Nurullah Genç İzmit'i renklendirdi

3 Haziran Cuma akşamı Kocaeli Üniversitesi Mezunlar Platformu (KOÜMEP) tarafından hazırlanan 'Hayatı Renklendiren Şair Nurullah Genç'e vefa' gecesinde dünyabizimden iki arkadaşımız vardı.

Nurullah Genç İzmit'i renklendirdi

 

Uzunca bir süredir böylesine harikulade şiirleri, bir gecede dinleme fırsatı bulamamıştık. Öylesi özlem varmış ki şiir dinlemek için ruhumuzda, program çıkışı eve yürüyene kadar hafızamızda nakş olan mısraları terennüm ederek yol aldık. Meğer nasıl da acıkmış şiire hasret kalbimiz, biraz olsun doyurduk, yağmurun toprağı suya doyurduğu misal.

Şiire yaklaş, şiirle yakınlaş!

Program Nurullah Genç’in “Yaklaş” şiirinin okunmasıyla başladı. Belediyenin de destek olduğu gecede protokol konuşmalarının ardından açılış konuşmasını yapmak üzere sahneye Nurullah Genç geldi. Kendisinin hayatı boyunca hak ve vefa kavramlarına çok önem verdiğini, bu gecenin de şahsına vefa amacıyla tertip edildiği için çok anlamlı olduğunu söyledi. Hazırlayanlara ve destek olup, emek verenlere bütün içtenliği ve samimiyetiyle teşekkürlerini sundu.

Şiir sevdalısı gençler26831

Her biri farklı fakülte öğrencisi şiir sevdalısı gençler, Nurullah Genç’in şiirlerinden seslendirdiler sırayla. Öyle güzel yorumladılar ki bizlerin ruhlarını da dinlendirdiler tam manasıyla. “Rüveyda”, “Siyah gözlerine beni de götür”, “Yaklaş”, “Yağmur” ve daha birçok aşina olduğumuz mısraları, şiire adanmış genç gönüllerden dinlemek ziyadesiyle keyif verdi. Nurullan Genç’i tanımayanlar bile 1990 yılında nat-ı şerif ödülünün sahibi Yağmur natıyla illaki bir yerlerden duymuşlardır. Zira “Yağmur” şiirini Taner Yüncüoğlu da seslendirmiş ve onun sesinden de dinledikten sonra artık hiç değilse “Yağmur Şairi” olarak bile zihinlerde yer etmiştir umuyoruz. Lakin sadece bir şiire hapsedilmeyecek kadar özel bir şairdir o, duygu yüklü, derin manalar içerir onun şiirleri, bizim içimizden, bizim hissiyatımızdan seslenir gönlümüze. Vefayı en çok hak eden sanatkârlarımızdan biridir. Program esnasında onun için dostlarının, sevenlerinin ve öğrencilerinin hakkında söyledikleri içten mesajlarını aktardıkları video görüntülerini izledik. Bıraktığı izleri takip edenleri ve şiirleriyle hem hal olanların düşüncelerini öğrenmiş olduk. Hiç bitmese dediğimiz gece, kapanış konuşması için Nurullah Genç’in tekrar sahneye davet edilmesiyle nihayet buluyordu. Geceyi hazırlayanlar yani şiirle, edebiyatla uğraşanlar için, ”bu yolda yürümek büyük yürümektir, bu yolda yürüyenler büyük düşünürler, derin düşünürler, ayaklarını sağlam basarlar dedi ve “Paylaşabilir misin” şiirini seslendirip geceye son noktayı koydu.

Geceye düşülen not: Gecenin tek kusuru namaz saatinin hesaba katılmamasıydı, arada yakındaki camiye koşturup namaz kılmaya gitmemiz icap etti malum. Ancak görevli olanlar için biraz uzak ihtimal olsa gerek, kimseye kızmıyorum biz namazımıza hak ettiği önemi vermezsek karşımızdaki niye versin ki?

F.Kebire Gündüz Karaaslan şiirin tadı damağında yazdı 

Hayatı Renklendiren Şair Nurullah Genç'e Vefa Gecesi

Kocaeli Üniversitesi Mezunları Platformu (KOÜMEP), bir grup öğrencinin öncülüğünde kurulmuş ve Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) öğrencileri ve mezunları arasında ki iletişimsizliğin giderilmesini amaçlayan, bunu da modern iletişim teknolojilerini kullanarak yapmayı amaçlayan bir platform.

26832Özellikle mezunlar arasında bir ağ olmayı amaçlayan KOÜMEP, yine bu doğrultuda öğrencilerle mezunlar arasında hem bir iletişim ağı hem de bir tecrübe aktarım alanı olmayı hedeflemekte. Kocaeli Üniversitesinin saygın ve değerli öğrencilerinin birlikte hareket etmelerini, Kocaeli Üniversitesinin gelişimine katkı sağlamayı, öğrenci olanların kariyer planlamalarına ve mezunların iş dünyasında birbirlerine destek olmalarını kendisine görev bilen bu platformun ilk etkinliği ise “Hayatı Renklendiren Şair Nurullah Genç'e Vefa Gecesi” oldu.

Kocaeli bana dostluklar verdi

Şair Nurullah Genç hak-hukuk ve vefa konularına çok önem verdiğini belirterek, kimsenin hakkına ve hukukuna girmemek için çok dikkatli hareket ettiğini belirterek, vefa etkinliğinin kendisini çok mutlu ettiğini belirtti. Sanatkârların toplumlar hakkındaki görüşlerine bir yere gittiği zaman veya oradan ayrıldığı zaman öğrendiğini belirten Genç, şöyle devam etti: ''Kocaeli'ne 2003 yılında geldim. Başıma neler geleceğini bilmiyordum. Bir üniversiteye geliyordum ve nelerle karşılaşacağımı bilmiyordum. Eğer bana birisi burada geçen yıllarını özetle derse Kocaeli'de dostlarımla, arkadaşlarımla ve yaşadıklarımdan dolayı güzel geçen yıllarımdır derim. Burada çok güzel insanlarla tanıştım. Kocaeli bana çok şeyler kattı. Yeni şiirlerimin bazılarını burada yazdım. Ben buraya niçin geldim bilmiyorum, ama ben buradan bir şeyler alarak gittim. Bu etkinliği düzenleyenler benim yüreğime taht ve saray inşa ederek, yeryüzünde yapılabilecek en güzel şeyi yaptılar. Etkinliğe emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.''

Gecede KOÜMEP adına konuşmayı platformun kurucularından olan Yusuf Şanlı yaptı. KOÜ öğrencileri Lale Aslan, Rüveyda Ulaş, Mevlüt Üstündağ, Nuriye Şen, Kerem Yıldırım, Yaşar Sever, Ahmet Ünal, Mahmut Özkan, Betül Özgür ve Zehra Demirezen, Raşit Başdağ, Fatih Gürses Genç'in şiirlerini okudu. Uğur Topal ve Çağlar Turan’ın Erzurum türkülerini seslendirildi. Tamamını öğrencilerin hazırladığı gecede teknik anlamda destek öğrencilerden oluşan “ortiler production” tarafından gerçekleşti. 

Kocaeli Üniversitesi Mezunlar Platformu adına platform kurucularından Özge Elif Özdemir İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’a ve Nurullah Genç'e, üzerinde geceye özel yazılı seramik tabak hediye etti. Etkinliğin ardından Nurullah Genç, sevenlerine kitaplarını imzaladı. Etkinliğe Kocaeli Üniversitesinin bazı öğretim üyeleri ve öğrencileri ile İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan da katıldı.

 

Özge Elif Özdemir haber verdi

 

 

 

Yayın Tarihi: 06 Haziran 2011 Pazartesi 11:54 Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2011, 17:36
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Özge Elif Özdemir
Özge Elif Özdemir - 10 yıl Önce

Program konusunda salonun saat ve yerini maalesef istek ve arzumuza göre ayarlayamadık :/ önem ya da dikkatsizliğimizden değil..Programın geç başlaması, geç bitmesi yapılan konuşmaların uzunluğuyla ilgili oldu.. Namaz konusundaki sıkıntıyı bizzat hazırlayanlar olarak orada bizlerde yaşadık..
Anlayışınıza sığınıyoruz..

banner26