbet meclisleri?” diye devam etti Abdulah Hoca. Çünkü insan,kâmil bu meclislerde yetişiyor. Çünkü insanın kalbindeki hastalıklar, bu sohbet ortamlarında iyileşiyor. Düşünün bir kere, sohbet ortamında cimri birileri var. Bu tür insanlar sohbet ortamlarında bulunarak bu kötü hasletlerinden yavaş yavaş kurtulmaya başlarlar. Çünkü bu sohbet ortamlarında, cömert insanlar da mevcuttur. İşte bu cömert insanların yaydığı pozitif enerji, diğerlerinin yaydığı negatif enerjiyi nötr hale getirir. Kalbinde haset olan bir insanı nerede tedavi ettireceksiniz? Hangi doktora götüreceksiniz? Bu tür hastalıkları ancak sohbet ortamlarında tedavi edebiliriz. İşte bu yüzden çok önemlidir sohbet ortamları...

“Bakın, sizlere Konya'dan birkaç örnek vereyim” diye devam etti Abdullah Hoca. Konya'da cuma akşamları tam sekiz yüz evde sohbet edildiği kayıtlara geçmiştir. Ne kadar güzel değil mi? Adam belki üniversitede rektör, belki bir iş adamı, belki de bir doktor, hiç fark etmez; gidip herhangi bir mecliste sohbete katılıyor ve o sohbet iklimini yaşıyor. Belki de sohbeti veren kişiden ilim olarak istifade edeceği bir şey yok ama yine de gidiyor ve o ortamları yaşıyor. Önemli olan sohbet ikliminde bulunabilmek, önemli olan o havayı teneffüs edebilmek.

 Bir başka anısını da dinleyicileriyle paylaşan Abdullah Hoca şöyle devam etti: “Rusya'da bir konferans için gitmiştim. Türkiye'den bir hocanın sohbet vereceğini duyan Sibiryalı bir Müslüman, yaklaşık iki bin kilometreyi katederek gelmiş. Bu iki bin kilometrelik yolu trenle dört günde almış. Kırk beş dakikalık sohbeti dinleyip, yine aynı yoldan evine dönecek. Düşünebiliyor musunuz? Bazı insanlar da böyle bir iklimi yaşamaya, o sohbet havasını teneffüs etmeye ne kadar da hasret. Bizler belki de bunun farkında değiliz.”

Zikir meclisleri de cennet bahçeleridir

Peygamber Efendimiz bir mecliste soruyor: “İçimizde münafık var mı?” diye “Hayır!” cevabını alınca, “Kapatın kapıları,” diyor. Ve başlıyor “Lailahe illallah, lailahe illallah...” uzun bir süre devam ediyor ve oradaki sahabeler de eşlik ediyor. “Lailahe illallah...” İşte bir zikir meclisi... İşte cennet bahçelerinden bir bahçe...

“Bizler de evlerimizde çocuklarımızı ve hanımımızı yanımıza alıp birer sohbet ortamı oluşturabilir, evlerimizi cennet bahçelerine çevirebiliriz. Evde olsun, camide olsun, nerede olursa olsun, sohbet ortamlarının kıymetini bilmeli ve bu iklimi yaşamaya azami gayet göstermeliyiz,” diyerek bu güzel sohbeti noktalıyor Abdullah Hoca.

Sohbetten sonra cami imamı Yusuf Arslan, sohbet için Abdullah Hoca'ya teşekkür ediyor ve ekliyor: “Bu manevi ikramdan sonra, bir de maddi ikramımız var.” Onca kalabalığın içinde seriliyor sofralar ve dumanı hala üzerindeki o nefis çorba dinleyicilerin damak zevkine sunuluyor...

Bu pazar sabahı da ruhumuzu ve karnımızı doyuyarak, huzur içinde ayrılıyoruz Yusuf Ziya Paşa Camii'nden...

 

Şakir Gönülce yazdı

 

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2014, 16:56
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
fatma
fatma - 6 yıl Önce

güzel müminleri hatırlamamıza vesile olduğunuz ve bizi her zaman ümitvar kıldığınız için. içimiz yanarken yüreğimize su serptiğiniz için allah razı olsun.

banner19

banner13