O bir gemiden çok fazlasıdır!

Mavi Marmara hak ettiği gibi karşılandı!

O bir gemiden çok fazlasıdır!

Filistin saldırısının yıl dönümü olan 26 Aralık günü Mavi Marmara kutlu şehre geldi. Çanakkale Kepez limanında gazi ve şehit ailelerinin de binmesi beklenirken, art niyeti aklımıza getiren sebeplerle içi boş geldi. Mavi Marmara Sarayburnu’ndan ayrılalı tam 219 gün olmuştu. 

26 Aralık, Mavi Marmara

Gemi Kalktığı  Yerde!

Pazar sabahı İstanbul’u heyecan kapladı. Şehir dışında ve İstanbul’un Bağcılardan, Kartal’a büyük coğrafyasında mukim olan halk sabah yağmuruna aldırmadı ve Sarayburnu’nda buluştu.  

Gemi Çanakkale’den yine eski kaptanıyla getirilirken, Haliç’te gözükmesiyle Galata Köprüsünün üstünde havai fişekler patlatıldı. Anamur-Girne arasını 26 saat 15 dakika kafessiz yüzerek dünya rekoru kıran milli yüzücü Alper Sunaçoğlu da ekibiyle Sarayburnu'ndan denize atlayarak, Mavi Marmara gemisinin İstanbul'a gelişini yüzerek karşıladı.

26 Aralık Mavi Marmara

Ellerde bayrak, göğüslerde iman ve heyecan akın ettirdi İstanbul’u Sarayburnu’na. Saat 13:00 civarlarında Mavi Marmara Gemisi İstanbul sularında gözükürken gemiye eşlik eden bir çok tekne ve vapurlar dikkat çekti. Aynı  zamanda gemiye eşlik eden helikopterle, Sarayburnu’na demir atan Mavi Marmara görenlerini duygu seline boğdu. Aylardır tv, internet ve bilumum medyada resimlerine aşina olunan, vahşet anlarıyla insanlık tarihine geçen gemi artık öz yurdundaydı. Emin ve yetkin ellerde.  

Geminin her iki cephesine de büyük brandalarla 9 şehidimizin isim ve resimleri asılmıştı.  Şehitlerin şehadet noktalarına bilbordlar yapılmış ve resimleri dikilmişti. Bunları içeriye sokulan kameralarla gördük. Zira gemiye henüz ziyaretçiler sokulmadı. Ziyaret etmek isteyenler bugünden itibaren Cumaya kadar imkan bulabilecekler.  

26 Aralık Mavi Marmara

Şehitler Gerçekten Ölmez!

Karşılama töreninde havai fişekler, sloganlar, bayraklar ve konuşmalar oldukça yoğundu. Dokuz şehidin ismi sayılarak yapılan yoklamaya şehitler ölmez düsturuyla tüm kalabalık ‘burada’ diyerek cevap verdi. 50 ülkeden bir çok katılımcı olmasına rağmen konuşmalarında aklımızda en fazla iz bırakan Bülent Yıldırım, Ahmet Doğan ve Ömer Karaoğlu oldu. 

İHH Genel Başkanı vasfıyla kürsüye çıkan Yıldırım, kâh geldi İsrail’e ve kâh geldi şehit ailelerini üzen sözlerinden sebep ‘inşaallah tövbe etmişlerdir’ cümlesiyle okyanus ötesine mesajlar verdi. Daha büyük bir filonun, daha fazla ülkeden katılımcılarıyla kalkacağının da sinyalini verdi. 

Şehit aileleri adına konuşan Furkan Doğan’ın muhterem babası Ahmet Doğan gelenleri ve televizyonları başından dünyanın dört bir yanında izleyenleri duygu seline boğdu. Bir miktar Furkan’dan, bir miktar Mavi Marmara’dan, bir miktar vahşi İsrail’den ve Çanakkale’de saatlerce bekletilmelerinden bahseden Doğan’ın en duygulu konuşması ise ‘az önce bir telefon geldi’ sözleriyle başladı. Az önce bir telefon geldi dedikten sonra şöyle ekledi: Rüyada görmüşler, Furkan’ın teyzesi, Furkan’ın kapalı odasına girmek istemiş. Annesi buna müsaade etmese de ısrarcı olunca içeri girmiş ve Furkan’ı çalışma masasında oturuyor vaziyette görmüş ve sormuş annesine, ‘hani Furkan ölmüştü?’. Annesi ise bu soruyu ‘Bugün Mavi Marmara İstanbul’a, Furkan’da evine döndü’ diye cevaplamış. Ahmet Doğan bir rüya diye başlamıştı ama gözlerinden akan yaşı o saatte telefonla gelen bu haberin bir rüya olma ihtimali düşük gözüktü. Bu hadis-i şerifte ki Şehitler Ölmez sözünün tezahürü olsa gerek d,ye düşünüyoruz ama inanmayın sakın pozitivist modern dindar amcalar, siz inanmayın! 

Zalimin şaşırdığı marş!

Konuşmalardan sonra sanatçılar Ömer Karaoğlu, Mikail, Grup Genç, Grup Yürüyüş ve Şehitler Kervanı ezgilerini seslendirdiler. Ardından Ömer Karaoğlu zalimler bizi hapislere tıkarken hep bir ağızdan farklı hücrelerde bu marşı okuyorduk ve onlar çok şaşırıyorlardı dedi ve etkileyici "Esir olmuş bileklerimiz" marşını tüm katılanlarla beraber seslendirdi. 

Bu arada törende 9 şehit için yapılacak 9 eserden bahsedildi ve her şehidin memleketine bilgi evi, kütüphane gibi eserlerin şehitlerin ismiyle imar edileceği haberi verildi. Program güzel bir Nisan günü edası ve çizileyen yağmur eşliğiyle nihayet erdi. Katılımcılarla çokça fotoğraflar çektirilirken, geminin 5 gün Sarayburnu’nda olacağı ve isteyenlerin içine girip gezebileceği hatırlatıldı. 

 

 

Mehmet Bahadıroğlu fatihalarla bildirdi

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2010, 23:41
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Osman İbrahioğlu
Osman İbrahioğlu - 10 yıl Önce

O, sadece bir gemi değil; O, kocaman bir yürek! Mahşeri vicdanın,boyutumuza rücu etmiş gölgesidir O...Ne mutlu O'na yolcu olana, ne mutlu O'na ayak basana ve de nice mutlu ki; O'na ayak basıp da, bir daha karaya ayak basamayıp, göğe yükselene...Ardlarından gıpta ve sevinç gözyaşlarıyla andığımız, Şehadet yolcularına; binlerce Fatihalarla...

banner19

banner13

banner26