'Olayları Batı çıkarmıyor' dedi!

TYB'nin 'Gündem Konuşmaları'nda 'Ortadoğu hangi tarihî sapakta?' sorusuna cevap arandı.

'Olayları Batı çıkarmıyor' dedi!

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi’nin “Gündem Konuşmaları” adı altında başlattığı programlardan ilki geçtiğimiz hafta Kızlarağası Medresesi’nde gerçekleştirildi. “Ortadoğu hangi tarihî sapakta?” konulu programa Mustafa Özcan, Demirhan Kadıoğlu ve Gökçen Göksal konuşmacı olarak katıldı. Arap dünyasında yaşanan gelişmelerin nedenlerinin ve süreç içerisinde yaratacağı sonuçlarının analiz edildiği söyleşiyi çok sayıda dinleyici takip etti.

Amerika, isyan dalgasını Suriye üzerine çevirdi!

Ortadoğu’daki gelişmeleri yakından takip eden Mustafa Özcan, konuşmasının başında bölgede yaşanan son olaylarla birlikte Türkiye’de ortaya çıkan spekülasyonlara değindi. Mustafa Özcan, bölgedeki olayların ardında Amerika, İsrail, İngiltere gibi devletlerin olduğuna dair çıkan söylentiler hakkında şunları söyledi:“Ortadoğu’da çıkan isyanlar, Amerika veya başka bir ülkenin isteğiyle gerçekleşmedi. Zira Amerika’nın 2008 yılında Mısır’a maddi bağışta bulunduğu kayıtlarda mevcut bir hadise. Olaylar spontane gelişti. İsyanlar tamamıyla halk hareketiydi. Fakat yaşananları takip eden büyük devletler, durumdan kendilerine pay çıkarma telaşıyla bir role bürünüyorlar. Olaylar patlak verdikten sonra Amerika’nın isyan dalgasını Suriye üzerine çevirmeye çalışması da sahih bir malumattır.” Mustafa Özcan konuşmasında Amerika ve İsrail’in Ortadoğu’da çıkan isyanları, aslında beklemedikleri bir gelişme olarak gördüklerini ifade etti. İsrail açısından Mübarek ve Beşar Esad rejimlerinin hayati bir tehlike arz etmediğini dile getiren Özcan, İsrail için Suriye’nin tarafsız bir müttefik gibi görüldüğünü de söyledi.

25252Yaşananların arkasında Türkiye mi var?

Türkiye’nin Ortadoğu’da yaşanan olayların arkasında olup olmadığı konusunda kendisine yöneltilen soruların olduğunu ifade eden Mustafa Özcan, bu hususta da şöyle konuştu: “Türkiye’nin Arap dünyasında yaşanan olayları tetikleyecek veya isyanları destekleyecek bir girişimi olduğunu düşünmüyorum. Bu konudaki kanaatim, Türkiye, o bölgede değişimden ziyade statükonun arkasında duruyor ya da statükoyla ilişkilerini korumayı daha önemli buluyor. Türkiye açısından durumun ne olduğu Libya’da patlak veren olaylardan sonra ortaya çıktı diyebilirim. Bildiğiniz gibi olayların başladığı ilk günlerde Türkiye renk vermedi, görüş bildirmedi. Sonra zamanla kademe kademe pozisyonunu değiştirdi. Daha öncesindeyse medyaya da yansıdığı üzere, başbakanımızın Kaddafi ile yaptığı telefon görüşmesinde Kaddafi’ye, yeni bir cumhurbaşkanı ataması ve çekilmesini söylediği biliniyor.  Gecikmiş bir teklif olarak yanlış bir adım atıldığını söyleyebilirim.” Batının Ortadoğu’da çıkan isyanların da öncesinde yaptığı bu teklifleri, Türkiye’nin yanlış bir zamanda yapmış olmasını, hatalı bir analizin kurbanı olmak olarak nitelendiren Özcan, Türkiye’nin olaylar üzerinde rol kapmakta geciktiğini ifade etti.

21.yüzyılın tarihinin Ortadoğu’da yazılacağını, bundan böyle dünya siyasetinin merkezinde Ortadoğu olacağını da sözlerine ekleyen Mustafa Özcan, gelecek dönemlerde Türkiye’nin Ortadoğu üzerinde etkin bir rol oynayacağını da düşündüğünü ifade ederek sözlerini noktaladı.

25251

Coni amcalar farklı ülkelerde tatil yapsın diye mi?

Mustafa Özcan yaptığı değerlendirmelerin ardından sözü gazeteci Gökçen Göksal’a bıraktı. Göksal yaptığı konuşmada, emperyal güçlerin 150 yıldan beri saldırdıkları, acımadan halkını katlettikleri bu toprakların bugün de aynı kaderi yaşıyor olmasının sebebi Batının gücünü kaybetmek istememesidir dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “Bu olayların ardında ciddi bir paylaşım planının olduğunun farkına varmalıyız. Türkiye’de benzin 4 lira; Avrupa’ya veya Amerika’ya gittiğinizde benzinin 1 ila 1,5 lira arası olduğunu görürsünüz. Biz bu ülkede benzine yaklaşık 3 kat fazla para ödüyoruz. İşte bugün benzini 1,5 liradan kullanan gelişmiş(!) ülkeler, benzin fiyatlarına ufacık da olsa bir zam gelmesin diye Libya’dalar. Durum bu kadar açık ve net aslında. Cezayir’e giriyor, Afganistan’a giriyor, Irak’a giriyor emperyalist ülkeler. Coni amcalar her yıl farklı bir ülkede rahat rahat tatil yapsın diye bugün Libya’dalar.” Göksal Ortadoğu’da yaşanan hadiselere müdahale eden ülkelerin gayelerine değindiği konuşmasının ardından Türkiye'nin ilerleyen zamanlarda olayların etkisine daha fazla gireceğini de ekledi.

Son olarak konuşmasını yapmak üzere söz alan Demirhan Kadıoğlu, Ortadoğu’da yaşananların ortasında biraz güldüren ama aslında çokça düşündüren karikatür çizimlerini misafirlerle paylaştı ve çizimleri üzerinde yorumlamalarda bulundu. Ardından Mustafa Özcan gelecek dönemlerde olayların alacağı seyri bir başka programda tekrar değerlendirmek üzere söyleşiyi noktalandırdı.

 

Samet Akten haberdar etti

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2011, 00:07
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Keskinoğlu
Ali Keskinoğlu - 10 yıl Önce

Şehir dışında olduğum için panele katılamadım ama, sayenizde bir nebze olsun bilgilendim.Gökçen bey'i Milli Gazete'deki yazılarından tanıyorum.Mustaf Hocam ise büyük bir beyin...İnşallah bir daha ki sefer kaçırmam...

banner19

banner13

banner26