O güzel gençleri kaptırdınız!

Artık abilerimiz müslüman abiler değil. Liberal abiler bulduk kendimize! Neden? Neden?

O güzel gençleri kaptırdınız!

Gözlerinde ışıl ışıl pırıltılar olan gençlerdi. Büyük bir umutla geldiler yanınıza. Fakat siz o körpe heyecanları, o meraklı zihinleri kırdınız. Onlar sizin marazî tavırlarınıza katlandılar; gençtiler, toyca birkaç söz sarfetmeleri olağandı ama kimi zaman onlara hakaretler ettiniz bu yüzden.O güzel gençleri kaptırdınız! Kimi zaman dinlemeye tenezzül etmediniz onları. Kovduğunuz bile oldu kapılarınızdan. Yine de size sırt çevirmediler. Çıkardığınız her kitaba, yazdığınız her metne ilgi gösterdiler. Bir dergide sizinle röportaj mı var; hemen kulaktan kulağa, cepten cebe yayıldı haber ve bu güzel gençler o yayını okumaya koştular. Sonra tartıştılar söylediklerinizi. Savunmasızdılar, çünkü gençtiler; bırakın düşüncelerinizi, kibrinizi bile taklit ettiler. Fakat sonra bir şeyler değişmeye başladı.

İslamcı gençlerin liberal ağabeyleri

Sonra sonra bu güzel gençler, kendilerini dinleyen başka mahalle abileriyle karşılaştılar. Bu abiler rahattılar; karşılarında aklınıza gelenleri sınırsız bir rahatlıkla ifade edebiliyordunuz. Bu yeni abilerin kutsalları yoktu, kemiksizdiler ne yazık ki ama itaat kültürüne karşıydılar. Bu yüzden kibri bir zırh O güzel gençleri kaptırdınız!gibi kuşanmış değillerdi. Karşılarında rahatlıkla bacak bacak üstüne atabiliyordunuz, sigara içebiliyordunuz. Öyle ki bu yeni abiler, her farklı kesimden gençleri tanımayı, onları dinlemeyi önemli bir kültürel gereklilik sayıyorlardı. Çünkü onların ahlak, erdem, namus gibi kavramlara yükledikleri anlamların kaynağında din yoktu. O pırıl pırıl gençler, bu yeni abilerle konuşarak dönüşmeye başladılar: Bazı müslüman aydınların göstermediği sıcaklığı bu yeni abilerde bulmuşlardı. Çünkü insan günebakanlar gibi sıcak ilgiye başını çevirirdi.

Kemiksizlik: Eşit Mesafe

Said Nursi'nin dediği gibi; yapmak ne kadar zorsa, tahrip o kadar kolaydı. Yapmak için projeler üretmek, kafa yormak, denemek-yanılmak, egemen anlayışın yerine yenilerini ikame etmek gerekiyordu. Oysa bu yeni abiler yeni bir medeniyetin peşinde koşmuyorlardı. Batı değerlerinin karşısında değil, yanında yer alıyorlardı. Dolayısıyla işleri kolaydı, savundukları düşüncelerse oldukça yalındı. Her türlü farklılığın insan hakları ve demokrasi sınırları içerisinde korunması gerektiğine, tüm inanç gruplarının birbirlerine saygılı yaklaşması gerektiğine inanıyorlardı. Bir dindarla bir laike, bir muhafazakârla bir eşcinsele "eşit mesafe"de duruyorlardı.

Gözlerinde ışıl ışıl pırıltılar olan gençlerdi. Maraş'tan, Trabzon'dan, Konya'dan, Diyarbekir'den gelmişlerdi. Yüzlerine bakmadınız. Şimdi onore edildikleri "güneşlere" döndüler başlarını. Kemiksiz, seküler bir tarafa ram oldular.

Bu sizin eseriniz. Rahat uyuyunuz.

 

Faruk Kaptan kimi kime şikayet edeceğini bilemeden bildirdi

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2010, 20:52
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Beydemir
Mehmet Beydemir - 9 yıl Önce

O abileri her fırsatta kollayan,bir bildiği vardır diyen biriydim.Ama artık değilim.Vicdanım daha baskındır onların itaatlerinden.Mazlumun ahı yerdeyken pollyannacılıkta bulunamam...Ah o abiler !...

şehbal
şehbal - 9 yıl Önce

Evet özellikle üniverstelerde böyle kaymalar çoğaldı sanki.Ben şöyle düşünüyorum bilmiyorum ne kadar doğru ama...Ciddi manada bir çok genç toparlanıyor abilerle ablalarla ama islamla ilgili biraz fikri olanlar yani en azından farzlardan haberdar olanlar ve yerine getirenler nedense kendilerine bişe katmadıklarını söyliyorlar bununda sıkıntısıyla başka yollar arıyor ve başkalarıyla iletişim kuruyorlar bence burda problem olabilir.Yani bişeler bilenlerde farklı yolla elde tutulmalı sanki...

h.g.
h.g. - 9 yıl Önce

Yazık ki son günlerde en çok gördüğümüz, yaşadığımız sıkıntı...belki samimiyetin kaybolması belki ihlas ın...Allah doğru istikametten ayırmasın...

saadet
saadet - 9 yıl Önce

daha nice trajediler barındırır bu meselede boşverin kardeşler daha öenmli meseleler var dünyada değil mi yani!!!

R.Betül Altınsoy
R.Betül Altınsoy - 9 yıl Önce

siz ne halktan tamamen kopuk,ne de halkın yanındasınız.A'rafta sınız,bir ipin üzerinde.. canbazlık yapıyorsunuz sanki.. İnsanları izlemiyorsunuz onların sizi seyretmesini,tanımasınız anlamasını istiyorsunuz. ve hiçbir zaman bununla yetinemiyorsunuz.

bedel ödettiğiniz çoçukların aileleri sizi lanetle anacak belki de..

ahmet şahbaz
ahmet şahbaz - 9 yıl Önce

abiler eski abiler , ihlas yine ihlas..samimiyet yine samimiyet..ve bu bayrak kıyamete kadar yere düşmeyecek kim ne derse desin..

Rüştü Özdemir
Rüştü Özdemir - 9 yıl Önce

Ömrünün en güzel günlerinden yirmi küsur yılını bir ABİ peşinde geçirmiş ABİZEDEYİM. Bu konuda söz söyleme hakkımın olduğunu sanıyorum. Abilerimizin gerilere düşmüş olması tek tesellim diyebilirim. Boynuz kulağı geçmişse, eninde sonunda geçecekse Abinin son durumunun pek önemi yok. O görevini yaptı. Değil mi.

Ahmet Ar
Ahmet Ar - 9 yıl Önce

Gençliğimi köy bozması bir kasabada geçirdim. Okumaya hevesliydim. Taşrada olduğum için "Abiler" hep uzaktan Abim oldular. Sadece kitapları ve efsaneleri ile birlikte olabildim. Onları yakından görebilip, konuşabilenler çok da yakınmasın, bizleri de düşünsünler. Gerçi hangimiz şanslıyız o da belli değil ya... Abilerden istifade de ettim, dar çevremde -yokluktan- abilik de yaptım. Lütfen emeği inkâr etmeyelim; nankör olmayalım. Abiler, her durumda liberallerden üstündür. Liberal, neye? Nefse?

banner19