Öldüren kadınlar var efendim!

Eşinin konuşmalarına dayanamayıp terk-i hayat eyleyen Seyyid Halil Ağa'yı rahmetle anıyoruz.

Öldüren kadınlar var efendim!

Osmanlı Mezar Taşları

Halil Ağa'nın mezar taşı
(+)

İstanbul barındırdığı eserlerle bir nevi açık hava müzesidir. Özellikle Osmanlı döneminde bir kişinin bulunduğu sosyal zümre, ekonomik durum ve yaptığı meslek onun kabir taşına bakılarak anlaşılabilirdi.

Özellikle taşların serpuş denilen baş kısımları incelenerek önemli bilgilere ulaşılabilirdi. ( Bu vesileyle Türkiye’de mezar taşlarının dili konusunda en dikkate değer çalışmaları yapan Tarihçi Necdet İşli hocanın “Osmanlı Serpuşları” adlı İstanbul 2010 ajansından çıkan kitabı tavsiye ederim) Ayrıca bu dönemde mezar taşları üzerinde yazan yazılar hat sanatımız açısından çok önemli çalışmalar olmakla birlikte, edebiyatımız açısından da incelemeye değerdir. Hele hele büyük bir ustalık isteyen ölüme tarih düşürme işi Osmanlı edebiyatının en zarif kısımlarından birini oluşturur.

Karı dırıltısından ölen Halil Ağa..

Bazı mezar taşlarında mevtanın ölüm nedeni de yazar, “Doğum esnasında” “taun illetinden” gibi birçok ibareye rastlanırdı. Bunlardan en ilginci ise Merkez Efendi Mezarlığında bulunur. Yayınlanan yazılardan 1930’lu yıllarda tespit edildiğini anladığımız bu mezarın kitabesi şöyledir.

“El- Bâki Merhum ve mağfur/ ila rahmeti Rabbihi’il-Gafur/ Karı Dırıltısından vefat eden/Es-Seyyid Halil Ağa’nın/ Ruhuna Fatiha/Sene 1260” (1844)"

Akbaba Dergisi

(+)

Anlaşılan o ki yaşadığı süre içerisinde karısının çenesinden çok çeken Halil Ağa ölmeden önce bir mezar hakkâkine kabir taşının bu şekilde yazılmasını vasiyet etmiştir. Belki de ömrü boyunca eziyet çektiği karısını bu şekilde ifşa ederek ondan intikam almıştır.

Bu gün hala yerinde olan bu mezar taşının bir karikatürü de meşhur mizah dergilerinden “Akbaba” dergisinde yayınlanmıştır.

Dünyası karısı tarafından cehenneme çevrilen Halil Ağa umarız ki ahirette huzur içerisinde olur.

 

Fatih Güldal tebessüm ederek yazdı 

 

Yayın Tarihi: 18 Ekim 2010 Pazartesi 16:48 Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2010, 13:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
kameray
kameray - 12 yıl Önce

" Fatih Güldal tebessüm ederek yazdı "

yazarların makale sonlarını yukarıdaki gibi tamamlamaları, konuyu okuyanın, bitişi aynı hissiyatla yapmasına vesile oluyor :)

Selametle ...

Halil BAYIR
Halil BAYIR - 12 yıl Önce

Konuyla ilgilenenlere yardımcı olmak babında daha geniş olarak aşağıdaki adres çubuğunda bulabilirsiniz... Paylaşa paylaşa çoğalır mutluluklar diyerek ilettim. :)Muhabbet ve saygıyla... :)

http://www.mostar.com.tr/Detay.aspx?YaziID=481

YORUM YAPMAYAN HANIMLARI TEMSİLEN...
YORUM YAPMAYAN HANIMLARI TEMSİLEN... - 12 yıl Önce

ERKEKLERİN GAMSIZLIĞINDAN RAHMET-İ RAHMANA KAVUŞAN HANIM MEZAR TAŞINI BULMAK İÇİN BÖYLE ARŞİV TARAMAYA HİÇ GEREK YOK. ZİRA BKZ. KARACAAHMET MEZARLIĞI, EYÜP SULTAN MEZARLIĞI, ZİNCİRLİKUYU MEZARLIĞI VS....

ALINIYORUZ YAHU...

Akademisyen
Akademisyen - 12 yıl Önce

Çok beğendim Yazılarınınızın devamını diliyorum:))

...
... - 12 yıl Önce

soru:Kadın dırdırı olmadan yaşayabilir mi erkekler ?
cevap:kendi konuşma baloncuklarını birisi bedavadan doldursun diye de evlenir erkekler:)

Ayla Ka.
Ayla Ka. - 12 yıl Önce

Gevezeyiz vesselam...
Allah sabır versin, sağlık versin gariplerime ya, acıdım yemin ediyorum.
:))

banner19

banner36