O gün orada farklı bir 'hâl' var idi

Üzerinden vakit geçti ama yetimleri gündemimize sokmayı başaran İHH'nın o buluşmasını yazmadan edemedim.

O gün orada farklı bir 'hâl' var idi

 

Günün birinde bir şekilde yetimlerle buluşacağız. Dünyada veya ahirette bu buluşma mutlaka gerçekleşecek. Hani şu hatırlamak istemediğimiz, haklarında duyarlılık göstermediğimiz yetimler bize bir şekilde sitemlerini iletecekler.

Bazı gerçekler vardır ki çok acı olurlar. Kimsecikler bu gerçekleri kabul etmek istemez. Biz Hz. Ebubekir gibi, Hz. Osman gibi, Hz. Abdurrahman bin Afv gibi zenginlerin elinde servetin nasıl ibadete dönüştüğünü çok iyi biliyoruz ve asla helal yolla kazanılan zenginliğe karşı da değiliz. Ancak birileri bu güzide isimlerin arkasına saklanarak, yaşadıkları lüks ve gösterişli hayata dinden referans bulmaya çalışıyorlarsa, kimse kusura bakmasın, bizim onların nefislerini temize çıkartan sözlerine karnımız tok… Biz inanıyoruz ki bir gün gelecek, sefahat hayatı yaşayan bu kimselerden yetimler hakkını alacaktır.

Yetimler gündemimizde olmalı

Ümmetin emanetleri olan yetimlere sahip çıkmamız ve onları gündemimizin ön tarafına koymamız gerekiyor. Bu bakımdan bu yıl beşincisi düzenlenen Uluslararası Yetim Buluşması’nı organize eden İHH’ya ve onun kıymetli başkanı Bülent Yıldırım Bey’e yürekten teşekkür ediyoruz. Çünkü onlar böyle anlamlı bir organizasyonla, dünyanın gündemine “yetimler”i yerleştirmek adına çok önemli bir görevi ifa etmiş oldular.

Herkes kendi geleneğini yansıttı

İHH Yetim Buluşması

Sütlüce'deki Haliç Kongre Merkezi'nde icra edilen programa bu yıl 14 ülkeden 80 çocuk katıldı. Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda çeşitli ülkelerden gelen çocuklar ilgi çekici etkinliklerle kendi örf ve adetlerini tanıtıcı gösteriler yaptılar.

Çocuklara kültür dayatılmadı

Bu programda çocuklar kendi tabii halleri ile kendi örflerine uygun olarak kendilerini ifade eden gösteriler yaptılar. Ve programın sonunda da minik hafızalardan asla silinmeyecek muhteşem bir mesaj verildi. 14 ülkeden gelen çocuklarla beraber salondaki diğer çocuklar da sahneye çıktı ve Ömer Karaoğlu ile birlikte “La ilahe illallah” ezgisini söylediler. Sonradan öğrendim ki buna ümmet senfonisi deniliyormuş…

Öyle güzel bir an yaşandı ki, küçük çocukların asla unutamayacakları bir andı bu… Ve yüzlerce kitap okusalar böylesine etkilenemezlerdi. Her renkten, her boydan çocuklar hep bir ağızdan “La ilahe illallah” ezgisini söylüyorlardı. İşte program böyle olurdu, işte yetimler böyle buluşurdu ve işte mesaj böyle verilirdi.

Filistin ve Suriye bayraklarının ön plana çıkarılması manidardı

İHH Yetim Buluşması

Üstelik programda her şey düşünülmüştü. Belli ki bütün bu organizasyon, en büyük mesaj olan “La ilahe illallah” mesajının verilmesi içindi. Başka dolaylı hedeflerle bu buluşma tertip edilmemişti. Bülent Yıldırım ve onun arkadaşları Müslüman ferasetine sahip olduklarını bu programı organize ederek çok güzel bir şekilde gösterdiler.

Sahneye çıkan çocukların diğer Müslüman ülkelerin bayrakları ile birlikte Suriye ve Filistin bayraklarını sallamaları da çok güzel bir mesaj verdi. Özellikle programın sonundaki duanın Suriyeli bir kız çocuğuna yaptırılması oldukça manidardı. Gündemimizde Suriye’deki mazlum kardeşlerimiz vardı ve kardeşliğimizin gereği de onları aklımızdan ve yüreğimizden çıkartmamaktı. İşte bu programı düzenleyen abilerimiz bunun gerçekten şuurundaydı.

Dünyevî ne varsa kenara itin

Programın sunucusu Ümit Sönmez Bey’in renkli sunumuyla gerçekleşen programın açılış konuşmasını Bülent Yıldırım yaptı. Bu yetim projesinin hazırlık aşamasında birçok kimsenin ‘bu çok zor, bunu gerçekleştiremezsiniz, böyle bir işe girmeyin’ dediğini söyleyen Bülent Yıldırım Bey şunları söyledi: “Biz şuna inandık ki Allah için, yalnızca O’nun rızasını düşünerek, bu halis niyete başka hiçbir şey katmayarak, şöhretli olmayı ummayarak, ben demeyi ve dünyevî ne varsa her şeyi bir kenara iterek yola çıkarsanız Allah devletlerin yapamadığını size nasip eder…”

Misyonerler milyonlarca yetime bakıyor

Yetimlerin bize bir emanet olduğunu ve üzerimizde çok hakları olduğunu ifade eden Bülent Yıldırım Bey; “Hâlâ israftan kurtulup yetimlere gerçek yardımı ulaştırmadık” dedi ve yetimlere ulaştırmamız gereken yardımların daha fazla olması gerektiğini hatırlattı.

Dünyada şu anda 165 milyonu kayıtlı olmak üzere toplam 200 milyon yetim olduğunu, bu yetimlerinin çoğunun Müslüman olduğunu, İHH olarak bunların yalnızca 25 binine baktıklarını söyleyen Bülent Yıldırım Bey, misyoner kuruluşlardan birisinin 2 milyon, başka bir misyoner kuruluşun da 1 milyon yetime baktığını söyledi. “Niye biz onlar kadar çok yetime bakamıyoruz? Yetim bir peygamberin ümmeti olduğumuz halde yetim bilincini tam anlamıyla anlayamadık” diyen Bülent Yıldırım Bey, İHH olarak önümüzdeki 5 yıl içerisinde 100 bin yetime bakmayı hedeflediklerini söyledi.

Ezginin piri oradaydı

İHH Yetim Buluşması

Bülent Yıldırım Bey’in konuşmasının ardından Vanlı ve Suriyeli çocuklar İHH Başkanı Bülent Yıldırım Bey’e çiçek sunarak teşekkürlerini ifade ettiler. Ardından çeşitli ülkelerden gelen çocuklar gösterilerini yapmak üzere sahne aldılar.

Programa katılan sanatçılardan Mesut Kurtis’i de ilk defa burada dinlemiş oldum. Oldukça başarılı bir konser veren sanatçı, birbirinden güzel eserler icra etti. Gecenin son sanatçısı ise herkesin sabırsızlıkla beklediği ezginin piri Ömer Karaoğlu idi. Program sunucusu Ümit Sönmez Bey’in dediğine göre ezgilerin üstadı Ömer Karaoğlu çok rahatsız olmasına rağmen bu programa katılmıştı. Ama kendisi bunu hiç hissettirmeden işini en güzel bir şekilde yaptı.

Kendimi bildim bileli bir Ömer Karaoğlu hayranı olduğum halde onu ikinci defa canlı olarak dinledim. Ömer Karaoğlu’nun ezgileri bizim için mesajın kalbe inmesi anlamına geliyordu. Bu konserde ilk defa dinlediğim “Esma-i Hüsna” ezgisine bayıldığımı da ifade etmek isterim.

 

Aydın Başar haber verdi

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2012, 16:36
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13