Önder'in genel kurulunda neler yaşandı?

İmam hatip neslinin öncü sivil toplum kuruluşlarından ÖNDER’in Pazar günü yapılan genel kurul toplantısına katıldım.

Önder'in genel kurulunda neler yaşandı?

 

 

Pazar günü hiç de alışık olmadığım bir programa iştirak ettim. İmam hatip lisesinden hocam, aynı zamanda İstanbul İmam Hatip Lisesi’nin 1973 yılı mezunlarından ve şu an Kocaeli Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Nebi Güdük, daha önce bir vesile ile haberdar olduğum ÖNDER’in genel kuruluna geleceğini ve beni de almak istediğini söyledi. Ben de bir imam hatipli olarak bir vazife saikiyle olur dedim.

Yıldız Teknik Üniversitesi Davut Paşa Kampüsü içinde yer alan kültür merkezinde yapıldı genel kurul. Biz saat 11.00’de başlayacak genel kurula biraz erkence gidip, tanıdık simalar görürüz diye ümit ettik. Ancak saatler programın başlangıç saatini çoktan geçmiş olmasına rağmen salonun yarısı bile dolmuş değildi. Benim nazarımda bu durum biraz hayal kırıklığı yarattı. Zira imam hatip okullarının tekrar şaha kalktığı bir dönemde ÖNDER’in (Önder İmam Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği) genel kurulunun sönük olmaması gerekirdi. Salona siyasetçilerin girişi ve arada küçük gruplar halinde imam hatip talebelerinin gelmesi de salonun ahengini etkilemedi. Elbette bir genel kurul için çok büyük beklentiler içine girmek doğru değil ama sadece İstanbul’da bulunan her imam hatipten bir kişinin geldiğini düşünürsek salonun rengi bambaşka olurdu diye düşünüyorum.

(+)

Yasaklı yılların ardından bahar

“Tohum’dan Çınar’a 55 Yıl” üst başlığıyla yapılan programın açılışında ÖNDER’i ve Türkiye’deki öncü imanlı neslin serencamını özetleyen bir sinevizyon gösterildi. Her darbe bir savrulmayı beraberinde getirdiği gibi peşinden daha gür boy veren filizlerin de yeşermesine vesile olmuş. Bunun emarelerini yakın tarihimizde çok iyi görüyoruz. Tevfik İleri, Celaleddin Ökten Hoca ve diğer isimsiz kahramanlar hep önde olmuşlar, yollara çıkan çakıl taşlarını, dikenleri bertaraf etmişler. Sinevizyon bu açıdan bir devrin hülasası sadedindeydi.

Genel Başkan Dr. Hüseyin Korkut ise siyasal mezunu bir siyaset bilimci ve aynı zamanda bir imam-hatipli olarak özelde ÖNDER’in genelde aynı hissiyatı paylaştığımız bütün STK’ların diliyle hem muhasebe, hem vefa yüklü bir konuşma yaptı. Divanın teşekkülü ve diğer protokol konuşmaları devam ederken, divan başkanının da hoş üslubuyla salon bir sohbet meclisi, kardeşlik toplantısı havasına büründü.

Tohum dergisi kapaklarından oluşan bir sergi de vardı

149 sayıdır imam-hatiplerin sesi olmuş bir dergidir Tohum. O da yasaklı yılları, badireleri aşıp gelmiş bir gür sadadır. Hemen lobide Tohum dergisinin kapaklarından oluşan bir sergi de vardı. Açıkçası Tohum dergisine çok aşina değildim. Hatta böyle bir genel kurulda ilk sayı tıpkıbasım yapılıp dağıtılsa ne iyi olurdu diye düşünürken, hazırlanan çantalara Tohum Nostalji adında bir seçme konulduğunu gördüm.

“Fikre, San’ata, Ruha” sloganıyla 1963 yılında yayına başlayan Tohum’da yayınladığı dönemde bir mektep vazifesi görmüş. Tohum Nostalji’de bunu görmek mümkün. Nurettin Topçu, Nuri Pakdil, Sezai Karakoç, Necip Fazıl, Timurtaş Uçar, Hayreddin Karaman, Ahmet Hamdi Tanpınar, Yücel Çakmaklı, Fehmi Koru, Ali Bulaç, Yaşar Nuri Öztürk ve Kadir Mısıroğlu’ndan yazılar yer alıyor. Bu çalışma bence tarihe kayıt düşmek adına önemli bir eser olmuş. Bence bundan sonraki aşama da Tohum’un bütün sayılarının dijital ortama atılması ve okurun istifadesine sunulması olacaktır. Bu vazifenin ifası için ÖNDER gibi kurumların yaşaması ve yaşatılması lazım gelir. İmam-Hatipleri yaşatalım, öncü nesillerin yetişmesine öncülük edelim. Boşuna dememiş üstad: “Sen tohum saç, bitmezse toprak utansın!

Hayırlı, bereketli nice zamanlara ÖNDER diyorum.

 

Kâmil Büyüker, ÖNDER’in genel kurulundan geçti

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2013, 12:19
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13